Rejestracja kandydatów na prezydenta w Burkina Faso

Jak podaje agencja Reutera, 22 kandydatów na najwyższy państwowy urząd zostało zarejestrowanych. Wybory prezydenckie w Burkina Faso zaplanowane zostały na październik 2015 r. Wśród kandydatów jest były premier oraz kilku ministrów. Tym samym, pojawiają się opinie, że przyszły prezydent Burkina Faso będzie pochodził z tej samej formacji politycznej co usunięty po gwałtownych protestach w październiku 2014 r. Blaise Compaore.

Rząd tymczasowy, który powstał po usunięciu głowy państwa, w ostatnim czasie był targany różnymi politycznymi emocjami. Próbował tenże rząd przeforsować projekt ustawy o prawie wyborczym, w którym zwolennicy Compaore nie mogliby wysuwać swojej kandydatury w zaplanowanym procesie wyborczym. Jednakże regionalny Trybunał Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (Economic Community Of West African States ECOWAS) w lipcu 2015 r. uchylił wspomniane zmiany.

Za faworyta najbliższych wyborów uznaje się byłego premiera Burkina Faso, Rocha Marca Kabore. Przez lata uważany był za wiernego zwolennika Compaore, lecz w 2014 r. zmienił polityczne barwy i założył opozycyjny Ludowy Ruch Postępu (People’s Movement for Progress/Le Mouvement du peuple pour le progrès MPP). Przyjmuje się, że Kabore ma poparcie elit biznesowych oraz przywódców tradycyjnych. Spośród innych kandydatów podkreśla się postać Zephirina Diabre, byłego ministra finansów w czasie rządów Compaore. W 2010 r. Diabre założył partię o nazwie Unia dla Postępu i Zmian (Union for Progress and Change/Union pour le Progrès et le Changement UPC) a wcześniej pracował dla francuskiej firmy Areva z branży energetyki jądrowej. Innym reprezentantem opozycji w Burkina Faso jest były minister spraw zagranicznych Djibrill Bassole, który ma reprezentować koalicję różnych formacji opozycyjnych. Natomiast partia byłego prezydenta Compaore, która utraciła ster rządów, Kongres na rzecz Demokracji i Postępu (Congress for Democracy and Progress/Congrès pour la Démocratie et le Progrès CDP) w najbliższych wyborach wystawia Eddie’go Komboigo, raczej mało znaną postać – biznesmena i byłego członka parlamentu.

Według agencji Reutera transformacja, która trwa od roku, napotkała na poważne problemy o charakterze politycznym i militarnym. Z jednej strony bardzo silny w sferze publicznej okazał się Prezydencki Pułk Bezpieczeństwa (Regiment of Presidential Security RSP) wierny Compaore, a z drugiej strony mamy obecny rząd na czele z premierem Yacouba Isaac Zida. W zeszłym tygodniu dwóch byłych ministrów wiernych Compaore zostało aresztowanych.

Trybunał Sprawiedliwości ECOWAS powstał na mocy artykułów 6 i 15 znowelizowanego Traktatu Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej. Kompetencje i sposób działania regulują protokoły i rozporządzenia uchwalane w latach 1991 – 2006. Trybunał składa się z 7 niezależnych sędziów, a powoływani są przez Radę Szefów Państw i Rządów (Authority of Heads of State of Government) spośród obywateli państw członkowskich ECOWAS na czteroletnią kadencję po zaopiniowaniu kandydatur przez Radę Sądownictwa Wspólnoty (Community Judicial council). Trybunał bada takie przypadki jak nieprzestrzeganie przez państwa członkowskie prawa wspólnotowego, orzekanie w sporach dotyczących interpretacji aktów Wspólnoty, określanie przypadków łamania praw człowieka w każdym państwie członkowskim, etc. Orzeczenia Trybunału są wiążące dla każdego państwa członkowskiego i nie przysługuje odwołanie od podjętej decyzji.

Wyrok oficjalnie zapadł 13 lipca 2015 r. na posiedzeniu w Abudży. Stronami sądowego sporu był z jednej strony Kongres na rzecz Demokracji i Postępu oraz inni wnioskodawcy (głównie partie polityczne) a broniła się Republika Burkina Faso. Trybunał uznał, że wszelkie próby niedopuszczenia niektórych kandydatów do zgłoszenia swej kandydatury w wyborach prezydenckich mają znamiona łamania praw człowieka i tym samym powinni być dopuszczeni do wyborczego wyścigu. Zarzut główny wobec Burkina Faso dotyczył tego, że próbowano nie dopuścić do wystartowania w wyborach niektórym osobom tylko dlatego, że mogły potencjalnie zagrozić politycznej stabilności w analizowanym państwie. Trybunał uznał, że nie można podjąć decyzji o tak dalekich skutkach tylko na podstawie domniemań. Jedynie czyny kandydatów mogą być brane pod uwagę.

Burkina Faso, do 1984 r. jako Górna Wolta, to była kolonia francuska, która uzyskała niepodległość w 1960 r. Kraj zamieszkuje wg szacunków 18 365 123 obywateli z czego ponad 45% nie ukończyło 15 lat. Głównym językiem urzędowym jest francuski. Podział etniczny wygląda następująco: Mossi ok. 40%; inne ludy ok. 60% (Gurunsi, Senufo, Lobi, Bobo, Mande oraz Fulani). Według danych za 2006 r. ponad 60% obywateli to muzułmanie, a ok. 19% to katolicy. Burkina Faso to bardzo biedny kraj.

Krystian Chołaszczyński

Źródło: Burkina election candidates dominated by old political guard, 22 sierpień 2015, http://www.reuters.com/article/2015/08/22/us-burkina-election-idUSKCN0QR0LN20150822, [dostęp dn. 24.08.2015]; Oficjalna strona internetowa The Community Court of Justice, http://www.courtecowas.org/site2012/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=15, [dostęp dn. 24.08.2015]; COUR DE JUSTICE DE LA COMMUNAUTE ECONOMIQUE DES ETATS DE L’AFRIQUE DE L’OUEST (CEDEAO) SIEGEANT A ABUJA AU NIGERIA CE 13 JUILLET 2015 AFFAIRE NO°ECW/CCJ/APP/19/15 Jugement N° ECW/CCJ/JUG/16/15, http://www.courtecowas.org/site2012/pdf_files/decisions/judgements/2015/Aff_CDP_c_l_Etat_du_Burkina.pdf, [dostęp dn. 24.08.2015]; Roch Marc Christian Kaboré à la tête d’un nouveau parti d’opposition, 26 styczeń 2014, http://www.jeuneafrique.com/165980/politique/roch-marc-christian-kabor-la-t-te-d-un-nouveau-parti-d-opposition/, [dostęp dn. 24.08.2015].

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *