Adam Bujak, Dom Świętego. Sanktuarium św. Jana Pawła II

Adam Bujak, Dom Świętego. Sanktuarium św. Jana Pawła II, tekst: Jolanta Sosnowska, Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2015, ss. 136.

Właśnie ukazała się pierwsza w Polsce książka poświęcona najmłodszemu sanktuarium w Polsce, mianowicie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Jest to znacząca i warta naszej uwagi pozycja bibliograficzna, albowiem jej autorzy zaprezentowali „Dom Świętego” nie tylko jako budynek, ale przede wszystkim jako miejsce szczególne dla ludzi wierzących i świadomych swojej duchowości. Wysokiej jakości fotografie artystyczne i rzeczowe, wynikające z refleksji o istocie i znaczeniu miejsca teksty, pokazują nowy, ale szczególnie istotny element polskiej, narodowej kultury. Niestety jego promocja w środkach masowego przekazu wciąż pozostawia wiele do życzenia, dlatego też patriotyczny album pod tytułem „Dom Świętego. Sanktuarium św. Jana Pawła II” zasługuje na uważną lekturę.

Sanktuarium św. Jana Pawła II powstało na „Białych Morzach”. „Białe Morza” to miejsce, gdzie młody Karol Wojtyła, jako robotnik, pełnił ciężkie prace robotnicze… Od tego zaczyna się pasjonująca opowieść, którą snują ludzie zaangażowani w powstanie tej ważnej książki. Nie stronią oni od ciekawostek, dokładnie wyjaśniają czytelnikowi źródła decyzji o powstaniu kościoła relikwii, kaplic, kościoła górnego, organizacji ekspozycji i wydarzeń. Udzielają odpowiedzi na pytania związane ze szczególnymi związkami Ojca Świętego z Krakowem. Subtelnie, w sposób przemyślany, krok po kroku pokazują analogie pomiędzy człowiekiem a miejscem, które ma go upamiętniać, być wyrazem czci jego pamięci. I niewątpliwie ocalają od zapomnienia – nie tylko fakty z życia św. Jana Pawła II, ale i wątki warte namysłu w obliczu naszych zmagań z codziennością. Pokazują gdzie i jak warto poszukać spokoju, wsparcia oraz miejsca sprzyjającego atmosferą do modlitwy.

W albumie znajdziemy zdjęcia Adama Bujaka, który przez czterdzieści lat uwieczniał na fotografiach św. Jana Pawła II. Jego spojrzenie na Sanktuarium jest godne naszej uwagi, gdyż odznacza się wrażliwością i zdolnością uchwytywania detali kluczowych dla zrozumienia pontyfikatu i życia papieża. Autorką tekstów do albumu jest z kolei Jolanta Sosnowska, wybitna ekspertka biografii i twórczości Ojca Świętego. Dają one kontekst dla poznania poszczególnych miejsc – czy to na żywo, czy podczas wirtualnej podróży za sprawą zapoznawania się z publikacją, a także – co szczególnie cenne – pozwalają w pełni pojąć przekaz wizualny fotografii, których stanowią interpretację. Dla czytelników zainteresowanych dziełami Jana Pawła II bez wątpienia wartościowe okażą się teksty nieznanych kazań biskupa Karola Wojtyły. Ukazują się one po raz pierwszy drukiem w roli interpretacji stworzenia sanktuarium.

Do albumu dołączony został funkcjonalny „Informator pielgrzyma”. Zawiera on informacje na temat udostępniania Sanktuarium dla wiernych w celu zwiedzania, porządku mszy świętych i nabożeństw, możliwości przyjęcia sakramentów oraz wskazówki dotyczące dojazdu do tegoż miejsca różnymi środkami lokomocji. Na koniec wypada wspomnieć, że książka ukazała się w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Może więc stanowić nieoceniony podarek dla naszych przyjaciół, znajomych i rodziny z różnych zakątków świata. Niewątpliwie warto także nadmienić, że całkowity dochód ze sprzedaży publikacji przeznaczony jest na Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Album stanowi swoisty wehikuł zabierający odbiorcę nie tylko w duchową, ale i intelektualną podróż, w wyniku, której będzie miał on szansę przypomnieć sobie o istotnych składnikach swojej tożsamości narodowej. Poza tym prezentuje oryginalne i przemyślane „rzuty okiem” na zakamarki słabo jeszcze znanego Polakom miejsca, które ze wszystkich miar zasługuje na poznanie. Jest to książka warta polecenia, a przy tym inspiracja i motywacja do odwiedzenia tego ważnego dla Polaków miejsca.

Krzysztof Wróblewski

Książka dostępna na stronie: http://www.bialykruk.pl/ksiazka/dom-swietego-sanktuarium-sw-jana-pawla-ii/20245

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *