Atak Boko Haram na więzienie w Republice Nigru

Według agencji Reutera, która powołuje się na źródła wojskowe, celem ataku miało być uwolnienie z więzienia członków nigeryjskiej organizacji islamistycznej.

To samo źródło miało potwierdzić, że trzech atakujących i jeden żołnierz zginęło w trakcie walk, a sam atak został odparty. Natomiast to samo więzienie było w tym roku, w lutym, już atakowane. Wtedy też odparto napastników. Po nieudanym ataku, bojownicy mieli wycofać się do miasta, gdzie prawdopodobnie się ukryli i w chwili obecnej są poszukiwani. Pojawiają się też głosy, że napastnikami mogli być sami mieszkańcy Diffa, którzy sympatyzują z Boko Haram. Nie ma świadków potwierdzających ich wjazd oraz wyjazd z miasta. Mogłoby to dowodzić tezy, że wpływy Boko Haram sięgają zdecydowanie poza Nigerię, z której ta organizacja się wywodzi. Sojusz wojskowy państw regionu skierowany przeciwko wspomnianej organizacji spowodował, że islamscy bojownicy stracili znaczną część terytorium, które wcześniej opanowali. Boko Haram dąży do powstania państwa islamskiego w północno-wschodniej Nigerii. Utrata części terytorium spowodowała, że znacznie wzrosła liczba ataków na obszarze całej Nigerii, Czadu i Nigru. Należy zauważyć, że Boko Haram przysięgła wierność Państwu Islamskiego, które kontroluje znaczną część Iraku i Syrii. W ostatnim czasie notuje się zwiększoną aktywność tej organizacji. Prawie codziennie dochodzi do walk.

Niestety to nie jedyne ofiary z 11 lipca. Według News24.com, które powołuje się na źródła we władzach lokalnych w południowym Nigrze (w tym na burmistrza przygranicznego Bosso, Bako Mamadou), pięciu cywilom poderżnięto gardła, a za tymi morderstwami mieli rzekomo stać członkowie Boko Haram. Ofiary miały pracować dla jednej z nigeryjskich firm jako kierowca, stolarz i pracownicy budowlani, a ciała znaleziono w wiosce Dagaya niedaleko Bosso. Jak podkreślają analitycy, wielu młodych mieszkańców Diffa i okolic w ostatnim czasie dołączyło do szeregów Boko Haram, które płaci swym członkom około 500 dolarów amerykańskich na miesiąc. W czerwcu 2015 r. tylko na obszarze Nigru zginąć miało 38 cywili podczas ataku na dwie przygraniczne wsie. Wzrost aktywności Boko Haram przypisuje się brakiem działań ze strony połączonych sił zbrojnych Nigru, Czadu, Nigerii i Kamerunu. Sukcesy armii wspomnianych państw i przejmowanie terytorium miało spowodować rozprzężenie wśród żołnierzy, a przez to możliwość do reorganizacji, dozbrojenia i przegrupowania islamskich bojowników. Tym samym należy uznać, że jest jeszcze daleko do rozwiązania problemu o nazwie Boko Haram.

Organizacja Boko Haram została założona w 2002 r., a na jej czele stoi Abubakar Shekau – pogłoski o jego śmierci na początku października 2014 r. zostały zdementowane. Sama nazwa w języku hausa znaczy: zachodnia edukacja jest zakazana – pojawiają się też inne tłumaczenia. Od 2009 r. głównym celem organizacji jest stworzenie sunnickiego państwa islamskiego, a ostatnio ogłosili wierność Państwu Islamskiemu. Oblicza się, że w wyniku działań Boko Haram mogło zginąć kilka tysięcy osób, a około 3 milionów dotkniętych różnego rodzaju niedogodnościami. Od 2013 r. Stany Zjednoczone traktują wspomnianą grupę jak organizacje terrorystyczną.

Republika Nigru (République du Niger) to państwo położone w Afryce Zachodniej, na północ od Nigerii. Niepodległość uzyskała w 1960 r. od Francji. Praktycznie do 1991 r. w kraju tym obowiązywał system jednopartyjny, który został zmieniony dopiero w czasie rządów gen. Ali Saibou. Powierzchnia kraju wynosi 1 267 000 kilometrów kwadratowych. Językiem oficjalnym jest francuski. Liczbę ludności szacuje się na 17 466 172 obywateli, z czego 80% to muzułmanie. Skład etniczny według szacunków za 2001 r. wygląda następująco: Hausa (55,4%), Dżerma/Djerma Sonrai (21%), Tuaregowie (9,3%), Peuhl/Fulanie (8,5%), Kanuri/Kanouri Manga (4,7%) i inne mniejszości (1,2%). Od 2011 r. prezydentem kraju jest Mahamadou Issoufou.

Krystian Chołaszczyński

Źródło: Boko Haram attacks prison in Niger, four killed: military, 12 lipiec 2015, http://www.reuters.com/article/2015/07/12/us-nigeria-violence-niger-idUSKCN0PM0OB20150712, [dostęp dn. 12.07.2015]; Boko Haram brutally kills five civilians in Niger, 11 lipiec 2015, http://www.news24.com/Africa/News/Boko-Haram-brutally-kills-five-civilians-in-Niger-20150711, [dostęp dn. 12.07.2015]; W. Odunsi, Boko Haram fighters, soldier killed in failed prison attack in Niger, 12 lipiec 2015, http://dailypost.ng/2015/07/12/boko-haram-fighters-soldier-killed-in-failed-prison-attack-in-niger/, [dostęp dn. 12.07.2015]; Niger CIA Factbook, https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ng.html, [dostęp dn. 12.07.2015].

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *