Brandy Engler, David Rensin, „Mężczyzna na kozetce. Czego pragnie, co czuje, kogo się boi?”

Brandy Engler, David Rensin, Mężczyzna na kozetce. Czego pragnie, co czuje, kogo się boi?, przeł. Ewa Kleszcz, Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2013, ss. 294

            W dobie telewizji i internetu, kiedy jesteśmy bombardowani dokumentacjami zdrady małżeńskiej, rozpadu rodzin, sprzeniewierzania się wzorcom kulturowym, odejścia od religii, targa nami coraz to więcej destruktywnych wątpliwości oraz emocji. Nie wiemy jak wypełniać tradycyjnie przypisane nam role – matki, ojca, rodzica, kochanka, mężczyzny, kobiety. W środkach masowego przekazu nie odnajdziemy pomocy – tam jest w większości to, czego się boimy i to, czego chcemy uniknąć. Pomocna w tym obszarze – i w pewnym sensie wręcz zbawienna – może okazać się najnowsza książka doktor Brandy Engler oraz Davida Rensina pod tytułem „Mężczyzna na kozetce. Czego pragnie, co czuje, kogo się boi?”.

            Dobrze wiemy, że współczesny świat stawia przez nami wiele pokus i wyzwań. Z pewnością utrudnia to trwanie w wierności małżeńskiej. Niemniej jednak – jak pokazują nam autorzy – nie jest to niemożliwością. Ważne, aby lepiej poznać siebie oraz partnera. Polega to między innymi na identyfikacji lęków, nauczenia się zaufania oraz przede wszystkim rozmawiania ze sobą. Jak wynika z praktyki lekarskiej Brandy Engler istnieje kilka uniwersalnych typów strachów, które przyczyniają się do niszczenia małżeństw i rodzin. Autorka prezentuje je przed nami obrazowo, omawia – przyczyny, przebieg i skutki, by następnie pokazać środki przeciwdziałania, neutralizowania konsekwencji, naprawiania relacji międzyludzkich. Bardzo ciekawa jest przy tym perspektywa, z jakiej ukazuje te problemy. Otóż przytacza dla nas treści sesji ze swoimi pacjentami – mężczyznami, jednocześnie odkrywając swoje myśli – myśli kobiety doświadczonej, świadomej swego piękna, będącej w związku z mężczyzną, borykającą się z takimi samymi trudnościami od lat. Wielokrotnie czytelnik uświadomi sobie dzięki temu, że płeć wcale nie determinuje nas jako człowieka pod tym względem czy zdradza, czy ogląda się za osobnikami płci przeciwnej i tak dalej.

            Ważne jest zatem to, że nie tylko poznajemy erotyczny umysł mężczyzny wraz z jego meandrami – tymi odwiecznymi, jak i wykształconymi w XXI wieku. Zyskujemy spojrzenie z męskiej i kobiecej – za sprawą pogłębionych wątków autobiograficznych – perspektywy na te same problemy. Dowiemy się czego pragną mężczyźni i kobiety, co nimi kieruje, dlaczego nie są wolni od kompleksów. To cenne i rzadkie w literaturze tego typu spojrzenie, które dostarcza podpartych praktyką rozwiązań.

            Brandy Engler mówi wprost o rzeczach wstydliwych, które nie stanowią dzisiaj rzadkości, a są przyczyną konfliktów w związkach. O nich się niestety rzadko mówi, są tematami tabu, pomimo że wyjaśnienie ich istoty mogłoby zapobiec niekorzystnym dla współczesnych rodzin zjawiskom. Właśnie naprzeciw tym potrzebom wyszła autorka. Rysując modelowe sytuacje – studia przypadków – udzieliła nam konkretnych rad dotyczących tego jak radzić sobie z lękiem przed bliskością, otwarciem na drugiego człowieka ze swoimi problemami, jak przezwyciężyć niechęć do dzielenia się swoimi prawdziwymi myślami z bliskimi, jak rozmawiać o impotencji. Pokazała, że walka z uzależnieniem od masturbacji czy pornografii jest możliwa, a przede wszystkim konieczna, jeśli chce się być pełnowartościowym członkiem społeczeństwa. Uświadomiła jak znacznym problemem może stać się prostytucja. Zapoznanie się z tymi wskazówkami – pochodzącymi od lekarza, przekazanymi w sposób popularnonaukowy to najlepszy pierwszy krok do tego, aby oswoić się z myślą o zmianie w swoim życiu, to znaczy wyeliminowaniu tego co niszczy nas oraz nasze relacje z bliskimi. Być może wskazówki te pomogą zapobiec katastrofie.

            Poznając treść rozmów z pacjentami w niektórych momentach będziemy mieli wrażenie, że znamy te sytuacje ze swojego życia. Wszak dobrze wiemy, że nieraz błaha sytuacja, nieopatrznie wypowiedziane słowo może być przyczynkiem wielkiej awantury. W innych przypadkach będziemy zszokowani zarysowanymi obrazami – pokazują nam one do czego mogą doprowadzić brak rozmowy, zaufania, nieznajomość potrzeb partnera, niedopuszczanie do swojej świadomości treści własnych. Z wskazań oraz diagnoz Brandy Engler do relacji i zwierzeń pacjentów wyłania się przegląd typowych emocji oraz motywacji obecnych w związkach i rodzinach. Umożliwiają one na przykład zdemaskowanie słów, dla których seks stanowi przykrywkę. To przydatne spostrzeżenia, które warto poznać, aby świadomie kształtować komfort własnego życia.

            Książkę Brandy Engler oraz Davida Rensina pod tytułem „Mężczyzna na kozetce. Czego pragnie, co czuje, kogo się boi?” gorąco poleca się po pierwsze mężczyznom, którzy nie chcą, boją się, wstydzą, czują opór przed rozmową o tym, co ich wewnętrznie rozdziera, a co obniża jakość ich relacji z innymi ludźmi, zwłaszcza z kobietami. Znajdą w niej bowiem omówienia sytuacji przysparzających im trudności oraz wskazania co do sposobów ich rozwiązania. Po drugie poleca się także kobietom pragnącym lepiej poznać mężczyzn, uświadomić sobie, że targają nimi te same wątpliwości oraz lęki. Niezależnie od płci, warto przeczytać tę książkę i w zależności od potrzeby sytuacji wracać do niej, by nauczyć się być w dobrym związku z drugim człowiekiem, by odpowiedzialnie i z godnością móc założyć własną rodzinę i przede wszystkim – aby uświadomić sobie zbawienny na człowieka wpływ najpiękniejszej miłości.

Książka jest dostępna na stronie Domu Wydawniczego PWN: http://www.dwpwn.pl/produkty/819/mezczyzna-na-kozetce-czego-pragnie-co-czuje-kogo-sie-boi

Krzysztof Wróblewski

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Brandy Engler, David Rensin, „Mężczyzna na kozetce. Czego pragnie, co czuje, kogo się boi?””

  1. Mężczyzna boi się czytać recenzje w dziale Recenzje:) Pragnie wypić kieliszek wina i mieć do czynienia z poważnymi recenzentami, co nie zawsze jest możliwe:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *