Były prezydent Liberii Charles Taylor pozostanie w brytyjskim więzieniu

Jak podaje BBC, były prezydent Liberii Charles Taylor resztę kary odbędzie w więzieniu w Wielkiej Brytanii. Tym samym wniosek Taylora o przeniesienie go do Rwandy został odrzucony.

            Jak argumentował skazany, były przywódca zachodnioafrykańskiego państwa, przez fakt, że jego żonie i dzieciom nie przyznano brytyjskich wiz, uniemożliwia mu się prowadzenie normalnego rodzinnego życia. Brytyjskich sąd odrzucił prośbę ze względu na błędy proceduralne w złożonym wniosku.

            Specjalny sąd, który badał łamanie praw człowieka w Liberii i Sierra Leone, powstał pod egidą ONZ i skazał Charlesa Taylora. W polskiej literaturze różnie się go określa: Specjalny Trybunał ds. Sierra Leone czy Trybunał hybrydowy ds. zbrodni w Liberii i Sierra Leone (Special Court for Sierra Leone). Były prezydent Taylor został skazany za zbrodnie wojenne popełnione przez rebelianckie formacje na obszarze sąsiadującej z Liberią, Sierra Leone.

            Skazany Charles Taylor przebywa obecnie w więzieniu Frankland (HM Prison Frankland) w mieście Durham. We wniosku o możliwość odbywania kary w Rwandzie podnosił, że obecnie jest „skutecznie izolowany” a ponadto narażony na ataki ze strony współwięźniów. Jak podkreślił, karę chce odbywać w Afryce, gdzie będzie wśród osób o tym samym „kulturowym powinowactwie”. Natomiast brytyjski sąd w uzasadnieniu wyroku zauważył, że nieprzyznanie wizy żonie Taylora nie było spowodowane złą wolą Wielkiej Brytanii ale niedopełnieniem wymogów wizowych i odrzuceniem przez nią pomocy prawnej ze strony Londynu. Poza tym, wniosek wizowy został złożony tylko raz a jedna odmowa nie przekreśla możliwości ponownego starania się o wizę. Ponadto, zgodnie z prawem brytyjskim więźniowie nie mogą dowolnie wybierać miejsca osadzenia. Oskarżony został skazany w Hadze, lecz wybór więzienia poza kontynentem afrykańskim podyktowany był chęcią uspokojenia sytuacji w Afryce Zachodniej. Były prezydent został skazany w kwietniu 2012 r. a do Wielkiej Brytanii przybył w październiku 2013 r. co było zgodne z uchwaloną wcześniej specjalną ustawą przez brytyjski parlament. Dzięki niej Taylor może odbywać karę na koszt Londynu.

            Byłego prezydenta Liberii skazano za 11 przestępstw, w tym: terroryzm, gwałty, morderstwa i wcielanie dzieci do armii. Wszystko to miało się toczyć w czasie końcowej fazy wojny domowej w Sierra Leone w latach 1991-2002. Miało zginąć około 50 tysięcy osób. Skazany Taylor miał w tym czasie dostarczać broń dla Zjednoczonego Frontu Rewolucyjnego (Revolutionary United Front RUF), który płacił za tą pomoc osławionymi „krwawymi diamentami”. Rebelianci mieli masowo obcinać kończyny terroryzowanej ludności. W swojej obronie Taylor podkreślał, że jego relacje z RUF ograniczały się do próśb o zaprzestanie dalszego przelewania krwi. Prezydent Liberii w latach 1997-2003, Charles McArthur Ghankay Taylor urodził się w 1948 r. i został skazany na 50 lat więzienia.

Źródło: Oficjalna strona internetowa Trybunału, http://www.rscsl.org/, [dostęp dn. 31.03.2015]; International Tribunals (Sierra Leone) Act 2007, http://www.legislation.gov.uk/ukpga/2007/7/contents/enacted, [dostęp dn. 31.03.2015]; Ex-Liberia President Charles Taylor to stay in UK prion, 25 marzec 2015, http://www.bbc.com/news/uk-32055482, [dostęp dn. 31.03.2015].

Dr Krystian Chołaszczyński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *