Były prezydent Madagaskaru aresztowany

Jak donosi BBC, były prezydent Madagaskaru Marc Ravalomanana został aresztowany po powrocie do kraju z Republiki Południowej Afryki, gdzie przebywał  na emigracji od 2009 r. Władze do zatrzymania byłego przywódcy państwa wysłały siły bezpieczeństwa a te miały użyć gazu łzawiącego przeciwko tłumowi zwolenników zebranemu przed domem byłego przywódcy państwa w latach 2002-2009.

            Marc Ravalomanana już wcześniej chciał wrócić do swej ojczyzny ale prezydent Andry Rajoelina, który urzędował w latach 2009-2014 skutecznie to uniemożliwiał. Podczas kampanii wyborczej pod koniec 2013 r. obaj skłóceni malgascy politycy zgodzili się, by nie kwestionować samych wyborów i nie dopuścić do ponownego wybuchu politycznej przemocy podobnej do tej która miała miejsce pięć lat wcześniej. W konsekwencji w styczniu 2014 r. najwyższy urząd państwa objął były minister finansów i polityczny sojusznik Rajoelina, Hery Rajaonarimampianina. Kampania wyborcza, wybory oraz okres powyborczy nie przyniósł żadnych niespodzianek oraz wydarzeń, które moglibyśmy określić jako niepokojące. Analitycy podkreślają, że na Madagaskarze mamy teraz do czynienia z polityczną stabilizacją (BBC).

            Jak informuje BBC, przed samym aresztowaniem były prezydent Ravalomanana powiedział do swoich zwolenników w stolicy kraju Antananarivo: Jestem tutaj aby wspierać pokój i demokrację. Fakt aresztowania miały potwierdzić służby bezpieczeństwa a wiadomość została nadana na kanałach informacyjnych. Oficjalna wersja wydarzeń brzmi, że po dwumiesięcznych protestach, które kosztowały życie ponad 100 osób, miał miejsce wojskowy zamach stanu, który usunął Ravalomanana ze stanowiska – 2009 r. Były prezydent uciekł najpierw do Suazi a następnie do RPA. W 2010 r. został zaocznie skazany na dożywocie i ciężkie roboty za śmierć 30 osób z ręki jego strażników w lutym 2009 r. Kilkukrotnie próbował wrócić do kraju – w 2012 r. podczas jednej z prób jego samolotowi nie zezwolono na lądowanie i zmuszono do zawrócenia. Obecnie został na byłego prezydenta nałożony areszt domowy.

            Jak na razie zaniepokojenie sytuacją byłego prezydenta wyraziły jedynie władze Republiki Południowej Afryki. Jednakże stabilność polityczna na samym Madagaskarze uspokoiła relacje w regionie południowoafrykańskim – po wojskowym zamachu stanu na Madagaskar zostały nałożone sankcje. Po wyborach z 2013 r. pozwolono Republice Madagaskaru ponownie przystąpić do Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej (Southern African Development Community SADC) oraz Unii Afrykańskiej – za: Zimbabwe Herald; Uganda Daily Mirror.

Hery Rajaonarimampianina objął urząd stosunkowo niedawno, bo 25 stycznia 2014 r., co miało zakończyć trwający od 2009 r. kryzys polityczny w Republice Madagaskaru. Wtedy to miała miejsce seria protestów przeciwko prezydentowi Marco Ravalomananowi, którego oskarżano o defraudacje, usunięcia ze stanowiska mera Antananariwy popularnego Andry’ego Rajoelinę oraz próbę wprowadzenia niedemokratycznych rządów. Przedłużające się protesty spowodowały, że Ravalomanana zdecydował się na wykorzystanie sił zbrojnych. Ci zaś się zbuntowali i nie zgodzili na wykonanie rozkazów, które mogłyby dotknąć obywateli. W konsekwencji opozycja i armia zjednoczyły siły a prezydent zrezygnował. Lider sił opozycyjnych Rajoelina został nową głową państwa. 21 marca 2009 r. – zaledwie dwa miesiące od wybuchu zamieszek. Zgodę jednak musiał wydać Konstytucyjny Sąd Najwyższy, gdyż Rajoelina miał 34 lata a ustawa zasadnicza wymagała 40 lat od głowy państwa. Jednakże w tym momencie do głosu zaczęli dochodzić zwolennicy obalonego Ravalomany i w praktyce od tego momentu aż do dziś trwa polityczny kryzys.

            Pewną próbą usankcjonowania nowych władz było referendum konstytucyjne, które odbyło się 17 listopada 2010 r. Przy frekwencji 52,61%, w sumie 2 657 962 obywateli (74,19%) było „za”. Główne zmiany dotyczyły wyboru prezydenta. Obniżono wiek wymagany od kandydata do 35 lat. Analitycy podkreślają, że zmiany miały z jednej strony utrzymać Rajoelinę na stanowisku a z drugiej nie dopuścić do możliwości kandydowania przez Ravalomanana lub jego sojuszników (kandydaci musieli co najmniej 6 miesięcy przed wyborami przebywać na obszarze Madagaskaru a większość z nich udała się na emigrację). W ten sposób w analizowanym państwie rozpoczął się nowy rozdział – IV Republika.

            Ponieważ zwolennicy obalonego prezydenta nadal oskarżali nowe władze o przejęcie rządów na drodze zamachu stanu, wybory prezydenckie z 2013 r. miały być formą sankcjonującą nową rzeczywistość polityczną. Głównymi kandydatami byli Rajaonarimampianina popierany przez Rajoelina oraz Jean Louis Robinson wspierany przez Ravalomanana. W pierwszej turze (25 październik 2013 r.) Robinson uzyskał 21% a Rajaonarimampianina prawie 16% a w drugiej turze (20 grudzień 2013 r.) odpowiednio 46,51% i 53,49%. Natomiast w wyborach parlamentarnych zwyciężyła Miaraka Aminny Andry Rajoelina (17,3%) przed Ravalomanana Movement (10,8%). Jak możemy zauważyć, malgaska polityka jest bardzo spersonifikowana – aresztowanie w tej chwili jednego z liderów tamtejszej sceny politycznej może znacząco utrudnić znalezienie politycznego porozumienia i uzyskanie stabilizacji oficjalnie cenionej przez wszystkich a z drugiej strony Ravalomanana oskarżany jest o ciężkie zbrodnie i z tego powodu należy zrozumieć decyzję władz Madagaskaru.

Źródło: Ravalomanana arrested, 14 październik 2014, http://www.herald.co.zw/ravalomanana-arrested/, [dostęp dn. 14.10.2014]; Madagascar ex-leader Ravalomanana returns from exile, 13 październik 2014, http://www.monitor.co.ug/News/World/-Madagascar-ex-leader-Ravalomanana-returns-from-exile/-/688340/2484936/-/5bl0lc/-/index.html, [dostęp dn. 14.10.2014]; Madagascar ex-president Ravalomanana arrested on return, 13 październik 2014, http://www.bbc.com/news/world-africa-29594895, [dostęp dn. 14.10.2014]; Ravalomanana est de retour : Il a été placé en résidence surveillée, 14 październik 2014, http://www.midi-madagasikara.mg/a-la-une/2014/10/14/ravalomanana-retour-il-ete-place-en-residence-surveillee/, [dostęp dn. 15.10.2014].

Dr Krystian Chołaszczyński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *