Chwała i cześć powstańcom wielkopolskim

W związku z 95 rocznicą Powstania Wielkopolskiego, Zarząd Główny Ligi Polskich Rodzin oddaje hołd jego przywódcom politycznym i wojskowym, z księdzem Stanisławem Adamskim (późniejszym biskupem), Wojciechem Korfantym, Adamem Poszwińskim, majorem Stanisławem Taczakiem i generałem Józefem Dowbor-Muśnickim na czele, oraz wszystkim uczestnikom tego zwycięskiego polskiego powstania.

Jego wybuch spowodowała zbiorowa wola Polaków zaboru pruskiego do zjednoczenia z odzyskującą niepodległość, w wyniku niemieckiej klęski, Rzeczpospolitą. Bezpośrednim pretekstem do rozpoczęcia walk był entuzjazm spowodowany przyjazdem, przedstawiciela Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, oraz niemiecka prowokacyjna demonstracja polegająca na zrywaniu i deptaniu flag Polski, oraz naszych sojuszników: USA, Francji i Anglii.

Wielkopolanie, Pomorzanie i Ślązacy, pod przywództwem Ligi Narodowej, realizowali w praktyce budowę Wielkiej Polski, zjednoczonej z ziem trzech zaborów. Na nic się zdały zabiegi Niemców i umowa, z przywiezionym przez nich, 10 listopada 1918 r., Piłsudskim, że nie będzie walczył o ziemie zaboru pruskiego! Już 27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie! Polska pozostała w antyniemieckiej koalicji, a owoce zebraliśmy w Wersalu!

Powstanie osiągnęło swój cel, wbrew zamiarom Niemców i zgodzie Piłsudskiego! Wielkopolska stała się częścią Polski! Ziemie stanowiące kolebkę i fundament naszej państwowości wróciły do Macierzy! Niepodległość Polski wynikała z faktu Jej zjednoczenia. Idea wszechpolska zwyciężyła!.

Powstanie Wielkopolskie jest chwalebnym przykładem polskiego zrywu powstańczego, sensownego i pożytecznego działania zbrojnego, wykonanego w sprzyjającym momencie, z odpowiednim i jawnym, narodowym przywództwem i, co najważniejsze, ZWYCIĘSKIEGO.

Dlatego zasługuje na szczególnie chwalebne przypomnienie, uczy bowiem wytrwałej, mądrej i odpowiedzialnej miłości Ojczyzny.

Chwała i Cześć Powstańcom Wielkopolskim!

Zarząd Główny Ligi Polskich Rodzin
Warszawa, 27 grudnia 2013 r.

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *