Czytelnicy wybrali nominowanych do 29. edycji Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla

Uroczyste ogłoszenie listy utworów nominowanych do Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla odbyło się w warszawskiej Klubokawiarni Grawitacja, we wtorek 25 czerwca. Jest to już dwudziesta dziewiąta edycja tego najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla autorów polskiej fantastyki. Nagrodą im. Janusza A. Zajdla od 1985 roku nagrodzono już czterdzieści cztery utwory – opowiadania i powieści.

Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2012 otrzymało jedenaście utworów – pięć powieści i sześć opowiadań. 

W kategorii Opowiadanie:
Będziesz to prać!; Jakub Ćwiek (w: „Chłopcy”, Sine Qua Non)
Co było, a nie jest; Jakub Ćwiek (w: „Chłopcy”, Sine Qua Non)
Kukuryku!; Jakub Ćwiek (w: „Chłopcy”, Sine Qua Non)
Portret nietoty; Jacek Dukaj (w: „Zachcianki”, Świat Książki)
Czerwona mgła; Tomasz Kołodziejczak (w: „Czerwona mgła”, Fabryka Słów)
Jeszcze jeden bohater; Robert M. Wegner (w: „Herosi”, Powergraph)

W kategorii Powieść:
Kłamca 4. Kill’em all; Jakub Ćwiek (Fabryka Słów)
Pan Lodowego Ogrodu. Tom 4; Jarosław Grzędowicz (Fabryka Słów)
Czarne; Anna Kańtoch (Powergraph)
Niebo ze stali; Robert M. Wegner (Powergraph)
Pomnik cesarzowej Achai. Tom 1; Andrzej Ziemiański (Fabryka Słów)

W kategorii „Opowiadanie” zgłoszono 131 utworów. Były to teksty 82 polskich autorów wydane w biegłym roku. Ukazały się one w 30 czasopismach, antologiach, zbiorach opowiadań oraz na  tronach i w magazynach internetowych. Wśród nadesłanych nominacji w kategorii „Powieść” znalazły się 53 teksty 49 autorów opublikowane przez 25 różnych wydawnictw.

Gośćmi honorowymi uroczystości były Jadwiga Zajdel i Joanna Zajdel-Przybył – żona i córka Janusza A. Zajdla, patrona Nagrody, a całość wydarzenia poprowadzili Aleksandra Ciejek i Witold Siekierzyński.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. Wybór laureatów przebiega w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest zgłaszanie przez czytelników swoich kandydatur do nominacji. Z kolei laureatów wybierają uczestnicy Polconu, najważniejszego zlotu miłośników fantastyki z całej Polski. Tegoroczna, XXVIII edycja tego wydarzenia odbędzie się w dniach 29 sierpnia – 1 września na terenie Kampusu Politechniki Warszawskiej. W tym roku Nagroda im. Janusza A. Zajdla zostanie przyznana 29. raz. Do tej pory uhonorowano nią w sumie czterdzieści cztery utwory – powieści i opowiadania autorstwa m.in.: Jacka Dukaja, Andrzeja Sapkowskiego, Rafała A. Ziemkiewicza, Anny Brzezińskiej, Marka S. Huberatha, Tomasza Kołodziejczaka, Jarosława Grzędowicza, Rafała Kosika czy prof. Edmunda Wnuka-Lipińskiego.

Patron Nagrody – Janusz A. Zajdel (1938-1985) – z zawodu fizyk, przez długie lata zajmował pozycję lidera wśród polskich twórców gatunku. Do najgłośniejszych książek Zajdla należą: Limes inferior (1982), Cylinder van Troffa (1980), Paradyzja (1984). Jego dzieła na trwałe weszły do kanonu klasycznej polskiej fantastyki oraz social fiction.

Więcej informacji na temat:

Nagrody: www.zajdel.art.pl

Polconu: www.polcon.waw.pl

Dodatkowych informacji na temat tegorocznych nominacji udzielają:

Witold Siekierzyński – Związek Stowarzyszeń „Fandom Polski” – 501 518 152

Andrzej Lechowicz – Związek Stowarzyszeń „Fandom Polski” – 501 056 023

O Autorach nominowanych tekstów

Jakub Ćwiek

Debiutował opowiadaniem Heroldowie Joe Blacka („Esensja” 6/2005). W 2006 roku otrzymał nominację za opowiadanie Cicha noc ze zbioru Kłamca, którego bohaterem jest nordycki bóg Loki zatrudniony przez anioły do brudnej roboty. W roku 2007 nominację otrzymało opowiadanie Bóg marnotrawny pochodzące z drugiego tomu opowiadań o Lokim. Bohater ten doczekał się jeszcze dwóch powieści (Ochłap sztandaru i Kill’em all). W tej chwili na kontynuacje czekają dwa cykle rozpoczęte powieściami Ofensywa szulerów (2009) oraz Krzyż Południa. Rozdroża (2010). W dorobku ma także inne powieści (Liżąc ostrze, Ciemność płonie i Dreszcz), zbiory opowiadań (Gotuj z papieżem, Chłopcy) oraz niemal trzydzieści opowiadań. W ubiegłym roku autor otrzymał Nagrodę za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach z antologii Księga wojny.

Jacek Dukaj

Jeden z najbardziej błyskotliwych twórców fantastyki; debiutował brawurowo w wieku szesnastu lat opowiadaniem Złota Galera („Fantastyka” 2/1990). Później publikował szereg znakomitych opowiadań i mikropowieści w prasie i antologiach. Pisuje ambitną literaturę science fiction, naszpikowaną atrakcyjnymi pomysłami. Do tej pory fani nagrodzili powieści Czarne oceany (Nagroda Zajdla 2001), Inne pieśni (Nagroda Zajdla 2003), Perfekcyjna niedoskonałość (Nagroda Zajdla 2004) oraz Lód (Nagroda Zajdla 2009), a także opowiadanie Katedra (Nagroda Zajdla 2000), na którego podstawie Tomek Bagiński nakręcił krótkometrażowy film animowany, nominowany do Oskara w 2003 r. Autor doczekał się osiemnastu nominacji do Nagrody, a sześciokrotnie został jej laureatem.

Jarosław Grzędowicz

Debiutował w 1982 roku na łamach tygodnika „Odgłosy” opowiadaniem Azyl dla starych pilotów. Od tamtej pory znany z opowiadań publikowanych główne w antologiach oraz w pismach – m.in. w „Feniksie” i „Fantastyce”. W 1990 roku wraz z Andrzejem Łaskim, Krzysztofem Sokołowskim, Dariuszem Zientalakiem i Rafałem A. Ziemkiewiczem założył magazyn literacki „Fenix”, w którym prowadził dział prozy polskiej, a od 1993 roku był jego redaktorem naczelnym. W roku 2006 autor zdobył obie statuetki Nagrody za opowiadanie Wilcza zamieć oraz debiutancką powieść Pan Lodowego Ogrodu, a w 2007 Nagrodę otrzymała powieść Popiół i kurz. W roku 2008 nominację otrzymała kontynuacja powieści Pan Lodowego Ogrodu.

Anna Kańtoch

Ukończyła orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach wróciła do Katowic. Pisze recenzje książkowe dla pisma „Esensja”. Debiutowała powieścią Miasto w zieleni i błękicie (2004) oraz opowiadaniem Diabeł na wieży, którego bohaterem jest Domenic Jordan – doktor nauk medycznych, egzorcysta i detektyw zarazem. Ten i inne utwory o Jordanie złożyły się na zbiór Diabeł na wieży oraz Zabawki diabła. W 2008 roku nominację w kategorii powieść otrzymał 13 anioł – historia zagłady miasta leżącego na styku dwóch światów: techniki i magii. Kolejne publikowane utwory dowodzą, że autorka postawiła na technikę. W roku 2009 otrzymała Nagrodę za opowiadanie Światy Dantego, w 2010 roku za pierwszy tom powieści Przedksiężycowi, a w 2011 za opowiadanie Duchy w maszynach. Tym samym stała się obok Anny Brzezińskiej najbardziej nagradzaną przez fanów polską pisarką.

Tomasz Kołodziejczak

Studiował na Politechnice Warszawskiej, redaktor naczelny „Świata komiksu” i działu komiksów dla dzieci w wydawnictwie Egmont. Wcześniej redaktor kwartalnika „Voyager”, miesięcznika „Fenix” i „Magia i Miecz”; scenarzysta komiksowy. Debiutował w 1985 roku opowiadaniem Kukiełki opublikowanym w „Przeglądzie Technicznym”. Wydał cztery powieści (Wybierz swoją śmierć, Krew i kamień, Kolory sztandarów, Schwytany w światła), z których tylko pierwsza nie była nominowana do Nagrody Zajdla, zaś w 1997 roku Kolory sztandarów zostały nią nagrodzone. Jest autorem wielu opowiadań, z których trzy również zdobyły nominację do Nagrody. Autor tworzy głównie science fiction, choć wydał także kilka dobrych tekstów fantasy, w tym zbiór opowiadań dla dzieci Przygody Rycerza Darlana. Poprzednie nominowane opowiadanie, Piękna i graf, pochodziło z antologii „Niech żyje Polska. Hura!” (2006).

Robert M. Wegner

Mieszka i pracuje na Śląsku. Debiutował opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja („Science Fiction” 19/2002). W roku 2009 opublikował pierwszą książkę – zbiór opowiadań Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ – Południe i otrzymał Nagrodę za pochodzący ze zbioru tekst Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami. W roku 2010 opublikował drugi tom Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód – Zachód i otrzymał nominację za opowiadanie z tego tomu. W tym roku miłośnicy fantastyki docenili zarówno opowiadanie autora, pochodzące z antologii Herosi, jak i kolejną powieść ze znanego nam już świata Meekhanu – Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza.

Andrzej Ziemiański

Wrocławianin, architekt, pisarz. Debiutował w roku 1979, potem często publikował z innym wrocławianinem, Andrzejem Drzewińskim. Wydał kilka powieści i zbiorów opowiadań; pisał też słuchowiska radiowe. Zamilkł pisarsko na pewien czas, ale powrócił w roku 2000. W roku 2002 otrzymał Nagrodę za opowiadanie Autobahn nach Poznań, a w dwa lata później za opowiadanie Zapach szkła. Po niemal dziesięciu latach ponownie otrzymuje nominację za powieść, i ponownie nominowana jest kontynuacja rozpoczętej dawno historii o wojowniczej Achai.

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *