„Dzieje Polski. Tom 1. do 1202. Skąd nasz ród”

Andrzej Nowak, Dzieje Polski. Tom 1. do 1202. Skąd nasz ród, Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2014, ss. 384

            W zażartych bojach o historię Polski i zawartość pamięci historycznej, z jakimi mamy dzisiaj do czynienia, dochodzi do zapomnienia faktów. Przeważać zaczynają interpretacje promowane przez prawą lub lewą stronę naszej sceny politycznej. Są jednak momenty w dziejach naszego narodu, których przeinaczanie jest zbrodnią, a o jakich nie wolno nam nie pamiętać. Wszystkim spragnionym faktów, chcącym kultywować wiedzę na temat własnej historii gorąco poleca się pomnikowe dzieło autorstwa profesora Andrzeja Nowaka pod tytułem „Dzieje Polski. Tom 1. do 1202. Skąd nasz ród”. To niewątpliwie godna uwagi propozycja na rynku wydawniczym. Z pewnością – pomimo upłynięcia niewielkiej ilości czasu od jej wydania – może być już uznana za klasyczną. Zawiera w sobie mądrość narodu, wiedzę o jego korzeniach i wartościach, którym Polakom nie wolno się sprzeniewierzyć. Będzie ona z powodzeniem kształtować poczucie przywiązania do ojczyzny, a przede wszystkim pozwoli ją zrozumieć – kolejnym pokoleniom Polaków. Warto też dodać, że jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich obcokrajowców, którzy pragną zrozumieć polskość – bez zagłębienia się w porządnie opowiedziane dzieje minionych pokoleń Polaków nie jest to bowiem możliwe.

            Czytelnik śledzący kolejno ukazujące się publikacje poświęcone historii Polski zapyta – dlaczego właśnie warto sięgnąć po tę pozycję? Z jakich powodów wybrać ją spośród setek innych o zbliżonej tematyce? Otóż przede wszystkim wyróżnia ją charakter narracji. Widoczne jest, że autor nie założył sobie prostego celu zebrania, uporządkowania i przedstawienia faktów z określonego przedziału czasowego, co odznacza lwią część historyków. Postawił sobie poprzeczkę znacznie wyżej i jednocześnie sprostał temu niesłychanie trudnemu zadaniu. Mianowicie zdołał pokazać swojemu czytelnikowi ten zbiór faktów jako system naczyń połączonych – gdzie nie ma człowieka, nie ma sytuacji czy wydarzenia, które by nie miały dla kształtu polskości znaczenia. W swą narrację wplótł niezwykle istotne przesłanie – historia nie jest tym, czego musimy się – o ile mamy takie poczucie obowiązku wpojone – nauczyć, lecz tym, co warto zrozumieć. I to dlaczego warto – bardzo dokładnie dał do zrozumienia. Mianowicie uzmysłowił, że tylko pojęcie własnych korzeni umożliwia pełne ufności spojrzenie w przyszłość, daje kompetencje do radzenia sobie z wyzwaniami codzienności. Wszakże historię odznacza powtarzalność, a historia jest najlepszą nauczycielką życia.

            Ogromnym walorem tej publikacji jest to, że jej autor nie uczynił czytelnika jedynie odbiorcą tekstu, ale partnerem do poznania historii. Dał mu narzędzia za sprawą których sam może analizować minione dzieje – wyciągać z nich wnioski, poszukiwać rozwiązań spraw, które swym niedokończeniem utrudniają zwrócenie się ku przyszłości. Ważne jest przy tym, że profesor Andrzej Nowak przypisał szczególne znaczenie wartościom narodowym, patriotyzmowi, wierze katolickiej, czyli temu, co stanowi fundamenty polskości. Dostarczył tym samym swoim czytelnikom niepodważalnych argumentów o niebagatelnej wadze do toczących się dzisiaj w dyskursie publicznym, debat na temat tożsamości kulturowej Polaków.   

            Kolejnym argumentem przesądzającym o wyższości tej gorąco polecanej książki nad innymi mającymi za przedmiot historię Polski jest to, że obejmuje ona swym zasięgiem najnowsze odkrycia naukowe historyków. Próżno ich szukać w dziełach, których autorzy przepisują od siebie nawzajem akapity. Jest to więc książka najbardziej aktualna z dostępnych na rynku wydawniczym.

            Poza tym jest to publikacja inspirująca do kontynuacji dzieła poznania polskości. Jest to wszakże jedna z nielicznych książek emanujących prawdziwą pasją poznania, pasją tworzenia. Narracja nie ma tu niczego wspólnego z beznamiętnym wywodem znanym nam z lekcji historii. To niekończąca się opowieść, pełna zagadek, wzorów do naśladowania, autorytetów i przestróg, z której można czerpać pełnymi garściami i odkrywać siebie i swoją rzeczywistość wciąż na nowo. Autor dołożył bowiem wszelkich starań, aby pokazać nam co, skąd i dlaczego się wywodzi, nakreślić jak nasza polskość ewoluowała. W jego przekazie tradycja czy zachowane ruiny nie są tylko tym, z czego je znamy, lecz czymś bardzo mocno zakorzenionym w świadomości każdego z nas, a więc warunkującym nasz odbiór rzeczywistości. Jest to więc perspektywa tyleż niezwykła, co fascynująca. 

            Książki autorstwa profesora Andrzeja Nowaka pod tytułem „Dzieje Polski. Tom 1. do 1202. Skąd nasz ród” nie może zabraknąć w biblioteczce ludzi, których odznacza fascynacja polskością. To mądre dzieło, które pomoże nam oraz naszym dzieciom zrozumieć na czym w istocie polega polskość, jak ewoluowała na przestrzeni lat oraz w jakim kierunku zmierza. Niewątpliwie uczy nas więc refleksji o życiu i Polsce ufundowanej na tożsamości Polaków, której konstytutywne elementy muszą stanowić uczucia patriotyczne i wiara katolicka. Ta książka to zatem nie tylko to, co widzimy gołym okiem – wspaniale wydany, bajecznie ilustrowany wolumin, ale coś znacznie więcej – kwintesencja polskości, która dzisiaj – w obliczu kryzysu tożsamości narodowych – wymaga przypomnienia. Z pewnością każdy z nas, odczytując kolejne fragmenty tej książki znajdzie o wiele więcej osobistych powodów, dlaczego warto sięgnąć po nią. I na tym właśnie polega jej specyfika, dlatego nie można jej przegapić.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Biały Kruk: http://www.bialykruk.pl/product.php?cid=0&pid=448

/ame/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “„Dzieje Polski. Tom 1. do 1202. Skąd nasz ród””

  1. Co tu się znowu dzieje??? Pozytywna recenzja książki Nowaka na konserwatyzm.pl ??? A ja nie mogę polemizować…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *