Ewa Solińska, „Tajemnice Chopina”

Ewa Solińska, Tajemnice Chopina, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2012, ss. 228

            Monografia autorstwa Ewy Solińskiej – dziennikarki, recenzentki muzycznej „Sztandaru Młodych” i „Życia Warszawy”, związanej z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, pod tytułem „Tajemnice Chopina” poświęcona życiu Fryderyka Chopina – poligloty, który robił straszliwe błędy ortograficzne – jest inna niż wszystkie znane czytelnikowi biografie. Składa się wszak właściwie niemal z samych ciekawostek. Przed badaczem pragnącym rozwiać niewiadome związane z jego życiem – jak przekonuje autorka – leży wciąż wiele trudności związanych między innymi z ustaleniem daty urodzenia Polaka czy niemożnością stwierdzenia na jaką chorobę zmarł. Dziennikarka świetnie sobie jednakże z nimi radzi – raz po raz burzy stereotypy, które zrodziły się w naszych umysłach za sprawą błędnych przekazów zapisanych w podręcznikach czy opracowaniach, których twórcy wzajemnie siebie cytują – stąd zapętlenie w omyłkach.

            Z książki wyłania się człowiek prawdziwy, a nie jakaś zawoalowana, niedostępna figura. Fryderyk Chopin – bohater zrekonstruowany na kartach książki – umie sobie radzić w życiu – wbrew ugruntowanym przekonaniom nie funkcjonuje w świecie idei. Jest też konkretny – a nie niezdecydowany czy rozmarzony. To raczej realista – nie idealista. Dokładnie wie czego chce – w sensie globalnym – jutro – to znaczy ma świadomość w jaki sposób chce zrealizować swoją karierę, wcielić w życie marzenia oraz dzisiaj – co chce zjeść. A smakoszem był nieprzeciętnym, o czym z ogromną pasją pisze Ewa Solińska na łamach biografii.

            Dzięki wnikliwości autorki czytelnik zyska możliwość zajrzenia do mieszkania, szafy, garnka czy notatnika tegoż wybitnego kompozytora. Pozna więc – można by rzec, że nawet dokładnie – jego gust, upodobania, styl. Dowie się jakimi gatunkami kwiatów lubił się otaczać. Szczególne cenne jest to, że posiądzie możliwość rozejrzenia się po sferach jego życia dotąd mu niedostępnych, intymnych. Z materiałów zebranych przez Ewę Solińską odbiorca zyska również ogląd typów kobiet, jakie pociągały muzyka. Pojmie również dlaczego tak było. Poza tym czytelnik pozna liczby, to znaczy gdzie w jakich latach Fryderyk Chopin mieszkał. Ile oraz kiedy zarabiał, na co wydawał swoje honoraria. Co sprawiało mu największą przyjemność, co lubił, czego nie znosił. Jakie błędy popełniał i jak znosił ich konsekwencje.

            Interesująca jest przywołana przez autorkę historia Żelazowej Woli i rodziny Fryderyka Chopina. Zachwycające z kolei rewelacje na temat pełnionych przez niego ról – kolegi, przyjaciela, kochanka, muzyka, nauczyciela, eleganta, bogacza, nędzarza. W odniesieniu do tych omówień Ewa Solińska odpowiada na pytania, na które z pewnością nie jeden czytelnik chciałby poznać odpowiedzi. Mówi więc na przykład o tym, jak radził sobie z tremą i chudymi łydkami, przyjmował błędy innych ludzi, jak i dlaczego modlił się w ukryciu, kim był w jego życiu i dla niego tajemniczy mops, o którym nie powiedział rodzinie, za co cenił pasztet strasburski, szparagi, ostrygi oraz inne przysmaki.

            W ogóle kuchnia miała dla Fryderyka Szopena niebagatelne znaczenie. Autorka przytacza opinie kompozytora o różnych rodzajach chleba, toruńskich piernikach, lodach, które sam przygotowywał i podejmował nimi gości. Jak wynika z relacji, cenił również oprawę posiłku. Przywołana anegdotka mówi, że kiedy pani ambasadorowa Austrii przysłała mu w prezencie serwis, który uznał zbyt skromny, poczuł się dotknięty i odesłał go jej z powrotem, zakupując sobie najdroższy i najpiękniejszy, jaki był w francuskim magazynie. Po kilku miesiącach kobieta miała się naocznie przekonać dlaczego prezent, jakim chciała obdarować gospodarza, nie przypadł mu do gustu.

            Bardzo ładnie wydana, w twardej oprawie, bogato ilustrowana książka autorstwa Ewy Solińskiej pod tytułem „Tajemnice Chopina” to dzieło warte polecenia wszystkim ceniącym biografie obfite w dotąd nieznane wątki oraz ciekawostki. Czyta się ją z wypiekami na twarzy! Odsłania wszak naszego rodaka – Fryderyka Chopina takiego, jakiego dotychczas nie znaliśmy. Burzy mity i stereotypy!

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Rytm: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=462

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *