„Filozofia dialogu”

Jan Andrzej Kłoczkowski OP, Filozofia dialogu, Wydawnictwo W drodze, Poznań 2011, ss. 256

Jan Andrzej Kłoczkowski OP – dominikanin, profesor filozofii, kierownik Katedry Filozofii Religii na Wydziale Filozoficznym PAT, historyk sztuki, autor wielu publikacji, w swej książce cieszącej się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród studentów filozofii, pod tytułem „Filozofia dialogu” szuka odpowiedzi na pytanie o zasadność istnienia filozofii dialogu, fenomenologii spotkania czy dialogu. Podejmuje wyzwanie zbadania od nowa ich źródeł, zapraszając czytelnika w niesamowitą podróż intelektualną, podczas której obala mity, stereotypy i wyzwala to, co stanowi o dialogu. Stawia na nowo pytania zadawane przez kolejne pokolenia na przestrzeni dziejów, na przykład o to, czy doświadczenie śmierci niesie jakąś nadzieję i poszukuje na nie odpowiedzi, pyta także całkiem nowymi pytaniami, na które nie ma prostych odpowiedzi. Wiele pozostawia pod rozwagę czytelnikowi.

            Na kartach książki obecne są duch i słowa papieża – Jana Pawła II – którego myśli zainspirowały autora do jej napisania. Nie tylko to przesądza jednak o jej oryginalnym charakterze i niebagatelnym znaczeniu dla czytelników zainteresowanych filozofią w najlepszym wydaniu. To, co z pewnością zachwyci odbiorców to świeże spojrzenie na słabiej lub lepiej znane teorie oraz propozycje dialogików.

            Jan Andrzej Kłoczkowski OP z wielką precyzją kreśli obraz filozofii dialogu, ukazując tym samym – w całej okazałości – tę problematykę. Mile zaskoczeni będą wielbiciele książki autorstwa Franza Rosenzweiga pod tytułem „Gwiazdy Zbawienia”. Autor przedstawił wszak case study tego dzieła, które może stanowić świetną inspirację dla osób chcących podjąć wyzwanie krytycznej i analitycznej lektury wybranych dzieł. Uwagi zamieszczone w tym kontekście przydadzą się z pewnością czytelnikom chcącym dostrzegać i pojmować ukryte warstwy mniejszych i większych arcydzieł literatury światowej.

            Książka ta stanowi bardzo dobre wprowadzenie do filozofii dialogu, będącej: „od samego początku bardzo wyraźnie i świadomie zamierzoną reakcją na sytuację związaną z konkretnym czasem”, które pozwoli uważnemu czytelnikowi następnie sięgać po dzieła jej twórców i dokonywać ich samodzielnej interpretacji. Jednakże również odbiorca znający klasyczne dzieła znajdzie na kartach dzieła interesujące ujęcia, godne przemyślenia reinterpretacje. Ujmująca jest autora zdolność dostrzegania i rozumienia kontekstu dla formułowanych konceptów. Bez wątpienia warto czerpać inspiracje twórcze od Jana Andrzeja Kłoczkowskiego OP czy polemizować z jego prognozami na temat rozwoju filozofii dialogu w kontekście filozofii XXI wieku.

            Autor – w przeciwieństwie do wielu filozofów i historyków – stosując żywą, obrazową narrację, lawiruje pomiędzy ideami, przyrównuje je do siebie i odróżnia, nie nuży czytelnika opowieścią o klasykach oraz ich rozważaniach filozoficznych, nie nudzi sporą dawką historii. Wręcz przeciwnie – prezentuje je niczym bliskie odbiorcy opowiastki, które są powiązane ze sobą silniej, aniżeli mogłoby się z pozoru wydawać. Odszukuje i przedstawia ciekawostki, których nawet uważny czytelnik nie uświadczy w innych dziełach na temat filozofii dialogu. Jakich? Aby tego się dowiedzieć, trzeba sięgnąć do źródła.

            „Filozofia dialogu” autorstwa Jana Andrzeja Kłoczkowskiego OP to doskonała propozycja dla czytelników, którzy myślą, że wiedzą o filozofii dialogu już wszystko – przekonają się oni jak bardzo się mylili. Ale nie tylko – zachwyci ona wszak i tych, którzy nie wiedzą o niej niczego – jej autor to świetny i doświadczony nauczyciel. Na pewno nie popełni błędu, nie nauczy źle. Jest to więc dzieło warte polecenia i poznania.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa W Drodze: http://www.wdrodze.pl/opis,56,Filozofia_dialogu.html#.USayp1e9GxM

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *