Inauguracja działalności Instytutu Myśli Państwowej w Rzeszowie

Po Warszawie i Krakowie przyszła kolej na Rzeszów. W dniu 17 lipca w rzeszowskim Hotelu Prezydenckim odbyło się spotkanie Instytutu Myśli Państwowej. Specjalnymi gośćmi spotkania byli mec. Roman Giertych, który przybliżył zebranym idee powołania Instytutu oraz Michał Kamiński poseł do Parlamentu Europejskiego.

Zdaniem Romana Giertycha w Polsce brakuje dialogu społecznego, wymiany myśli dotyczących pryncypialnych kwestii życia społecznego. Tę lukę powinien wypełnić Instytut, którego podstawowym celem jest stworzenie płaszczyzny wymiany myśli a także uwrażliwienie ludzi na problematykę polityczną.

W trakcie swej prezentacji twórca Instytutu odnosił się również do bieżących spraw politycznych, a szczególnie do irracjonalnych działań legislacyjnych największych klubów w sejmie.

Roman Giertych wielokrotnie podkreślał, że w polskiej rzeczywistości politycznej następowało wiele momentów, które zupełnie przewartościowywały sytuację w kraju oraz pozycję poszczególnych formacji i ich liderów. Stwierdził, iż obecnie jesteśmy w przeddzień takiej burzy dziejowej, która dokona kolejnego przewartościowania. Zmiana ta nie będzie jednak zwykłą zamianą pozycji PiS i PO. Zdaniem lidera Instytutu nadszedł czas na pojawienie się nowej siły politycznej, która wprowadzi inną jakość na polskiej scenie.

Michał Kamiński zaprezentował zebranym główne kierunki, dyskursu, który odbywa się w ramach Instytutu, tu nakreślił ideę odejścia od praktyki finansowania działalności partii politycznych z budżetu państwa. Zauważył, iż obecny system korzystania przez partie ze środków publicznych spowodował niezwykły spadek poziomu elit politycznych, wśród których wytworzył się bipolarny układ przypominający oligarchię.

Tomasz Pajęcki, organizator rzeszowskiego spotkania Instytutu Myśli Państwowej podkreślił, że ideą spotkania jest potrzeba zintegrowania podkarpackich środowisk samorządowych w celu nawiązania realnego dialogu i współpracy. Stwierdził, iż koniecznym jest odpartyjnienie samorządu i uwrażliwienie samorządowców na współpracę dla dobra mieszkańców regionu a nie przeróżnych konstelacji politycznych.

Rzeszowskie spotkanie Instytutu Myśli Państwowej stało się miejscem wymiany poglądów. W panelu dyskusyjnym głos zabrał Antoni Kopaczewski, znany działacz antykomunistycznego podziemia a obecnie rzeszowski radny (PiS), który zwrócił uwagę na konieczność wychowania młodzieży w duchu patriotycznym.

W spotkaniu uczestniczyli też Kazimierz Jaworski, senator RP, ludzie związani z Platformą Obywatelską, Stronnictwem Demokratycznym a także Prawem i Sprawiedliwością.  

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *