Jacek Tomaszewski: Tradycje wigilijne na Górnym Śląsku

Badanie zwyczajów i tradycji wigilijnych odpowiada na kilka podstawowych pytań: gdzie Ślązacy spędzają wigilijną wieczerzę, jakie potrawy znajdują się na wigilijnych stołach, czy spożywają tego wieczoru alkohol oraz kto zostawia prezenty pod świątecznym drzewkiem. Jak do wigilijnej wieczerzy mają się dwie największe wartości śląskie, o których mówią socjolodzy, czyli wiara i rodzina?

Ślązacy to domatorzy

Podstawową wartością Ślązaka jest rodzina. Potwierdza to nasze badanie, w którym aż 98% ankietowych osób spędza wigilię w domu lub z rodziną, raptem 2% osób zdecydowało się spędzić wigilię poza domem, na wyjeździe lub w inny sposób.

Ślązacy są religijni

Drugą najważniejszą wartością Ślązaka jest wiara. Ślązacy słyną ze swej religijności. Potwierdza to także nasze badanie. Aż 96% łamie się podczas wigilijnej wieczerzy opłatkiem.

O religijnej wartości jaką niosą dla Ślązaków Święta Bożego Narodzenia świadczy także fakt, że w aż 94% domach to Dzieciątko przynosi prezenty pod choinkę a nie zapożyczony z amerykańskiej kultury św. Mikołaj.

Ślązacy są tradycjonalistami

Na wigilijnym stole Ślązacy nie lubią udziwnień a śląska kuchnia jaką serwuje w swojej restauracji w Katowicach Magda Gessler nie znalazłaby miejsca na śląskim stole. Króluje na nim karp bez udziwnień, czyli smażony. Do karpia najczęściej podajemy kapustę z grzybami i kartofle. Pierwsze danie to barszcz, zupa grzybowa lub rosół rybny. Ze słodkości najchętniej na wigilię podajemy makówki, które w tym roku znalazły się na stole aż 86% badanych. W drugiej kolejności, z wyraźną różnicą aż 35% podajemy moczkę.

Do kolacji tylko wino

Ślązacy do kolacji wigilijnej wybierają najczęściej wino lub rezygnują ze stawiania alkoholu na stole. Tylko 5% ankietowanych mieszkańców Górnego Śląska wybiera piwo, a 8% alkohole mocne.

Wiara, rodzina, tradycja
Jak pokazuje powyższe badanie zrealizowane przez Ruch Autonomii Śląska na Górnym Śląsku wciąż są silne wartości tradycyjne, czyli wiara i rodzina. Święta dla Ślązaków wiążą się z religijnym przeżywaniem narodzin Jezusa oraz z rodzinną atmosferą wigilijnego stołu.

Jacek Tomaszewski

Wyniki badania zostały zamieszczone w galerii w formie graficznej.

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *