Kaszyn: Ukraina i współpraca wojskowo-techniczna Chin i Rosji

Kryzys na Ukrainie jest przełomowy dla rozwoju stosunków politycznych między Rosją a krajami zachodnimi. Nie ma prawie żadnej nadziei na to, że kryzys zakończy się w najbliższej przyszłości. Ukraińska gospodarka jest zniszczona, aparat państwowy osłabiony, a problemy narodowe pogłębiły się. Nawet jeśli ukraiński kryzys nieco ustąpi, Ukraina będzie źródłem problemów na wiele lat do przodu, zatruwając relacje między Rosją a Zachodem. Będzie to także miało prognozowane skutki dla rosyjskiej współpracy wojskowo-technicznej z Chinami.

W tej sytuacji kluczowe znaczenie dla Rosji ma wsparcie ze strony takich krajów, jak Chiny i Indie. Obecnie Chiny są największym partnerem handlowym Rosji i zachowanie ścisłych kontaktów skazuje wszystkie zachodnie strategie nakierowane na izolację Rosji na niepowodzenie.

Główne skutki ukraińskiego kryzysu będą dotyczyły nie losów Ukrainy, lecz drogi, którą obierze Rosja. Najprawdopodobniej rozpoczyna się długi okres konfrontacji między Rosją a USA; walka z amerykańską presją stanie się naszym najważniejszym zadaniem, przerastającym inne względy. Zwiększy to znaczenie rosyjskiej współpracy wojskowo-technicznej z Chinami, które w najbliższym czasie ostatecznie zajmą miejsce głównego partnera w polityce zagranicznej Rosji.

Wcześniej na wspólne projekty wojskowo-techniczne państwa rosyjskiego z Chinami wpływały najróżniejsze czynniki: strategie polityki zagranicznej, bieżące relacje z Zachodem, zagrożenie wyciekiem technologii do Chin, zagrożenie chińską konkurencją na rynkach broni krajów trzecich. Ponadto, brano pod uwagę planowanie kryzysowe w przypadku mało prawdopodobnego, lecz hipotetycznie możliwego gwałtownego pogorszenia się stosunków dwustronnych. Zazwyczaj w związku z tymi względami Chiny miały bardziej ograniczony dostęp do rosyjskich technologii wojskowych, niż Indie.

W obecnej sytuacji Rosja będzie najprawdopodobniej usuwać warunki i ograniczenia, które wpływały na politykę w sferze eksportu broni. Rosja jest coraz bardziej zainteresowana szybkim rozwojem potencjału wojskowego innych krajów BRICS, zwłaszcza Chin. Gdy USA zamieniły się w główne źródło zagrożenia, w warunkach stopniowego rozwoju nowej wersji zimnej wojny, Rosja jest coraz bardziej zainteresowana szybkim wzmocnieniem potencjału uderzeniowego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Szybki postęp w jej przezbrojeniu będzie oznaczał, że USA będą miały mniej sił i możliwości do wywierania presji na Rosję.

W przypadku negatywnego scenariusza rozwoju ukraińskiego kryzysu można się spodziewać rozszerzenia rosyjsko-chińskiej współpracy wojskowo-technicznej, obejmującej bardziej drażliwe sfery. Może to być projektowanie i budowa atomowych okrętów podwodnych i sprzętu dla nich; przekazanie niektórych typów sprzętu kosmicznego, w tym reaktorów atomowych dla aparatów kosmicznych, które od dawna cieszą się zainteresowaniem strony chińskiej; współpraca w tworzeniu systemów ostrzegania przed atakiem rakietowym itd.

Jednocześnie mogą zostać rozszerzone ramy współpracy wojskowo-technicznej z Indiami. W obecnych warunkach w interesie Rosji jest, aby państwa BRICS jak najszybciej stały się potężnymi i niezależnymi centrami siły ze znaczącym potencjałem wojskowym. Jeśli Rosja nie rozwiąże tego zadania, będzie musiała w pojedynkę stawiać czoła zachodniej presji.

Istnieją więc wszystkie przesłanki, aby spodziewać się pojawienia w bieżącym roku nowych obszernych inicjatyw w sferze współpracy wojskowo-technicznej między Rosją a Chinami i innymi państwami rozwijającymi się.

  Wasilij Kaszyn

Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_03_19/Ukraina-i-wspolpraca-wojskowo-techniczna-Chin-i-Rosji-9072/

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *