Koalicja czterech afrykańskich państw przeciwko Boko Haram

Jak podaje agencja Reutera, cztery afrykańskie państwa ogłosiły 7 października 2014 r. plan wspólnych działań przeciwko rosnącej w siłę islamskiej organizacji Boko Haram. W skład koalicji ma wejść Nigeria, Niger, Czad oraz Benin. Organizacja Boko Haram, której działania w ostatnim czasie mają miejsce także poza Nigerią, wyraźnie staje się coraz silniejsza. Cztery afrykańskie państwa uznały, że musi powstać wspólny sztab dowodzenia oraz dodatkowy specjalny batalion oddelegowany do zwalczania wpływów islamskich bojowników.

            Już od ponad pięciu lat trwa zbrojne powstanie Boko Haram. Jednakże w ostatnim czasie, zapewne w związku z sukcesami Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii, członkowie islamskiej organizacji zmienili taktykę z porwań i zamachów bombowych na rzecz przejęcia kontroli nad określonym terytorium i utworzenie własnego państwa z obowiązującym prawem szariatu. Zwiększona aktywność Boko Haram w ostatnich miesiącach ma miejsce na pograniczu Nigerii i Kamerunu, lecz głównie w tym pierwszym państwie. Zostało to uznane za zagrożenie stabilności dla państw regionu zachodniej i środkowej Afryki.

            Miały też miejsce przypadki akcji Boko Haram na obszarze takich krajów jak Niger czy Czad. Z tego też powodu władze czterech państw uznały, że brak jakiejkolwiek reakcji może spowodować dalszy wzrost aktywności wspomnianej organizacji. Na spotkaniu przywódców czterech krajów w stolicy Nigru, Niamey w której uczestniczył też przedstawiciel Kamerunu uzgodniono, że centrum dowodzenia sił międzynarodowych ma powstać do 20 listopada 2014 r. Natomiast samo rozmieszczenie sił wchodzących w skład specjalnego batalionu ma nastąpić do 1 listopada br. Oddzielne negocjacje w kwestii utworzenia specjalnego batalionu prowadzi Benin, który również wyraża zaniepokojenie w związku z rosnącymi wpływami Boko Haram.

            Ofensywa bojowników z Boko Haram, która przybrała na sile we wrześniu 2014 r. dowodzi zdaniem wielu specjalistów zmiany taktyki. Dotychczasowa, która polegała na sianiu chaosu uległa przeobrażeniu i obecnie członkowie wspomnianej organizacji skupiają się na zajęciu i utrzymaniu obszaru. Wielu mieszkańców zajętych miast zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów. Według niepotwierdzonych informacji z zajętego miasta Bama na północnym wschodzie Nigerii mogło uciec nawet 26 000 osób. Ci sami analitycy podkreślają, że źródłem zmiany w działaniu Boko Haram ma być sukces Państwa Islamskiego i utworzonego przez nich kalifatu. Jednocześnie pojawiają się informację, że nigeryjska islamska organizacja częściowo zarzuciła chaos jako element działań. Mieszkańcy zajętych miast, którzy uciekli mieli informować, że w przeciwieństwie do wcześniejszych działań tym razem nie zabijano tych, którzy nie przyłączyli się do Boko Haram. Pozwolono tym, którzy chcieli na odejście z zajętych obszarów.

            Zmiana taktyki Boko Haram ma też inny wymiar. Dotychczas nigeryjska armia przegrywała z bojownikami, gdyż była źle wyposażona a partyzancka taktyka wykazała błędy w dowodzeniu. Nowa forma walki Boko Haram spowodowała, że znaczna liczba bojowników została związana bezpośrednią walką z regularną armią. Wrzesień to był miesiąc całej serii bitew o określone miasta i obszary. W pewnym momencie pojawiła się sugestia, że sam lider Boko Haram mógł zginąć – na początku października 2014 r. pojawiło się nagranie dementujące jego śmierć.

Organizacja Boko Haram została założona w 2002 r. a na jej czele stoi Abubakar Shekau – pogłoski o jego śmierci na początku października 2014 r. zostały zdementowane. Sama nazwa w języku hausa znaczy: zachodnia edukacja jest zakazana – pojawiają się też inne tłumaczenia. Od 2009 r. głównym celem organizacji jest stworzenie sannickiego państwa islamskiego. Oblicza się, że w wyniku działań Boko Haram mogło zginąć kilka tysięcy osób a około 3 milionów dotkniętych różnego rodzaju niedogodnościami. Od 2013 r. Stany Zjednoczone traktują wspomnianą grupę jak organizacje terrorystyczną.

Źródło: Regional leaders step up Boko Haram fight with troops, command center, 7 październik 2014, http://www.reuters.com/article/2014/10/08/us-niger-boko-haram-idUSKCN0HX03N20141008, [dostęp dn. 08.10.2014]; Boko Haram: African leaders set to deploy coordinated military forces to fight terrorist group, 8 październik 2014, http://www.abc.net.au/news/2014-10-08/regional-leaders-step-up-fight-against-boko-haram/5798696, [dostęp dn. 08.10.2014]; Boko Haram strategy to take and hold land could be inspired by Islamic State, analysts say, 4 wrzesień 2014, http://www.abc.net.au/news/2014-09-04/boko-haram-battles-for-land-in-nigeria/5718092, [dostęp dn. 08.10.2014].

dr Krystian Chołaszczyński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *