Kolejne ataki bojowników w Kenii

W ostatnich dniach Kenię wstrząsnęły dwa ataki. W pierwszym zginęło 7 osób – w tym 4 policjantów – podczas ostrzelania autobusu, który kierował się do z Mombasy do hrabstwa Lamu. W drugim zginęły kolejne cztery osoby a kilka innych zostało rannych. Ataku dokonali uzbrojeni bojownicy na motocyklach a zdarzenie miało miejsce w mieście Mombasa – BBC.

            Dnia 18 lipca 2014 r. niedaleko miasta Witu, około 50 km od znanej turystycznej atrakcji jaką jest wyspa Lamu bojownicy islamskiej organizacji al-Shabab ostrzelali najpierw autobus a potem zbliżający się pojazd policji w sumie zabijając 7 osób. Wcześniej zablokowali drogę by pojazdy musiały się zatrzymać. Zginął m. in. kierowca autobusu a 8 innych osób z ranami postrzałowymi zastało przyjętych do szpitala w Mpeketoni. Sama organizacja przyznała się do ataku. Jak podaje BBC tylko tego lata w sumie zginęło około 100 osób a spora grupa mieszkańców kenijskiego wybrzeża musiała opuścić swoje domy. Oprócz przemocy zwraca się uwagę na znaczne koszty gospodarcze a zwłaszcza kryzys w miejscowej turystyce. Nieoficjalnie uznaje się, że był to odwet za zbombardowanie przez siły rządowe obszaru dżungli  (lasy Lamu County’s Boni) dzień wcześniej, na którym miały znajdować się bazy al-Shabab. Jednakże rzecznik wspomnianej organizacji, Szejk Abdulaziz Abu Musab, miał powiedzieć agencji Reuters, że to tylko propaganda władz a atak miał być odpowiedzią na zwiększenie obecności żołnierzy na kenijskim wybrzeżu. Zwłaszcza po ataku al-Shabab na Mpeketoni z 15 czerwca 2014 r. kiedy to zginęło 48 osób. Reuters podaje również, że w tym samym czasie zaatakowano dwie ciężarówki przewożące mango a władze próbują uspokoić sytuację sugerując, że były to niezwiązane z sobą incydenty. Ponadto, Reuters powołując się na Czerwony Krzyż sugeruje, że liczba ofiar może być większa o 2 osoby.

            Inny atak nastąpił w drugim co do wielkości mieście Kenii, Mombasie. Jak podaje BBC, dnia 21 lipca 2014 r. dwóch zamaskowanych i uzbrojonych napastników, poruszających się na motorach lub pieszo, ostrzeliwało przechodniów „na oślep”. Zginąć miały 4 osoby a kilka innych odnieść rany. Te działania są typowe dla al-Shabab ale pojawiają się głosy, że za tym atakiem mogły stać lokalne grupy, które walczą o władzę. Napastnicy mieli rzekomo mówić i rozdawać ulotki, że ich akcja to zemsta za przemoc wobec ludu Kikuju, która jest w Kenii najliczniejszą grupą etniczną i z której wywodzi się obecnie urzędujący prezydent Uhuru Kenyatta. Niektórzy podkreślają, że obecna głowa państwa sugerując, że ostatnie akcje bojowników mają związek z lokalnymi uwarunkowaniami, próbuje zrzucić winę na swojego rywala z kampanii wyborczej z 2013 r., ówczesnego premiera, Raila Odinga (po wyborach urząd premiera został zniesiony), który jest z ludu Luo. Po wyborach z 2007 r. przemoc etniczna kosztowała życie 1 200 obywateli. W ten sposób Uhuru Kenyatta, czwarty z kolei prezydent Kenii i syn pierwszego przywódcy Jomo Kenyatty, za pomocą wywołanego konfliktu etnicznego chce ugruntować swoją pozycję na scenie politycznej a zwłaszcza wśród Kikuju. Te działania muszą niepokoić biorąc pod uwagę etniczne podziały – BBC.

            Liczbę ludności w Kenii szacuje się na 45 010 056 obywateli. Podział etniczny wygląda następująco (oblicza się, że na obszarze Kenii może żyć 117 grup etnicznych – http://joshuaproject.net/countries/KE): Kikuju (22%), Luhja (14%), Luo (13%), Kalenjin (12%), Kamba (11%), Kisii (6%), Meru (6%), inne 15%, pochodzenie spoza kontynentu afrykańskiego (1%). Zdecydwana większość obywateli to chrześcijanie lecz muzułmanów oblicza się na 11,1% – CIA Factbook.

            Zgodnie z artykułem 6 rozdziału 2 konstytucji Republiki Kenii, kraj jest podzielony na hrabstwa (county) – posiada tylko dwa poziomy władzy: centralny i hrabstwa. Poza tym, w ustawie zasadniczej w dodatku nr 1 podano nazwy wszystkich hrabstw: Mombasa, Kwale, Kilifi, Tana River, Lamu, Taita/Taveta, Garissa, Wajir, Mandera, Marsabit, Isiolo, Meru, Tharaka-Nithi, Embu, Kitui, Machakos, Makueni, Nyandarua, Nyeri, Kirinyaga, Murang’a, Kiambu, Turkana, West Pokot, Samburu, Trans Nzoia, Uasin Gishu, Elgeyo/Marakwet, Nandi, Baringo, Laikipia, Nakuru, Narok, Kajiado, Kericho, Bomet, Kakamega, Vihiga, Bungoma, Busia, Siaya, Kisumu, Homa Bay, Migori, Kisii, Nyamira oraz Nairobi City.

            Organizację al-Shabab (Harakat al-Shabaab al-Mujahideen‎) oskarża się o ścisłe relacje i powiązania z al-Kaidą (Al-Qaeda). Organizacja w swoich celach ma wprowadzenie prawa islamskiego w fundamentalne wersji znanej jako wahhabizm.

dr Krystian Chołaszczyński

/ame/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *