Kolejne starcia w Mali

Jak donosi agencja Reutera, islamscy bojownicy mieli zabić siedmiu malijskich żołnierzy w ataku w centrum Mali w okolicach miasta Nampala przy granicy z Mauretanią. Prezydent owego miasta poinformował, że do starć doszło wczesnym rankiem 5 stycznia 2014 r. Stwierdził ponadto, że równo dwa lata po francuskiej interwencji w Mali, której celem było wsparcie władz centralnych w walce z fundamentalistami, kraj wciąż jest bardzo niestabilny.

            O ataku poinformował również rzecznik malijskiej armii, który stwierdził, że do wydarzenia doszło około 520 km na północny wschód od stolicy Bamako. Jednocześnie odmówił informacji na temat ofiar śmiertelnych. Według telefonicznej informacji udzielonej przez Oumara Diakite, który stoi na czele sąsiadującego z Nampalą okręgu Diabaly, atakujący mieli przybyć do miejsca wydarzenia pieszo bądź na motocyklach. Atak miał nastąpić o 4 nad ranem, zginąć miało 7 malijskich żołnierzy a po kontruderzeniu przeważających sił rządowych, około godziny 11 napastnicy mieli się wycofać.

            W ostatnich dniach niepokojących informacji z Mali przybywa. Dnia 4 stycznia 2015 r. sześciu żołnierzy sił pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych zostało rannych w wyniku eksplozji bomby podłożonej przy drodze, którędy przejeżdżał samochód ONZ – misja MINUSMA. Rannych zostało sześciu wojskowych pochodzących z państwa Niger a wydarzenie miało miejsce między Asongo i Menaka w regionie Gao. Natomiast 3 stycznia 2015 r. światowe agencje poinformowały o śmierci Aroudeyni Ag Hamatou, który był prezydentem miasta Anderaboucane w północnym Mali w regionie Gao. To był kolejny atak na członka malijskich władz, co powoduje poczucie niestabilności w kraju. Jednocześnie ONZ informuje, że w regionach Gao i Timbuktu miały miejsce w ostatnim czasie starcia między wojskami rządowy a islamskimi bojownikami. Natomiast próby porozumienia z tymi frakcjami, które wszczęły bunt przeciwko władzy centralnej, lecz nie utożsamiają się z ideami fundamentalistów religijnych, spełzły na niczym.

            Należy zauważyć, że w połowie grudnia 2014 r. zmarł w wieku 87 lat po długiej chorobie Intallah Ag Attaher, który był tradycyjnym liderem tuareskiej wspólnoty etnicznej o nazwie Ifoghas, którą uważa się za jedną z ważniejszych. Jego następcą prawdopodobnie zostanie syn Alghabass ag Intallah, który uważany jest za zwolennika rozmów. To on w 2013 r. stanął na czele Rady Najwyższej ds. Jedności Azawadu (High Council for the Unity of Azawad HCUA), która wydzieliła się z islamskiej formacji Ansar Dine. Jednakże rozmowy pokojowe z HCUA utknęły w martwym punkcie.

            W połowie stycznia 2012 r. organizacja reprezentująca interesy Tuaregów o nazwie Narodowy Ruch Wyzwolenia Azawadu (Mouvement national pour la libération de l’Azawad MNLA) wraz z bojownikami islamskimi z formacji Ansar Dine, Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (Al-Qaida in the Islamic Maghreb AQIM) oraz Ruch na Rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej (Mouvement pour l’unicité et le jihad en Afrique de l’Ouest MUJAO) przeprowadzili serię ataków na północy Mali. Tuaregowie mieli uzyskać wsparcie od dezerterów oraz żołnierzy wracających po wojnie domowej w Libii. W związki z niepowodzeniami sił rządowych, 22 marca 2012 r. miał miejsce wojskowy zamach stanu a władzę przejął organ o nazwie Narodowy Komitet na rzecz Przywrócenia Demokracji i Państwa (Comité national pour le redressement de la démocratie et la restauration de l’Etat CNRDR) na czele z kpt. Amadou Sanogo. Konstytucja została zawieszona a instytucje rządowe rozwiązane. Dnia 6 kwietnia 2012 r. MNLA ogłosił powstanie państwa Azawad na zajętej północy. W tym też czasie Tuaregowie i islamscy bojownicy rozpoczęli ze sobą walczyć. W sierpniu 2012 r. powstał rząd jedności narodowej a Mali oficjalnie poprosiło ONZ o wsparcie. Od stycznia 2013 r. siły islamskie przeszły do ofensywy a MNLA szukało porozumienia z oficjalnym rządem. Po zdobycia miasta Konna przez bojowników malijskie władze otrzymały wyraźne wsparcie wojsk francuskich oraz afrykańskich (AFISMA) w ramach operacji Serval – od stycznia 2013 r. MINUSMA czyli Wielowymiarowa Zintegrowana Misja Stabilizacyjna ONZ w Mali (The United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali) została ustanowiona rezolucją Rady Bezpieczeństwa nr 2100 z 25 kwietnia 2013 r. Obecnie prezydentem Mali wybranym w wyborach powszechnych jest Ibrahim Boubacar Keïta.

dr Krystian Chołaszczyński

/ame/

Źródło: Islamist militants kill seven Malian soldiers in dawn attack, 5 styczeń 2014, http://www.reuters.com/article/2015/01/05/us-mali-security-attacks-idUSKBN0KE0Y120150105, [dostęp dn. 05.01.2014]; Six U.N. peacekeepers wounded by roadside bomb in north Mali, 4 styczeń 2015, http://www.reuters.com/article/2015/01/04/us-mali-security-un-idUSKBN0KD0DF20150104, [dostęp dn. 05.01.2014]; A. Diarra, Mayor of Mali town killed as clashes and abuses spike in north, 3 styczeń 2015, http://www.reuters.com/article/2015/01/03/us-mali-security-idUSKBN0KC0K620150103, [dostęp dn. 05.01.2014]; Tribal chief of Mali’s Tuaregs dies amid stalled peace talks, 18 grudzień 2014, http://www.reuters.com/article/2014/12/18/us-mali-tuareg-idUSKBN0JW2TA20141218, [dostęp dn. 05.01.2014]; Malian town of Nampala attacked by Islamist militants, 5 styczeń 2015, http://www.bbc.com/news/world-africa-30681908, [dostęp dn. 05.01.2014].

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *