Komentarz do scholium „katolicyzm jest moją ojczyzną”

Tymczasem, należałoby uwzględnić, moim zdaniem, dwie okoliczności.

Po pierwsze, jest to myśl oczywista dla każdego katolika, świadomego, iż na wszystko patrzeć należy (jak pisał Krasiński) „naprzód z Bożych, potem z ludzkich względów”, i że Ojczyzna Niebieska, do której drogą i bramą jest Kościół, przewyższa nieskończenie wszystkie ojczyzny ziemskie, ale przecież gratia non tollit naturam sed perficit.

Po drugie, Gómez Dávila był – podług paszportu – Kolumbijczykiem, a cóż to jest Kolumbia? Smutny odprysk, jeden z wielu – jak odłamek antycznego posągu, łokieć czy tors Posejdona – transkontynentalnej i wieloetnicznej Monarquía Hispánica, czyli właśnie Cristiandad minor, duchowo-politycznej spadkobierczyni średniowiecznej Cristiandad mayor, zasztyletowanej przez Lutra, Makiawela i innych. Jego scholium należy czytać w kontekście innego, tego, w którym powiada, iż „te kraje” (czyli Ameryki Romańskiej) powinny mieć w dniu święta niepodległości flagi opuszczone do połowy masztu. Nie jest ona (Kolumbia) także patria chica (czyli tym, co widać ze wzgórza za domem), bo na to z kolei jest za duża. „Ojczyzna wielka” natomiast to – tak samo jak dla meksykańskich synarchistów, argentyńskich „narodowych katolików” i tomistów, czy karlistów z Urugwaju lub z Peru – konfederacyjna Gran Patria Hispanoamericana (a nawet Iberoamericana), która winna skleić na powrót to, co pokawałkowali na początku XIX wieku jakobińscy masoni „niepodległościowcy”.

A Polska to nie Kolumbia. Polska to państwo o tysiącletniej tradycji, a przez około 300 lat nawet Imperium, niestety niedokończone. „Kolumbią” czy innym latynoamerykańskim odłamkiem jest etniczno-szowinistyczna Litwa czy postbanderowska Ukraina. Byłby nią także „niepodległy” Śląsk. Dezawuowanie patriotyzmu w imię katolicyzmu to przewrotność, trzeba odbudować myślenie w kategoriach patriotyzmu „wielkiej ojczyzny”, bałto-ugro-słowiańskiej Cristiandad minor z Polską jako pierwszą wśród równych na wschodzie Europy.

Jacek Bartyzel

facebook

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *