Koronacja Tupou VI

4 lipca nowym królem Tonga koronowany został oficjalnie Tupou VI. Koronacji dokonał D’Arcy Wood, emerytowany duchowny metodystyczny z Australii, gdyż osoba króla jest dla mieszkańców Tonga tabu i nie mogą oni dotykać jego głowy.

Na koronację w stolicy kraju Nuku’alofa przybyli między innymi nuncjusz apostolski w Nowej Zelandii Martin Krebs, książę Georg von Habsburg z Węgier, księżniczka Marie-Therese von Hochenberg z Austrii, diuk i diuczesa Gloucester z Anglii, przedstawiciele rodzin monarszych z Bhutanu, Tajlandii, król Maorysów z Nowej Zelandii, japoński następca tronu z małżonką, gubernatorzy generalni z Australii, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Wysp Salomona, przedstawiciel Chin i dyplomaci z innych państw. Na co warto zwrócić uwagę, nie pojawili się natomiast reprezentanci Stanów Zjednoczonych.

Tupou VI był najmłodszym z czworga rodzeństwa. W 2012 r. zmarł nie spłodziwszy uprawnionych do dziedziczenia tronu potomków jego starszy brat król Jerzy Tupou V.

Kolejna z rodzeństwa księżniczka Pilolevu Tuita dziedziczyłaby tron tylko w przypadku braku dalszych męskich dziedziców.

Młodszy z braci i zarazem trzeci z rodzeństwa książę Alaivahamama’o został w 1980 r. pozbawiony praw do tronu przez swojego ojca, króla Taufa’ahau Tupou IV, po tym jak poślubił kobietę z pospólstwa. W zamian otrzymał tytuł Pana Ma’atu. Po śmierci księcia w 2004 r. wszelkie związane z jego osobą wątpliwości co do praw do tronu Królestwa Tonga ostatecznie zniknęły.

Tupou VI objął faktyczną władzę już w 2012 roku, po śmierci Jerzego Tupou V. Przez poddanych zwany jest „religijnym królem” ze względu na swą głęboką chrześcijańską dewocję. Zyskał również pochlebny w patriarchalnym tongańskim społeczeństwie tytuł „posłusznego króla”, gdyż w przeciwieństwie do starszego brata, zgodnie z wolą ojca poślubił księżniczkę Nanasipau’u w zaaranżowanym małżeństwie.

Tupou VI jest pierwszym tongańskim władcą legitymującym się wyższym wykształceniem. Posiada dyplom magisterski w dziedzinie nauk o bezpieczeństwie który obronił na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w 1997 r. i w dziedzinie stosunków międzynarodowych, który obronił w 1999 r. na Uniwersytecie Bond. Studiował również w Kolegium Marynarki Wojennej w USA. Przed objęciem tronu, późniejszy król był między innymi dyplomatą, ministrem wielu resortów i szefem rządu.

Para królewska posiada troje dzieci: dwóch synów i córkę.

Królestwo Tonga uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1970 roku, tradycja monarchiczna sięga tam jednak tysiąca lat wstecz.

Ronald Lasecki

oprac. na podst:

http://www.bbc.com/news/world-asia-33393492

http://www.nzkanivapacific.co.nz/2015/07/king-tupou-vi-queen-nanasipau%CA%BBu-the-story-thus-far/#.VZn3Bfntmko

http://monarchies-asie-pacifique.blogspot.com/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *