„Kuchnia polska regionalna”, Wydanie nowe ze wstępem Stanisława Zagórskiego i ilustracjami Natalii Kulki

Kuchnia polska regionalna, Wydanie nowe ze wstępem Stanisława Zagórskiego i ilustracjami Natalii Kulki, Oficyna Wydawnicza „Stopka”, Łomża 2011, ss. 527

            W momencie, kiedy rodzima, tradycyjna – także regionalna – kuchnia jest wypierana przez różnego rodzaju obce „wynalazki”, ważne jest, aby przypominać sobie o potrawach, które z wielkim smakiem i apetytem jedli nasi przodkowie, jakie opiewają polskie arcydzieła narodowe. Wszystko to wszak jest naszą spuścizną narodową, elementem kultury – czyli tym, czego musimy bronić i czego nie możemy utracić. A zajadając się sushi w japońskich restauracjach czy kebabem w tureckich knajpach, próbując robić w domu ich wariacje, jesteśmy temu bliscy. Dlatego tak ważna oraz cenna dzisiaj dla Polaków jest książka, która ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej „Stopka” odznaczającej się godną szacunku dbałością o polskość. Mowa o dziele o burzliwej historii, pod tytułem „Kuchnia polska regionalna”. Jest to nowe wydanie ze wstępem Stanisława Zagórskiego i czarującymi ilustracjami profesjonalnej graficzki – Natalii Kulki. To pozycja obowiązkowa dla odbiorców niechcących zapomnieć o tradycyjnych potrawach – ich smakach oraz bogactwie, a jednocześnie niegodzących się na sprzeniewierzenie obcym modom na posiłki złożone tylko i wyłącznie z importowanych składników.

            W książce tej odnajdą czytelnicy przepisy na potrawy zwykłe oraz takie, które winny być kojarzone z okresem świątecznym. Sezonowe i całoroczne. I tak oto za sprawą szczegółowych – i co warte dodania sprawdzonych – receptur, odbiorca wejdzie w posiadanie zanikającej niestety w polskim społeczeństwie wiedzy jak przygotować typowo polskie: przystawki, zakąski, zupy, dodatki do zup, drugie dania – potrawy mięsne z: baraniny, cielęciny, wołowiny, wieprzowiny, dziczyzny, drobiowe, rybne, warzywno-mięsne, z jaj, z grzybów, z kasz, dodatki do drugich dań, potrawy z ziemniaków, sosy – gorące oraz zimne, napoje, ciastka, desery, chleb, bułki, podpłomyki, bliny, ołatki, racuszki, kluski, pierożki, przetwory domowe z owoców, warzyw, grzybów i mięsa, wódki, wina, piwa, a także bardzo wyjątkowe dania – niegdyś przygotowywane jedynie na specjalne okazje, takie jak na przykład: barszcz wigilijny, karp w szarym sosie, sytochy, krupnik postny. Polak, który naprawdę pozna rodzimą kuchnie i zasmakuje jej w pełni, już nigdy nie przedłoży ponad nią włoskiej pizzy czy chińskich pierożków.

            Wszystkie przepisy są bardzo precyzyjnie opisane. Podano wszak skład i opis przygotowania kolejnych potraw. Trzeba zauważyć, że polecane składniki każdy z nas może dostać w swoim osiedlowym sklepiku bądź wyhodować w przydomowym ogródku. Nie zachodzi potrzeba ich sprowadzania zza granicy. Przestrzeżono także przed ewentualnymi trudnościami mogącymi wystąpić podczas przygotowań, nadmieniono jak ich uniknąć oraz w jaki sposób wystrzec się często popełnianych pomyłek.

            W wielu przypadkach zaproponowano nawet kilka wariantów jednej potrawy – ich zróżnicowanie wynika z regionu Polski, z którego pochodzi dany przepis. Różnią się one kilkoma składnikami, a mogą stanowić ciekawe urozmaicenie w naszej kuchni. Na końcu znajduje się także przelicznik kuchenny, który ułatwi gotowanie gospodyniom, które nie mają akurat pod ręką wag czy miar.

            Książka pod tytułem „Kuchnia polska regionalna” to pozycja obowiązkowa w kuchni każdej polskiej gospodyni, każdej rodziny, która chce kultywować polską tradycję oraz ceni polskie jedzenie. Doskonały prezent dla naszych żon, córek oraz matek. Warto wszak zadbać o to, by nie dopuścić to zapomnienia potraw, na których wychowali się nasi ojcowie. Trzeba ich przynajmniej spróbować, poznać je – zwłaszcza te ulegające zapomnieniu. Wówczas przyjdzie czas na docenienie i możliwość skonfrontowania z – niestety – coraz popularniejszym sushi oraz innym, obcym nam kulturowo jedzeniu. Naprawdę warto przetestować tę książkę – wierzę, że stanie się ona niezbędnikiem wielu spośród nas.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Oficyny Wydawniczej „Stopka”: http://www.stopkapress.com.pl/opis,54,172.html

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *