Mauretański nowy weekend

Jak podaje agencja Reutera, władze Mauretanii postanowiły zmienić wolne dni tygodnia. Dotychczas obywatele pracowali od niedzieli do czwartku a piątek i sobota miały charakter weekendu. Z dniem 1 października 2014 r. mauretański weekend będzie wyglądał tak jak na przykład w Europie, czyli w sobotę i niedzielę.

            Przyjmuje się, że zmiany mają związek z gospodarką i konkurencyjnością. Mauretania niewiele zyskiwała na pracującej niedzieli ale za to odnotowywała brak dochodów w związku z wolnym piątkiem. Zmiana rozkładu dni wolnych w tygodniu ma zwiększyć realne wpływy. Mauretania chce w ten sposób polepszyć swoje kontakty z partnerami zagranicznymi.

            Minister ds. usług publicznych Seyedna Ali Ould Mohamed Khouna po posiedzeniu rządu powiedział, że ta decyzja znacząco poprawi konkurencyjność mauretańskiej gospodarki oraz pozwoli na polepszenie kontaktów na linii państwo-zagraniczni inwestorzy. Jednakże istnieją obawy, że w społeczeństwie, które jest zdominowane przez muzułman nowe zmiany mogą wzbudzić opór. W Mauretanii zwyczajowo piątek traktowany jest jako dzień wolny od pracy. Stąd nie jest jasne czy rzeczywiście od 1 października uda się wprowadzić w życie zmiany.

            Mauretania posiada bogate złoża żelaza, miedzi, złota, ropy naftowej i gazu. Jednakże polityczna niestabilność i częste wojskowe przewroty nie sprzyjały zyskiwaniu zagranicznych inwestorów. Wspomniane zmiany mają doprowadzić do ściągnięcia międzynarodowego kapitału.

            Natomiast wg BBC, które powołuje się na mauretańską gazetę Essirage zmiany w rozkładzie dni wolnych w tygodniu mogą spowodować nie tylko opór ale wręcz społeczne protesty. Wspomniane zmiany już raz próbowano wprowadzić w 2005 r. Wtedy najbardziej chodziło o sektor bankowy. Inwestorzy mieli się skarżyć, że musieli wszelkie finansowe transakcje wykonać między poniedziałkiem a środą, gdyż w czwartek już czekano na weekend a fakt, że w wielu krajach niedziela jest dniem wolnym to banki realizowały swe zadania dopiero w poniedziałek. Jednakże społeczny opór doprowadził do cofnięcia zmian w Mauretanii w 2007 r. Oblicza się, że piątek jako dzień wolny przynosił Mauretanii straty rzędu 70 milionów dolarów amerykańskich.

            Islamska Republika Mauretańska to państwo położone na pograniczu Arabskiego Maghrebu oraz Afryki subsaharyjskiej na zachodzie kontynentu. Uznaje się, że Mauretania jest jednym z najmłodszych producentów ropy naftowej w Afryce. Poza tym, przyjmuje się, że na obszarze wspomnianego państwa powstał religijny ruch Almorawidów, który przyczynił do rozpowszechnienia Islamu w tejże części Afryki a także, w pewnym momencie, w części Hiszpanii. Europejskie zainteresowanie tymże obszarem został zapoczątkowany w XV w., ale francuska kontrola zaczęła się dopiero w 1817 r. Francja protektorat utworzyła dopiero w 1904 r. Mauretania uzyskała niepodległość w 1960 r. pomimo oporu ze strony Maroka, które dążyło do wchłonięcia tegoż obszaru wraz z Saharą Zachodnią. Pierwszym prezydentem umocowanym przez Francję został Moktar Ould Daddah, który w 1978 r. został obalony w trakcie zamachu wojskowego. W 1979 r. został podpisany traktat pokojowy z Frontem Polisario (Frente Popular de Liberación de Saguía el Hamra y Río de Oro), który dążył do wyzwolenia Sahary Zachodniej. Mauretania prowadziła również polityczne spory graniczne z Marokiem i Senegalem. Oficjalnie niewolnictwo zostało zakazane w 1981 r. ale wspomniany problem nadal uważa się za istotny w analizowanym państwie. Mauretanię uznaje się za najbiedniejsze państwo na świecie, lecz władze liczą na bogate złoża surowcowe, które mają przynieść spore zyski. W ostatnim czasie na obszarze analizowanego państwa coraz aktywniejsza staje się al-Kaida (Al-Qaeda). W 2008 r. na skutek zamachu stanu obalono legalnie wybranego prezydenta Sidi Muhammada uld Szajch Abdallahi. Obecnie najwyższy urząd pełni Muhammad uld Abd al-Aziz, który wygrał wybory w 2009 r. – opozycja ogłosiła bojkot.

            Skład etniczny Mauretanii wygląda następująco: Maurowie (rasa czarna; głównie Haratyni) – 40%; Maurowie (rasa biała, pochodzenie arabsko-berberyjskie) – 30%; Afrykańczycy (rasa czarna, pochodzenie niearabskie; ludy głównie Halpulaar, Soninke, Wolof oraz Bamara) – 30%. Liczbę ludności oblicza się na 3 516 806 obywateli wg szacunków na lipiec 2014 r. oficjalnie wszyscy mieszkańcy Mauretanii wyznają Islam. Stolicą państwa jest Nawakszut/Nouakchott/.

Źródło: Mauritania switches to Sunday weekend to improve competitiveness, 11 wrzesień 2014, http://af.reuters.com/article/mauritaniaNews/idAFL5N0RC57G20140911, [dostęp dn. 13.09.2014]; Mauritania adopts Western weekend to boost prosperity, 12 wrzesień 2014, http://www.bbc.com/news/blogs-news-from-elsewhere-29174054, [dostęp dn. 13.09.2014]; Mauritania profile, http://www.bbc.com/news/world-africa-13881985, [dostęp dn. 13.09.2014]; Mauritania CIA The World Factbook, https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/mr.html, [dostęp dn. 13.09.2014].

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *