Michael Booth, „Sushi i cała reszta. Wszystkie smaki Japonii”

Michael Booth, Sushi i cała reszta. Wszystkie smaki Japonii, przeł. Magdalena Rabsztyn, Wydawnictwo Carta Blanca, Warszawa 2013, ss. 347

            Michael Booth – uznany dziennikarz, autor książek podróżniczo-kulinarnych cieszących się nieodmiennie zainteresowaniem na całym świecie, za sprawą swojego najnowszego dzieła pod tytułem „Sushi i cała reszta. Wszystkie smaki Japonii” uwodzi zmysły czytelnika. Odkrywa przez nim kuchenne arcydzieła, które dotąd znali tylko nieliczni Europejczycy. Pobudza wyobraźnie opisując nietuzinkowe miejsca, na przykład psie kawiarnie, bary najszybszej obsługi w Osace, niesamowite potrawy takie jak chociażby wielorybie lody z kawałkami mięsa zamiast czekolady, bułeczki z ośmiornicy, krokiety z dyni i z paprocią, pączki z kawałeczkami macki ośmiornicy w środku, posypane wiórkami katsaobushi czy jajniki wieloryba. Autor pokazuje i uczy jak jeść, jak polubić i jak nie dać się zwieść kuchni Kraju Kwitnącej Wiśni.

            Każdy miłośnik sztuki gotowania, będzie – czytając słowa podróżnika – co chwilę wzdychał, marząc o poznaniu tych frapujących smaków i aromatów, a także z pewnością da się zainspirować do własnych eksperymentów kulinarnych. Ileż bowiem wspaniałych pomysłów można zaczerpnąć z tych żywych, napisanych w ogromnym humorem i dystansem relacji obfitych w olśnienia kulinarne! Któż z nas wiedział, że na przykład słone pączki można polać ciemną polewą z mirin, sosu worcestershire, imbiru, czosnku, sake i dashi uzyskując tym samym niepowtarzalny smak? Wszak japońska kuchnia nie ogranicza się do sushi i sosu sojowego, jak zwykliśmy mylnie twierdzić. Na każdym kroku fascynuje i zaskakuje, o czym łatwo można się przekonać również nie wychodząc z domu, lecz zagłębiając się w tę gorąco polecaną książkę. Z kolei niejeden czytelnik – któremu nie wystarczy relacja – zamówi z pewnością bilet lotniczy do Japonii, by samemu spróbować choć kilku spośród polecanych specjałów. Podróżnik bowiem jest niezwykle przekonujący w manifestacji swoich kulinarnych odkryć…

            Od Michaela Bootha powinni się uczyć wszyscy ci, którzy marzą o podniesieniu jakości pisanych przez siebie reportaży, poprawieniu warsztatu dziennikarskiego. Autor wszak doprowadził te sztuki do perfekcji. Na łamach kolejnych szkiców składających się na ten zachwycający reportaż przywołuje sceny ze swojej podróży do Japonii. Opowiada o pięknie i brzydocie, jakie dostrzegł odczuł i którego posmakował. Nie próbuje niczego przy tym wybielać czy usprawiedliwiać. Obiektywnie ocenia, nierzadko porównując smaki Wschodu do smaków Zachodu, by dać czytelnikowi choć niewielkie wyobrażenie o potrawach wcześniej przez niego nieznanych. Nie kryje również swoich kulinarnych zawodów, nieopacznie popełnionych gaf. Ubolewa nieraz nad talerzem wielorybiego tłuszczu. Przestrzega i poleca, co stanowi doskonałą pomoc dla turysty. Dzięki temu książka ta jest znakomitym przewodnikiem po Japonii.  

            Michael Booth jest w stanie słowem pobudzić apetyty. Na wielką wyprawę na Wschód i na jedzenie. I to nie tylko za sprawą dokładnych przepisów na wspaniałe dania, które podaje, okraszając cennymi wskazówkami, których nie znajdziemy w żadnej książce kulinarnej. Podróżnik uczy między innymi jak zrobić perfekcyjne tako yaki. Wskazuje jakich naczyń w tym celu użyć, jak wyczuć kiedy jest ten właściwy moment, aby dodać do potrawy kolejny składnik oraz których półproduktów nie wolno zastąpić innymi. Nie tylko samo przyrządzenie potrawy jest jednak sztuką. Druga sztuka to jej zjedzenie. Autor nie szczędzi rad i w tym zakresie.

            Warto także nadmienić, że każdy zakątek Kraju Kwitnącej Wiśni słynie z innych specjałów. Są one uwarunkowane w dużej mierze przez czynniki kulturowo-historyczno-społeczne dominujące w ich obszarze. Czynią one podróże po tym kraju pełną kulinarnych niespodzianek. Jednocześnie pokazują, że umiejętność jedzenia jest wyznacznikiem stylu życia, częścią filozofii codzienności, a kulinaria stanowią nieodzowny komponent wszystkich kultur. I tej właśnie filozofii próbuje nas nauczyć Michael Booth, za sprawą swojej książki „Sushi i cała reszta. Wszystkie smaki Japonii”. Dlatego właśnie z pewnością warto z tej lekcji skorzystać.

Książka jest dostępna na stornie Wydawnictwa Carta Blanca: http://www.dwpwn.pl/produkty/817/sush–i-cala-reszta–wszystkie-smaki-japonii

Piotr Tomaszewski

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *