Niejasny stan zdrowia Roberta Mugabe

Prezydent Zimbabwe, który rządzi krajem od początku jego powstania w 1980 r. (najpierw jako premier, a od 1987 r. jako prezydent) oraz jego partia Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe – Front Patriotyczny (Zimbabwe African National Union – Patriotic Front ZANU-PF) od lat prowadzą agitację mającą na celu udowodnić, że głowa państwa jest w pełni zdrowa. Rzeczywiste wyniki badań lekarskich stanowią niemal tajemnicę państwową. Pojawiają się jednak opinie, że partia powinna już zacząć myśleć, kto byłby w stanie zastąpić wiekowego prezydenta. W formacji rządzącej zaczynają pojawiać się podziały związane z samym faktem dyskutowania nad następcą oraz nad nazwiskami.

W oficjalnym przekazie, który można było zobaczyć w państwowej telewizji ZTV, widzowie mogli zobaczyć prezydenta, jego żonę oraz członków ochrony. Głowę państwa witał wiceprezydent Emmerson Mnangagwa, członkowie rządu oraz szefowie służb bezpieczeństwa. Nie odbyło się zwyczajowe przemówienie głowy państwa.

Wcześniejsze doniesienia dziennikarzy o pogarszającym się stanie zdrowia prezydenta, sam Mugabe kwitował stwierdzenie, że jest „zdrów jak ryba”, a sugestie o jego śmierci w niedalekiej przyszłości to spisek zachodnich imperialistów.

Pod koniec stycznia ma mieć spotkanie dwóch najdłużej rządzących afrykańskich przywódców: Roberta Gabriela Mugabe oraz Teodoro Obiang Nguema z Gwinei Równikowej (prezydent od 1982 r., ma 73 lata). W 2014 r. Mugabe został wybrany ponownie przywódcą ZANU-PF, co automatycznie czyni go kandydatem na prezydenta w wyborach zaplanowanych w 2018 r.

Od prawie 36 lat Republiką Zimbabwe rządzi Robert Gabriel Mugabe. Po uzyskaniu niepodległości przez ten afrykański kraj w 1980 r. od Wielkiej Brytanii, Mugabe był najpierw premierem, a od 1987 r. prezydentem. Obecnie ma on 91 lat a w 2013 r. wygrał piąte z kolei wybory na najwyższy urząd państwowy (1990 r.; 1996 r.; 2002 r.; 2008 r.; 2013 r.). Od początku niepodległego bytu Zimbabwe władzę dzierży jedna partia o nazwie Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe – Front Patriotyczny (Zimbabwe African National Union – Patriotic Front ZANU-PF). Od 2000 r. przez kilka lat miał miejsce znaczny wzrost przemocy politycznej wobec przeciwników prezydenta Mugabe i jego partii ZANU-PF a zwłaszcza dotknięci nią zostali farmerzy rasy białej, których znaczna liczba została zmuszona do opuszczenia kraju. Wydarzenia te, które przeszły do historii jako Trzecia Chimurenga, trwały aż do wyborów w 2008 r. kiedy to doszło do podziału władzy i utworzenia rządu jedności wraz z opozycyjnym Ruchem na rzecz Demokratycznej Zmiany (Movement for Democratic Change MDC). W 2013 r. Robert Gabriel Mugabe zdecydowanie zwyciężył wybory prezydenckie z liderem MDC, Morganem Tsvangirai.

W ostatnim czasie Grace Mugabe zaktywizowała się politycznie i już pojawiają się sugestie, że może być naturalnym następcą swojego męża, gdyby ona zmarł. Została wybraną krajowym sekretarzem Ligi Kobiet, która jest jednym z organów rządzącej od 1980 r. partii ZANU-PF. Pierwsza dama jest znana ze swego zamiłowania do luksusowego życia. Inną kwestią ma być bardzo cięty język pierwszej damy, co nieraz już szkodziło jej mężowi i samej partii. Najbardziej znanym skandalem z jej udziałem, miało być publiczne oskarżenie lokalnych uzdrowicieli o szukanie złota na jej farmie – miało to być w trakcie rytualnej uroczystości. Inną kwestią jest jej opinia, że wszystkim gwałcicielom należy ścinać głowy. W związku z tym, pojawiają się w ZANU-PF głosy, że Grace Mugabe może wejść do polityki, „byle się tylko zamknęła dla jej dobra i jej męża” (shut up for her sake and her husband’s) – Bulawayo 24 News.

Krystian Chołaszczyński

Źródło: Robert Mugabe, http://www.theguardian.com/world/robert-mugabe, [dostęp dn. 24.01.2016]; M. Dzirutwe, Zimbabwe’s Mugabe back home after heart attack rumors, 23 styczeń 2016, http://www.reuters.com/article/us-zimbabwe-mugabe-idUSKCN0V105J, [dostęp dn. 24.01.2016]; Grace Mugabe divides Zanu-PF, 14 sierpień 2014, http://www.bulawayo24.com/index-id-news-sc-national-byo-51982.html, [dostęp dn. 17.08.2014]. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *