Nigeria odzyskuje pieniądze zdefraudowane przez nieżyjącego już Sani Abacha

            Jak podało BBC, Lichtenstein postanowił zwrócić 227 milionów dolarów (167 milionów euro, 133 miliony funtów) państwu Nigeria, które zostały stamtąd zrabowane w latach dziewięćdziesiątych przez byłego przywódcy tego państwa, Sani Abacha.

            Wysiłki mające na celu odzyskanie pieniędzy trwały bez mała 16 lat. By ostatecznie zakończyć negocjacje, Nigeria zgodziła się umorzyć wszystkie sprawy, które dotyczyły rodziny nieżyjącego już Abacha (zwłaszcza wobec syna, Mohammeda Abacha), który rządził Nigerią w latach 1993-1998 i prawdopodobnie na różne europejskie konta przelał miliardy dolarów. Kwoty te pochodziły ze sprzedaży najcenniejsze nigeryjskiego surowca jakim jest ropa naftowa. Według Transparency International może chodzić nawet o 5 miliardów dolarów, które zdefraudowano przez te pięć lat. Oficjalne przekazanie kwoty 227 milionów dolarów przez Księstwo Lichtenstein ma nastąpić 27 czerwca bieżącego roku.

            Tak długa droga do odzyskania przez Nigerię pieniędzy spowodowana była legalnymi działaniami prawnymi wszczętymi przez samo państwo przeciwko członkom rodziny Abacha, jak również przez spółki, które były w posiadaniu krewnych nieżyjącego przywódcy państwa. Skargi tychże spółek zostały w zeszłym miesiącu wycofane w wyniku negocjacji międzypaństwowymi. Władze Nigerii zapowiedziały, że odzyskane pieniądze zainwestują w specjalny fundusz na rzecz przyszłych pokoleń.

            Lichtenstein to nie jedyne państwo, które przez tak długi czas odmawiało zwrotu zamrożonych na kontach pieniędzy. Szwajcaria nadal odmawia zwrotu około 700 milionów dolarów, choć wcześniej zwróciła blisko 500 milionów dolarów. Natomiast same Stany Zjednoczone zamroziły na kontach we Francji i Jersey około 458 milionów dolarów. Z innej strony, Wielka Brytania już w 2008 r. zwróciła 40 milionów funtów.

            Na uwagę zasługuje słynna sprawa wytoczona przez Jersey’s Royal Court przeciwko Raj Arjandas Bhojwani z Indii, który „wyprał” pieniądze Abacha (około 28 milionów funtów) w filii Banku India w Jersey. Do chwili obecnej Jersey zwróciło Nigerii 170 milionów dolarów. Natomiast sprawa syna Sani Abacha, Mohammeda trwa już od wielu lat. Ponieważ odmawia on powrotu do Nigerii i ma ciągłe problemy ze szwajcarską wizą, Sąd Najwyższy Szwajcarii nakazał w 2011 r. ponowne rozpatrzenie sprawy pomimo skazującego wyroku za defraudację i kary dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok oraz zwrot zagrabionych 350 milionów dolarów. Teraz sprawa zostanie prawnie umorzona.

            Generał Sani Abacha urodził się 20 lipca 1943 r. w Kano i pochodził z ludu Hausa. Ukończył Nigerian Military Training College, Defense Officers’ Cadet Training College w Wielkiej Brytanii, School of Infantry w Wielkiej Brytanii oraz Command and Staff College w Nigerii. W 1985 r. został mianowany szefem sztabu nigeryjskiej armii. W 1990 r. pełnił obowiązki ministra obrony narodowej a od 1993 r. sekretarza obrony. Dnia 17 listopada 1993 r. Abacha rozwiązał tymczasowy rząd Ernesta Shonekana utworzony po unieważnionych wyborach i przejął pełnię władzy. Rządził do swojej śmierci (zawał), która nastąpiła 8 czerwca 1998 r. O ile częściowo wyprowadził kraj z kryzysu o tyle był oskarżany o liczne defraudacje oraz o łamanie praw człowieka. Najsłynniejszym przykładem tego ostatniego było powieszenie znanego działacza społecznego i dziennikarza z ludu Ogoni, Kena Saro-Wiwa oraz ośmiu innych osób 10 listopada 1995 r.

dr Krystian Chołaszczyński

/ame/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *