Nowa ofensywa przeciwko Boko Haram

            Jak donosi agencja Reutera, powołując się na kręgi wojskowe Czadu i Kamerunu, w najbliższym czasie może nastąpić nowa ofensywa przeciwko Boko Haram w Nigerii. Jednakże informacja ta pojawiła zaraz po tym jak Czad wycofał większość swych sił biorących udział w operacji zbrojnej skierowanej przeciwko nigeryjskim fundamentalistom, po tym jak zanotowano kilka sukcesów, i przerzucił je na południe do Kamerunu. Tym samym pojawia się pytanie, czy koalicja zachodnioafrykańskich państw jest w stanie podjąć wyrównaną walkę z Boko Haram, skoro nie potrafi skoordynować własnych działań.

            Od pewnego czasu pojawiały się informację, że problemy finansowe Nigerii realnie wpłynęły na stan armii tego państwa. Przestarzały sprzęt oraz nie zawsze na czas wypłacany żołd miało obniżyć morale i spowodować liczne dezercje. W ostatnim czasie Nigerię finansowo wsparły Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Poza tym militarnie zaangażowali się sąsiedzi tegoż państwa. Udział innych krajów wiąże się z coraz większą popularnością Boko Haram oraz akcjami tej organizacji na nigeryjskich obszarach przygranicznych. Dochodziło również do ataków poza samą Nigerią. Na uwagę zasługuje fakt, że granicę Nigerii z Nigrem strzegą również właśnie wojska Czadu.

            W związku z zaplanowanymi na 28 marca 2015 r. wyborami w Nigerii, władze tego państwa rozpoczęły serię operacji militarnych mających na celu przejęcie kontroli nad miastami opanowanymi przez Boko Haram w północnowschodniej części kraju. W tym celu miano zatrudnić setki najemników z krajów byłego Związku Radzieckiego oraz Republiki Południowej Afryki. Główna część ofensywa ma miejsce z południa na północ. Pojawiają się sugestie, że wycofanie żołnierzy z Czadu może być częścią taktyki polegającej na tym, że wszystkie dostępne siły mają zostać zgrupowane na południu a następnie atak skierować na północ. Jako inny powód wycofania sił Czadu podaje się sam fakt wyborów oraz chęć pokazania przez obecne władze, że radzą sobie z Boko Haram. To nigeryjskie a nie czadyjskie wojska wyzwalają miasta – taki przekaz nigeryjskie władze chcą upubliczniać obywatelom.

            Według oficjalnej informacji sił zbrojnych Nigerii, wojsko ma w najbliższym czasie przejąć pełną kontrolę nad stanem Adamawa, który graniczy ze stanem Borno – ten zaś w głównej mierze nadal kontroluje Boko Haram.

Jak możemy zauważyć wiele państw zaangażowało się w walkę z Boko Haram. Lecz obok kwestii finansowych, dużym problemem jest nieufność między dowódcami różnych sił zbrojnych. Od pewnego czasu trwają starania by międzynarodowa akcja skierowana przeciwko islamskim bojownikom odbywała się pod sztandarami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Miałaby ona objąć siły około 10 000 żołnierzy. Jednakże czadyjscy wojskowi mieli wiele razy się skarżyć, że po tym jak osiągnęli jakieś sukcesy, byli powstrzymywani przed kontynuowaniem natarcia. Nigeryjska armia miała niechętnie patrzyć na sukcesy sąsiada. Nigeria zaprzeczyła tym oskarżeniom.

             Dnia 28 marca 2015 r. w Nigerii odbędą się wybory parlamentarne oraz prezydenckie. O reelekcję ubiegać się będzie Goodluck Jonathan, który ma poparcie swojej formacji politycznej o nazwie People’s Democratic Party (PDP). Jego głównym przeciwnikiem jest Muhammadu Buhari z koalicji partii opozycyjnych występujących pod nazwą All Progressives Congress (APC). To właśnie Buhari ostro skrytykował obecne nigeryjskie władze za to, że walkę z Boko Haram opierają głównie na wojskach Czadu. Tym samym walka z islamskimi bojownikami nagrała nabrała wyborczego charakteru.

            Organizacja Boko Haram została założona w 2002 r. a na jej czele stoi Abubakar Shekau – pogłoski o jego śmierci na początku października 2014 r. zostały zdementowane. Sama nazwa w języku hausa znaczy: zachodnia edukacja jest zakazana – pojawiają się też inne tłumaczenia. Od 2009 r. głównym celem organizacji jest stworzenie sunnickiego państwa islamskiego a ostatnio ogłosili wierność Państwu Islamskiemu. Oblicza się, że w wyniku działań Boko Haram mogło zginąć kilka tysięcy osób a około 3 milionów dotkniętych różnego rodzaju niedogodnościami. Od 2013 r. Stany Zjednoczone traktują wspomnianą grupę jak organizacje terrorystyczną.

Źródło: Madjiasra Nako, Beau-Bernard Fonka Mutta, Chad troops fighting Boko Haram redeploy, signaling possible new push, 12 marzec 2015, http://www.reuters.com/article/2015/03/12/us-nigeria-violence-chad-idUSKBN0M825420150312, [dostęp dn. 13.03.2015]; Nigerian elections: Goodluck Jonathan vs Muhammadu Buhari again, 12 marzec 2015, http://www.bbc.com/news/world-africa-31111572, [dostęp dn. 13.03.2015].

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *