ONZ krytykuje Malawi za retorykę przeciwko homoseksualistom.

Skrót LGBTI odnosi się do takich osób jak: lesbijki (Lesbian); geje (Gay), osoby biseksualne (Bisexual); osoby transgenderyczne (Transgender); osoby interseksualne (Intersex).

Według ONZ, Kenneth Msonda, rzecznik Partii Ludowej (People’s Party PP) miał wielokrotnie powtarzać, że homoseksualiści to zwierzęta gorsze od psów i należałoby ich zabić. PP to jedna w ważniejszych partii na terenie Malawi. Władze tego afrykańskiego państwa miały wszcząć procedury prawne mające na celu powstrzymanie Msonda przed dalszym głoszeniem swoich radykalnych poglądów, lecz nieskuteczność działań ma sugerować, zdaniem ONZ, że nie przyłożono się odpowiednio do tego. Tym samym władze mają rzekomo wspierać popularną w Malawi krytykę osób LGBTI. Organizacje pozarządowe w tymże państwie pozwały do sądu rzecznika PP, lecz sprawy zostały umorzone.

Rzecznik biura praw człowieka ONZ Rupert Colville powiedział, że fakt nawoływania określonej grupy ludzi tylko ze względu na ich orientację seksualną i brak reakcji ze strony organów państwowych może grozić realnymi atakami na konkretne osoby. Nie tylko ma chodzić o dyskryminację, lecz także o łamanie przepisów prawa. Z tego powodu ONZ wyraża zaniepokojenie sytuacją w Malawi, gdzie w najbliższym czasie może mieć miejsce złamanie zapisów międzynarodowych dokumentów chroniących prawa człowieka.

W maju 2014 r. Malawi zaakceptowała sugestie Organizacji Narodów Zjednoczonych mające na celu zwiększyć ochronę osób zaliczanych do LGBTI oraz ścigać przestępstwa przeciwko tymże osobom. Według organizacji pozarządowych w Malawi wciąż za kontakt seksualny dwóch mężczyzn grozi kara pozbawienia wolności do lat 14.

Republika Malawi to dawna brytyjska kolonia, która uzyskała niepodległości w 1964 r. Do roku 1994 krajem rządziła jednak partia na czele z prezydentem Hastings’em Kamuzu Bandą. Wtedy to odbyły się wybory powszechne, a rok później weszła w życie nowa konstytucja. W latach 1994-2004 prezydentem był Bakili Muluzi. W 2004 r. nową głową państwa został Bingu wa Mutharika, który w 2005 r. założył Democratic Progressive Party DPP. Wybory w 2009 r. ponownie wygrał Mutharika, który zmarł nagle w 2012 r. Do wyborów w 2014 r. najwyższy urząd w państwie pełnił wiceprezydent Joyce Banda, który stoi na czele Partii Ludowej PP. Wybory z 2014 r. wygrał brat zmarłego przedwcześnie prezydenta, Peter Mutharika z DPP. Pokonał w nich wiceprezydenta Bandę.

Powierzchnia Republiki Malawi wynosi 118 484 kilometrów kwadratowych, a liczba ludności 17 964 697. Większość obywateli to Chrześcijanie – liczbę wyznawców islamu szacuje się na 13%. Językiem oficjalnym jest angielski. Skład etniczny wygląda następująco: Chewa 32.6%, Lomwe 17.6%, Yao 13.5%, Ngoni 11.5%, Tumbuka 8.8%, Nyanja 5.8%, Sena 3.6%, Tonga 2.1%, Ngonde 1%, mniejszości etniczne 3.5%.

Krystian Chołaszczyński

Źródło: U.N. rights office tells Malawi: halt 'worse than dogs’ anti-gay rhetoric, 22 styczeń 2016, http://www.reuters.com/article/us-malawi-lgbt-rights-idUSKCN0V02DG, [dostęp dn. 24.01.2016]; Malawi CIA Factbook, https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/mi.html, [dostęp dn. 24.01.2016]. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *