Opozycja w Gwinei nawołuje do przeprowadzania protestów

Ich celem ma być zmuszenie urzędującego prezydenta Alpha Conde do ogłoszenia powszechnych wyborów do władz samorządowych. Zgodnie z politycznym porozumieniem wynegocjowanym w 2013 r. przy pośrednictwu Organizacji Narodów Zjednoczonych, takie wybory miały odbyć się przed zaplanowanym na październik 2015 r. wyborem nowej gwinejskiej głowy państwa.

Opozycja w Gwinei zarzuca prezydentowi Conde, że po wyborach w 2010 r. wprowadził on do władz samorządowych wielu swoich zwolenników, którzy mają wpływać na poglądy i polityczne wybory obywateli. W ostatnich wypowiedziach urzędującej głowy państwa można było usłyszeć, że przeprowadzenie głosowania do władz samorządowych w chwili obecnej spowodowałoby przesunięcie w terminie wyborów prezydenckich, a na to Conde nie chce pozwolić. Ostatnie protesty muszą budzić zaniepokojenie. W 2013 r. gwałtowne strajki przed wyborami parlamentarnymi kosztowały życie 50 obywateli. Już teraz pojawiają się głosy, że sytuacja może się powtórzyć.

Przedwyborcza przemoc sprzed dwóch lat realnie odbiła się na gwinejskiej gospodarcze, która jest największym na świecie dostawcą boksytu. Wielu inwestorów zagranicznych w związku z politycznymi napięciami wycofało się z tego kraju. Od tego czasu rośnie bezrobocie, kraj się nie rozwija a wśród obywateli rośnie poziom niezadowolenia. Republika Gwinei to dawna kolonia francuska, która uzyskała niepodległość w 1958 r. Językiem urzędowym jest francuski a stolicą Konakry. Powierzchnia kraju wynosi ok. 246 tysięcy kilometrów kwadratowych a liczba ludności 11 474 383 według szacunków za 2014 r. Około 40% obywateli to przedstawiciele wspólnoty etnicznej o nazwie Fulanie, 30% to Malinke a 20% Susu/Soussou. Ponad 85% obywateli to muzułmanie.

W odpowiedzi na sugestie Conde, że wybory samorządowe teraz opóźniłyby te prezydenckie, lider opozycji powiedział: „Powiem mu, że ten kalendarz wyborczy łamie konstytucję… i ordynację wyborczą”. Jak możemy zauważyć, polityczna sytuacja w Gwinei robi się coraz bardziej napięta. Dzieje się to krótko po tym, jak zatrzymano postęp gorączki krwotocznej Ebola, która w Gwinei, Liberii i Sierra Leone kosztowała życie ponad 11 tysięcy osób.

Spór na linii Conde-Diallo ma również przełożenie na stosunki międzyetniczne. Prezydent wywodzi się z ludu Malinke, który swoich przedstawicieli ma we wszystkich organach władzy państwowej. Natomiast lider opozycji Diallo pochodzi z grupy etnicznej o nazwie Fulani, która kontroluje gwinejską gospodarkę. Polityczny konflikt może mieć zatem przełożenie na międzyetniczne relacje.

Dnia 27 czerwca 2010 r. miała miejsce pierwsza tura pierwszych demokratycznych wyborów prezydenckich (wybory w 2003 r. zostały zbojkotowane przez większość działaczy politycznych). Lider Union des Forces Démocratiques de Guinée UFDG, Cellou Dalein Diallo zdobył ponad 40% ważnie oddanych głosów a Alpha Conde z Rassemblement du Peuple de Guinée RPG o połowę mniej. Niespodziewanie drugą turę z 7 listopada 2010 r. zwyciężył Conde uzyskując poparcie rzędu 52,5% a Diallo tylko 47,5%. Stąd wśród opozycji głosy o sfałszowanych wyborach. W 2013 r. miały miejsce wybory do jednoizbowego parlamentu Gwinei o nazwie Zgromadzenie Narodowe (Assemblée Nationale). Głosowanie odbyło się 28 września i wybierano 114 deputowanych. RPG zdobyło 53 mandaty, UFDG 37 miejsc a Union des Forces Républicaines wprowadził 10 przedstawicieli.

Pomimo, że pro-prezydencka partia RPG nie zwyciężyła, to wraz z kilkoma niezależnymi kandydatami ma większość. Opozycja również po tych wyborach uznała, że zostały one sfałszowane, zwłaszcza po przedwyborczej fali przemocy. Wtedy musiała interweniować ONZ. Zgodnie z porozumieniem z lipca 2013 r. wybory do władz samorządowych miały odbyć się krótko po wyborach parlamentarnych, które to odbyły się 28 września 2013 r. Prezydent Gwinei sugerował ostatnio, że wybór nowych władz samorządowych odbędzie się dopiero po wyborze nowej głowy państwa, czyli na pewno nie w tym roku. Opozycja uznaje to za złamanie porozumienia i z tego powodu nawołuje do protestów. Sytuacja staje się politycznie niestabilna.

Krystian Chołaszczyński

Źródło: Guinea CIA The World Factbook, https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/gv.html, [dostęp dn. 20.05.2015]; REPUBLIC OF GUINEA PRESIDENTIAL ELECTION OF JUNE-JULY 2010, http://psephos.adam-carr.net/countries/g/guinea/guinea2010.txt, [dostęp dn. 20.05.2015]; REPUBLIC OF GUINEA LEGISLATIVE ELECTION OF 28 SEPTEMBER 2013, http://psephos.adam-carr.net/countries/g/guinea/guinea2013.txt, [dostęp dn. 20.05.2015]; Guinea, https://www.ndi.org/guinea, [dostęp dn. 20.05.2015]; D. Flynn, Guinea opposition vows more protests unless president backs down, 18 maj 2015, http://www.reuters.com/article/2015/05/18/us-guinea-politics-idUSKBN0O31AZ20150518, [dostęp dn. 20.05.2015].

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *