Powstańcy umacniają się na Wschodniej Ukrainie

Główne wydarzenia miały miejsce w Donbasie, gdzie kolejne miasta przeszły pod kontrolę władz Donieckiej Republiki Ludowej, m.in. Mariupol, Krasnoarmiejsk, Słowiańsk, Śnieżne, Krasnyj Liman, Grołowka i Charcyzk. Słowiańsk w niedzielę rano odparł zbrojny atak sił rządowych, w wyniku walk śmierć poniosły trzy osoby.

W Charkowie zwolennicy republiki ludowej po 40-tysięcznej manifestacji zajęli gmach ratusza, wyrzucając stamtąd prorządowego mera Gienadija Kernesa. Kilkudziesięciotysięczna manifestacja poparcia dla Donbasu przeszła przez Odessę. Do zamieszek doszło w Zaporożu, gdzie 500-osobowa bojówka „Prawego Sektora” napadła na pokojowy mityng zwolenników federalizacji Ukrainy. Bojówkarze zaatakowali pokojowych manifestantów kamieniami i pałkami. Spalili trolejbus, którym milicjanci usiłowali wywieźć z zagrożonej strefy kobiety i dzieci.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zwrócił się z apelem do funkcjonariuszy ukraińskich struktur siłowych, aby nie wypełniali „przestępczych rozkazów” osób sprawujących obecnie władzę na Ukrainie. – Poniesiecie za to odpowiedzialność karną – przestrzegł podczas wystąpienia w Rostowie nad Donem w niedzielę wieczorem. Stwierdził, że „USA ponoszą swoją część odpowiedzialności za wywoływanie na Ukrainie wojny domowej, brutalnie mieszają się w wydarzenia, nakazują co robić”. – Dyrektor CIA Brennan faktycznie usankcjonował użycie broni i sprowokował przelew krwi na Ukrainie – powiedział, nawiązując do wydarzeń w Słowiańsku, gdzie w wyniku walk zginęły trzy osoby.

http://rusvesna.su/news/1397410304

http://russian.rt.com/article/27609#ixzz2ynHPadCg

 http://glagol.in.ua/2014/04/13/boeviki-pravogo-sektora-v-zaporozhe-podozhgli-avtozak-v-kotorom-militsiya-pyitalas-vyivezti-antimaydan/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.