Rajd Katyński jednoczy środowiska

Coraz więcej środowisk zgłasza się z prośbą o możliwość zorganizowania pokazu mojego filmu: „Rajd Katyński – śladami pamięci”. Do tej pory dokument pokazaliśmy kolejno w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu. Na uwagę zasługuje fakt, że losami dzielnych motocyklistów zainteresowane są również i takie środowiska, które niektórych mogą zaskoczyć. Dlatego pozwalam sobie na śmiałą tezę, że Rajd Katyński jednoczy ludzi.

Okrzyknięci „agentami Putina” przez tabloidowe media, typu portal fronda.pl czy „Gazeta Polska” (której red. nacz. Tomasz Sakiewicz dostał oficjalne odznaczenie od ukraińskiej bezpieki). W pozostałych mediach – zwłaszcza tych utrzymywanych z obcego kapitału – przemilczani lub pomawiani. Bulwarówki udające poważne czasopisma jeszcze w ubiegłym roku prześcigały się w kłamstwach na temat Rajdu Katyńskiego i samego Wiktora Węgrzyna. A wszystko z powodu publicznie wyrażonej solidarności z rosyjskimi motocyklistami.

A tymczasem… 29 marca, szef wrocławskiego klubu Pieśniarze organizuje nam filmowe spotkanie. Donat Kamiński związany był niegdyś ze środowiskiem Solidarni 2010 – stowarzyszenia jednoznacznie kojarzonego z antyrosyjskim nastawieniem, a które to na swojej oficjalnej stronie internetowej reklamowało premierowy pokaz filmu w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Organizator wrocławskiej projekcji tak się zachwycił Rajdem Katyński, że obecnych na spotkaniu motocyklistów szczegółowo wypytywał o możliwość dołączenia do kolejnej wyprawy. Film we Wrocławiu obejrzeli ludzie z najróżniejszych środowisk – od redakcji kwartalnika „Opcja na Prawo”, po siostry zakonne. Te ostatnie tak się wzruszyły, że po seansie podeszły mnie przytulić i zapewniły o modlitwie.

26 marca, Wielka Sobota. Pomimo niedogodnego terminu śląscy działacze blisko związani z KUKIZ’15 wpasowują się do mojego kalendarza (akurat byłam w okolicach z okazji Świąt) i organizują pokaz filmu „Rajd Katyński – śladami pamięci”. Spotkanie odbyło się dzięki zaangażowaniu B&M Grupy Patriotycznej, którą tworzą Michał Gajkowski i Bogusław Ciok (jedynka w wyborach do Senatu z listy KUKIZ’15 okręgu Katowice) i radnego (z listy PiS) miasta Katowice Jacka Piwowarczuka (dwójka w wyborach do Sejmu z listy KUKIZ’15 okręgu Katowice). Ten ostatni towarzyszył Pawłowi Kukizowi na kijowskim Majdanie. Po seansie w Katowicach, zarówno organizatorzy, jaki i obecni motocykliści (którzy jeszcze nie byli na Rajdzie Katyńskim) deklarują chęć zorganizowania kolejnych pokazów filmowych. Wizytówkę wręczył mi też człowiek związany z Solidarni 2010 i zapewnił, że jest gotowy pomóc w rozpropagowaniu filmu.

17 marca, Warszawa. Edukacyjne Centrum Powiśle wraz z bliskimi współpracownikami Grzegorza Brauna (reżysera filmu: „Transformacja. Od Lenina do Putina”) robią pierwszy po premierowy pokaz filmu o Rajdzie Katyńskim. Do warszawskiego Ursynowa przyciągają widownię i prelegentów. Wśród zaproszonych gości niezależny publicysta Marcin Skalski, Maciej Poręba (syn śp. Bohdana Poręby, reżysera słynnego Hubala), Mariusz Patey (Instytut im. R. Rybarskiego), Nabil Al Malazi (szef Klubu Syryjskiego w Polsce) oraz prof. Dimitrij Karnauchow (Akademia Humanistyczna w Pułtusku). Rosjanin zauważył, że poprzez mój film ukazałam zupełnie nowe spojrzenie na Katyń. Czy tym spostrzeżeniem trafił w sedno? Nie mnie to oceniać, niech zrobią to Widzowie. Mogę jednak zapewnić, że zbrodni katyńskiej nie wykorzystuję do rozgrywek przeciwko Rosjanom. Starałam się ukazać wszystko w taki sposób, jak powinien to uczynić chrześcijanin; czyli tak, jak nauczał bł. ks. Jerzy Popiełuszko: „Zło dobrem zwyciężaj”. Zdaje się, że właśnie to podejście tak poruszyło prof. Karnauchowa.

Środowisk zainteresowanych pokazaniem filmu dedykowanemu „wszystkim ludziom, którym się chce… czynić dobro i wprowadzać pokój” przybywa. Zgłaszają się także – co akurat oczywiste – środowiska zrzeszone w różnych klubach motocyklowych. W związku z całym tym filmowym zamieszaniem stanęłam przed dylematem – czy już teraz dotrzeć do jak największej liczby odbiorców i puścić film w internecie, czy też wstrzymać emisję w sieci, by mięć liczniejszą publiczność na spotkaniach. Wygra internet – najważniejsze jest bowiem to, aby ze szlachetną misją jaką jest Rajd Katyński dotrzeć do wszystkich.

Agnieszka Piwar

Osoby zainteresowane zorganizowaniem pokazu filmu „Rajd Katyński – śladami pamięci” mogą się zgłaszać pod nr tel.:791-650-653

CallSend SMSCall from mobileAdd to SkypeYou’ll need Skype CreditFree via Skype

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *