Robert Venturi, Denise Scott Brown, Steven Izenour, „Uczyć się od Las Vegas. Zapomniana symbolika formy architektonicznej”

Robert Venturi, Denise Scott Brown, Steven Izenour, Uczyć się od Las Vegas. Zapomniana symbolika formy architektonicznej, tłum. Anna Porębska, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2013, ss. 232

Biorąc do rąk polskie wydanie dzieła, czy też lepiej – arcydzieła, autorstwa Roberta Venturi’ego, Denise’a Scotta Browna, Stevena Izenoura pod tytułem „Uczyć się od Las Vegas. Zapomniana symbolika formy architektonicznej” łatwo zatracić się na długi czas po prostu go wertując, przeglądając – imponuje wszak najpierw samą formą wydania. Jak zwykle w przypadku Wydawnictwa Karakter – książka ta jest solidnie, rzetelnie i bardzo ładnie wydana. Posiada fotografie i druk świetnej jakości. Poza tym jest bardzo estetycznie wykonana. Dopiero po chwili odbiorca łapie się na tym, że czyta fragmentami, chcąc poznać jak najwięcej treści, i to jak najszybciej – od zaraz. Po części wynika to z pewnością z bogatego i interesującego materiału wizualnego zamieszczonego na kartach książki. Trudno uwolnić się od ciągów trafnych świadectw nowoczesności – będących treścią przekazu – werbalnego oraz pozawerbalnego. I to zachwyca – wspaniale one się dopełniają, tworząc harmonijną całość. Warto jednak przemóc w sobie żądze pochłonięcia książki we fragmentach – od razu, na chybił trafił, aby zacząć od początku, by poznać całość – od pierwszej do ostatniej stronicy, a później do nich owocnie wracać.

            Odnośnie samej treści książki, wskazać należy bez wątpienia po pierwsze na fakt będący jej wartością dodaną. Otóż prezentuje ona tak fascynującą i nowatorską perspektywę, że rzuca nowe światło na dotychczasowe rozważania postmodernistów – ale nie tylko i wyłącznie. Po jej lekturze oraz nasyceniu oczu nie sposób mianowicie oderwać się od uderzającej – i natrętnie powracającej – myśli, że potrzeba jeszcze raz przemyśleć poznane dotychczas dzieła. Ma się przeświadczenie, iż zobaczy się i zrozumie więcej, aniżeli do tej pory za sprawą pogłębionych analiz wybitnych specjalistów w zakresie architektury oraz urbanistyki. I przekonanie to nie jest oczywiście mylne. Nie tym razem. Inspiracje są gwarantowane – nie tylko dla filozofów, architektów, historyków, socjologów, antropologów, specjalistów od marketingu komercyjnego lub public relations, ale dla każdego, kto chce, a także potrafi czerpać dla siebie, kształtować swą osobowość, poczucie piękna oraz wartości ze spuścizny kulturowej pokoleń i na ich postawie oraz nie tak oczywistej, jak z pozoru mogłoby się wydawać – historii.

            Warto jednak nadmienić, iż „Uczyć się od Las Vegas. Zapomniana symbolika formy architektonicznej” to książka, która z pewnością okaże się użyteczna dla czytelników marzących o karierze wybitnych i uznanych, światowej sławy, architektów. Im przyniesie rozliczne wskazówki o charakterze teoretycznym i praktycznym. Nie można wszak odmówić jej statusu najważniejszego opublikowanego dotąd dzieła poświęconego zagadnieniu architektury.

            Tym, co umożliwiło autorom sformułowanie wniosków na temat pewnych wzorów, szablonów, i innych kwestii, które uwarunkowały rangę Las Vegas we współczesnym świecie okazało się opowiedzenie historii tego miasta przepychu, obfitości, parkingów, świecideł, kolorowych tablic i neonów. Jest to jednak opowieść o stronie technicznej sukcesu, to znaczy odsłania kulisy fenomenów o charakterze fizycznym, które, choć z pozoru mogłyby się wydać, przynajmniej niektórym nic nieznaczące, to faktycznie mają fundamentalne znaczenie w obliczu ocen ze strony przybywających tam turystów. I nie tylko – Las Vegas nieustannie fascynuje wszak wielu.

            Za sprawą lektury czytelnik uzyskuje więc wgląd w komercyjną architekturę oraz poznaje teoretyczne generalizacje na temat symboliki i ikonografii towarzyszących procesowi eksurbanizacyjnemu. Robert Venturi, Denise Scott Brown, Steven Izenour doskonale udokumentowali to wszystko, co warunkuje kształt – w sensie zarówno duchowym, jak i fizycznym – Las Vegas. Jest to więc – nie można się wahać pisząc te słowa – książka, która przetrwa wiele pokoleń, prawdopodobnie przeżyje samo „miasto blichtru” i będzie inspirowało następujące po sobie społeczności. Zawiera wszakże kwintesencję ponowoczesności – z całym jej pięknem oraz brzydotą, mądrością oraz głupotą.

            Książkę Roberta Venturi’ego, Denise’a Scotta Browna oraz Stevena Izenoura pod tytułem „Uczyć się od Las Vegas. Zapomniana symbolika formy architektonicznej” polecić należy tym, którzy lubią poruszać się po intelektualnym labiryncie modernizmu i postmodernizmu. Jest ona wszak pełna inspiracji co do opcji odnalezienia tego, co stanowi o współczesności, o nas wszystkich. Poleca się ją więc przede wszystkim ludziom z wyobraźnią, potrafiącym uszanować ludzką pracę, geniusz i piękno.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Karakter: http://www.karakter.pl/dizajn/robert-venturi-denise-scott-brown-steven-izenour-uczyc-sie-od-las-vegas

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *