Senegalskie wybory samorządowe i dymisja premier Toure

Dnia 29 czerwca 2014 r. miały miejsce w Senegalu wybory do władz lokalnych. W powszechnej opinii uznaje się je za test przed następnymi wyborami prezydenckimi oraz ewentualną reelekcją obecnej głowy państwa, Macky Salla.

            Liczba osób chętnych do oddania głosu była z rana bardzo duża i na długo przed otwarciem lokali wyborczych powstawały kolejki. Jednakże w wielu miejscach, ze względu na nie przybycie urzędników, lokale były otwierane z opóźnieniem. Uprawnionych do głosowania było 5 milionów 300 tysięcy obywateli. O ile podczas poprzednich wyborów samorządowych w 2009 r. startowało 1 600 osób o tyle w 2014 r. było ich rekordowo, 2 700 kandydatów. Senegalskie władze starały się by nie doszło do takich incydentów jakie miały miejsce podczas wyborów prezydenckich z 2012 r. Zginęło wtedy 15 osób, a 150 zostało rannych. Wtedy Macky Sall wygrał w drugiej turze (65,8%) i pokonał rządzącego w latach 2000-2012 Abdoulaye Wade (34,2%). Do dziś istnieją prawne kontrowersje czy procedura wyboru była zgodna z obowiązującym prawem. Z innej strony partia prezydenta Salla, Sojusz na rzecz Republiki (Alliance for the Republic APR), która powstała w 2008 r. nie posiadała dość silnych struktur terenowych i do chwili obecnej ma z tym problemy. Tym samym te wybory są traktowane jako test dla prezydentury Salla, co ma znaczenie zwłaszcza w kontekście słabych wyników gospodarczych.

            Pomimo faktu, że oficjalne wyniki jeszcze nie zostały podane do publicznej wiadomości faktem jest, że APR przegrała w dużych miastach, a zwłaszcza w Dakarze. Wcześniej Sojusz na rzecz Republiki i tak nie rządził w większości organów władzy samorządowej, ale liczył na wzmocnienie pozycji. Jednakże skutki polityczne już są – 4 lipca 2014 r. prezydent Senegalu odwołał ze stanowiska premier Aminatę Toure, która pełniła obowiązki zaledwie od 1 września 2013 r. kiedy to zastąpiła na tymże stanowisku Abdoula Mbaye. Jednocześnie cały rząd musiał podać się do dymisji. Należy zauważyć, że rządzący APR, który wraz z kilkoma innymi partiami tworzy szeroką koalicję Benno Bokk Yaakaar/United in Hope coalition ogłosili zwycięstwo, które ma wynosić ok. 70%. Toure była drugą kobietą premierem w Senegalu po Madior Boye z przełomu 2001 i 2002 r. Poza tym, Senegal jest traktowany jako wzór demokracji w Afryce Zachodniej, gdzie nigdy nie miał miejsce zamach stanu.

            Aminata Toure była znana ze swojego zamiłowania do piłki nożnej oraz głoszonych haseł o charakterze feministycznym. Wybiła się na politycznej scenie za sprawą swego bezkompromisowego stanowiska względem korupcji w czasie gdy była ministrem sprawiedliwości. W prasie miała opinię Żelaznej Damy. Zasłynęła tym, że postawiła przed sądem syna byłego prezydenta, Karima Wade. Oskarżony o korupcje trafił do więzienia. Poza tym, nadzorowała aresztowanie byłego prezydenta Czadu, Hissène Habré oskarżonego o liczne zbrodnie. Wcześniej Aminata Toure pracowała w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie zajmowała się prawami człowieka oraz kobiet.

dr Krystian Chołaszczyński

/ame/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *