Skandal korupcyjny w Sądzie Najwyższym Ghany

Niecały miesiąc temu, Ghanę obiegła taśma, na której zawieszeni sędziowie mięli przyjmować łapówki od bliżej nieznanych osób, prawdopodobnie pośredników.

Ghana ma opinię jednego z najbardziej stabilnych i pokojowo nastawianych państw w Afryce. Sądownictwo w tymże państwie miała należeć do najsprawniejszych, najbardziej bezstronnych i niezwykle skutecznych. Dopiero presja ze strony opinii publicznej miała spowodować, że szefowa wymiaru sprawiedliwości Georgina Wood podjęła decyzję o zawieszeniu skompromitowanych sędziów. Decyzja uzyskała aprobatę wiceprezydenta Kwesi Amissah-Arthura. Ponieważ na filmie można było rozpoznać 22 innych sędziów, i oni zostali zawieszeni. Wobec wszystkich zostanie przeprowadzone śledztwo w celu zbadania, czy istnieją podstawy do przedstawieniu aktu oskarżenia i odwołania z zajmowanych stanowisk.

Ponieważ zawieszenie nastąpiło na skutek upublicznienia filmu, którego wiarygodność przez sędziów jest podważana, zapowiedzieli oni odwołanie się od podjętych decyzji. Jednocześnie zaprzeczają oskarżeniom.

Krytyka wymiaru sprawiedliwości Ghany zintensyfikowała się po dyskusyjnym orzeczeniu z 2013 r. Wtedy opozycja polityczna wniosła do Sądu Najwyższego wniosek o unieważnienie reelekcji prezydenta Johna Mahamasina. Wniosek został, a opozycja uznała to za przejaw upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości Ghany.

Republika Ghany to dawna kolonia Wielkiej Brytanii o nazwie Złote Wybrzeże, która uzyskała niepodległość w 1957 r. Pierwszy okres istnienia Ghany cechowały liczne przewroty i niepokoje polityczne. Dopiero w 1981 r. sytuacja się ustabilizowała po przejęciu władzy przez Jerry’ego Rawlingsa, który podjął kontrowersyjną decyzję o zakazie działalności partii politycznych. System wielopartyjny został przywrócony dopiero w 1992 r. wraz z uchwaleniem nowej ustawy zasadniczej. Polityka Rawlingsa zyskała mu wielu zwolenników i doprowadziła do zwycięstwa w wyborach prezydenckich w 1992 r. i w 1996 r. Konstytucja nie daje możliwości kandydowania na trzecią kadencję. Z tego powodu w 2000 r. i 2004 r. wybory prezydenckie zwyciężył John Kufuor. W 2008 r. nowym prezydentem został John Atta Mills – zmarł w lipcu 2012 r. Wtedy zastąpił go wiceprezydent John Dramani Mahama, który zwyciężył w ostatnich wyborach prezydenckich w grudniu 2012 r.

Analizowane państwo położone jest w Afryce Zachodniej i graniczy z Togo, Burkina Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Powierzchnia tego kraju wynosi 238 533 kilometrów kwadratowych. Liczbę ludności szacuje się na 26 327 649 obywateli. Zdecydowana większość mieszkańców to chrześcijanie (71,2%) a drugim wyznaniem jest Islam (17,6%); niewielka liczba obywateli kultywuje tradycyjne wierzenia (5,2%). Skład etniczny wygląda następująco: Akan 47,5%, Mole-Dagbon 16,6%, Ewe 13,9%, Ga-Dangme 7,4%, Gurma 5,7%, Guan 3,7%, Grusi 2,5%, Mande 1,1%, mniejszości etniczne 1,4%.

Krystian Chołaszczyński

Źródło: Ghana suspends seven high court judges over corruption accusations, 5 październik 2015, http://www.reuters.com/article/2015/10/06/us-ghana-judiciary-idUSKCN0S002U20151006, [dostęp dn. 06.10.2015]; Ghana CIA Factbook, https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/gh.html, [dostęp dn. 06.10.2015]. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *