„Słuchanie jako sztuka obecności”. Recenzja książki

Folrence D’Assier De Boisredon, Słuchanie jako sztuka obecności, tłum. Jerzy Moderski, Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów, Poznań 2013, ss. 176

            Folrence D’Assier De Boisredon – psycholog klinicznej zaangażowanej w problem słuchania i towarzyszenia potrzebującym – książka pod tytułem „Słuchanie jako sztuka obecności”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów w ramach wartej uwagi czytelników serii wydawniczej „Psychologia i Wiara”, jest bezcenna zwłaszcza dzisiaj, kiedy sztuka słuchania drugiego człowieka zanika w zastraszająco szybkim tempie. Jej zanik z kolei powoduje niebagatelne konsekwencje w postaci niejednokrotnie doznawanych i obserwowanych porażek komunikacyjnych z całą ich doniosłością.

            Publikacja ta rysuje perspektywy lepszego świata, w którym życie jest przede wszystkim łatwiejsze z uwagi na istniejące w jego obrębie postawy ludzkie. Nie ma wątpliwości, niezadowolenia, krytyki, braku zaufania. Zastąpiło je wszak spontanicznie pozytywne i pełne miłości nastawienie do rzeczywistości i człowieka. Postawy te nie są elementem fikcji czy czymś niemożliwym bądź trudnym do realizacji. Sprowadzają się zwłaszcza do wykształcenia w sobie kompetencji społecznej słuchania. Autorka proponuje serię ćwiczeń, które umożliwią wejście w jej posiadanie, to znaczy nauczenie się słuchać ludzi będących w skomplikowanych sytuacjach życiowych i pozyskanie z tego obustronnych korzyści. Ukazuje także jakie pułapki czyhają na strony i co zrobić, aby się ich z powodzeniem wystrzec.

            Czytelnika podważającego wartość słuchania z pewnością przekonają argumenty Folrence D’Assier De Boisredon odnoszące się do faktycznych zasobów, w których posiadanie można wejść za sprawą słuchania. Wskazuje ona między innymi na dyspozycję kształtowania więzi i relacji – rodzinnych, wspólnotowych, partnerskich, małżeńskich, przyjacielskich i innych, jakie z kolei warunkują funkcjonowanie w ramach społeczności. Wartością dodaną relacji mądrze i dobrze ukształtowanych jest satysfakcja, radość i realizacja założonych celów komunikacyjnych.

            Jak wskazuje autorka: „Świat miałby się znacznie lepiej, gdybyśmy wszyscy słuchali. Niezależnie od rodzaju relacji, jakie nas łącza z innymi, słuchanie powinno być na pierwszym miejscu. Dlatego książka ta, mimo że opiera się na podstawach chrześcijańskich, skierowana jest do wszystkich, aby jak najwięcej osób mogło czerpać z niej korzyść swoich codziennych kontaktach z innymi”. Jest to więc ujęcie rzadkie i słabo dotąd omówione w literaturze przedmiotu. Często także niesłusznie pomijane w różnego rodzaju podręcznikach w zakresie komunikacji perswazyjnej czy relacji interpersonalnych lub grupowych. W tej książce czytelnik znajdzie ich świetne uzupełnienie. To znaczy dowie się nie tylko jak mówić, ale przede wszystkim – jak słuchać. Poleca się ją zatem tym, którzy odczuwają niedosyt po kursach z komunikacji społecznej lub po lekturze poradników jej dotyczących. Z pewnością ta lektura do wyeliminuje.

            Folrence D’Assier De Boisredon dzieło pod tytułem „Słuchanie jako sztuka obecności” nie jest przeznaczone jedynie dla zawodowych psychologów, terapeutów czy wolontariuszy. Okaże się przydatna również wszystkim, którzy opiekują się i zajmują innymi ludźmi – w żałobie, starszymi, schorowanymi, uzależnionymi, umierającymi, mającymi problemy z prawem, dziećmi, cierpiącymi na urazy seksualne, negocjujących swoje ja. Ale nie tylko. Każdego wszak człowieka trzeba wysłuchać, aby móc zrozumieć lub wejść w relację w celu realizacji założonego celu. Także każdy z nas chce być wysłuchany. Dlatego książkę tę warto polecić tym, którzy pragną nauczyć się słuchać – dla dobra swojego własnego, swoich najbliższych i otoczenia. To wartościowa propozycja wydawnicza.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów „W Drodze”: http://www.wdrodze.pl/opis,1063,Sluchanie_jako_sztuka_obecnosci.html#.UR_QUWe9GxM

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *