Szlęzak: Disco polo w Unii Wolności

Od kilku lat spędzam sylwestra samotnie z książką i przed telewizorem. W czasie tegorocznego zerkałem często do internetu. Ciekawi mnie zmiana polskiej obyczajowości. Jestem w tym trochę jak stara ciotka na weselu, która siedzi w kącie i ma za złe. Jednak przyglądam się temu bez złośliwości i przepuszczam przez swoje intelektualne, polityczne sito.

Jeden z generalnych wniosków jest taki, że w odróżnieniu od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku obyczajowość ma coraz większy wpływ na sympatie polityczne. Kiedyś głosowanie na Unię Wolności, a potem na PO raczej nie licowało ze słuchaniem disco polo i ludycznymi, „na swojska nutę”, masowymi festynami pod chmurką. To się zmieniło. Nie wiem na czym polegał ten fenomen, ale w tym samym czasie gdy smalec ze skwarkami i kiszone ogórki urosły do rangi gastronomicznych rarytasów, artyści rangi Maryli Rodowicz, przestali uważać za wstydliwe występy razem z artystami disco polo. Słowem swojszczyzna górą i na talerzu, i na scenie, i w telewizji. Te zmiany kojarzą mi się z sarmatyzmem, który był prądem wynoszącym swojszczyznę do poziomu ideału. Kwintesencją tego tryumfu sarmatyzmu i kultury masowej jest dla mnie refren discopolowej piosenki. „Niech żyje wolność, wolność i swoboda, niech żyje zabawa i dziewczyna młoda”, tak brzmi ten refren. Czyż to nie ideał biednej szlachty z wieku XVII i XVIII, żyjącej z ówczesnego 500+ u jaśnie panów. Ta szlachta przywiązana do obyczajowego katolicyzmu, nieufna wobec zagranicy i innowierców, szczerze przywiązana do Polski w ówczesnym kształcie i uważająca, że nie ma lepszego ustroju, bo wolność, bo szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie. Trudno tu mówić o patriotyzmie. Lepszym jest określenie użyte przez Jana Stanisława Bystronia, który mówił o megalomanii narodowej. Z kolei tego nie należy mylić z nacjonalizmem. O tych różnicach napiszę w następnym tekście. Ta swojszczyzna i megalomania narodowa ogarniająca w coraz większym zakresie obyczajowość i kulturę masową, stały się glebą na której urodzaj mają pisowskie sympatie polityczne. I tak, jak w latach dziewięćdziesiątych symbolem kulturalnej dominacji środowisk lewicowo – liberalnych był telewizyjny kabaret Olgi Lipińskiej, tak symbolem pisowskiej „dobrej zmiany” w kulturze staje się gwiazda disco polo Zenek Martyniuk. Różne światy, różne estetyki, różne wartości. Żeby nie okazać się starą ciotką mającą za złe na tym skończę.
A Państwu, który świat i która estetyka podoba się bardziej?

Andrzej Szlęzak

za: facebook

Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 4.3]
Facebook

3 thoughts on “Szlęzak: Disco polo w Unii Wolności”

  1. A ja mam inne obserwacje, że tak powiem od strony środowisk młodzieżowych…
    W latach ’90 na topie były takie programy jak Disco Polo Live czy Disco Polo Relax, co potwierdzają oficjalne poziomy oglądalności… po kilka mln, a później w XXI stąd ni zowąd ten gatunek stał obciachem. Związków z polityką nie stwierdziłem…

  2. JSC – jasne, takie programy i muzyka stały się obciachowe, ale głównie dla tych „młodych, wykształconych z dużych ośrodków miejskich”, którzy są aktywni w sieci. Z tego, co się orientuję z doniesień w Internecie (telewizji nie oglądam), na którymś z multiplexów jest kanał, na którym 24 godziny na dobę bębnią disco polo i nie sądzę, aby miał zbankrutować. Po przeniesieniu się z Łodzi na wieś zauważyłem, że faktycznie sporo osób z tych okolic nadal słucha takiej muzyki, bynajmniej nie uważając jej za obciach, kupuje na odpustach płyty i głosuje na… PiS 😉

    Natomiast odpowiadając na pytanie w tekście – estetyka nie podoba mi się ani jedna, ani druga, a świat? Może odrobinę bardziej ten obecny, ale tylko przez to, że naprawdę ciekawe jest obserwowanie bezsilności tych, którzy okradali Polskę przez wiele lat, a teraz ostali oderwani od koryta 🙂

    1. Niestety ta ta projekcja na moj temat jest nie trafiona… Wywodzace sie z malomiasteczkowych robotnikow… a o obciachu slyszalem na koloniach wakacyjnych i to w czasach, kiedy internet to mialem tylko w szkole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *