Walter Kraul, „Zjawiska na niebie gwiaździstym. Jak obserwować i rozumieć ruchy ciał niebieskich”

Walter Kraul, Zjawiska na niebie gwiaździstym. Jak obserwować i rozumieć ruchy ciał niebieskich, przeł. Irena Semeniuk, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2013, ss. 190

Najnowsza książka z godnej uwagi czytelników serii wydawniczej „Pedagogika Waldorfska”, autorstwa światowej sławy matematyka i fizyka Waltera Kraula pod tytułem „Zjawiska na niebie gwiaździstym. Jak obserwować i rozumieć ruchy ciał niebieskich” z pewnością nie należy do tych z rzędu banalnych, pod których ciężarem uginają się półki w księgarniach. Wyróżnia ją spośród nich wszak to, że jest nie została napisana trudnym językiem, przy wykorzystaniu terminologii niezrozumiałej dla osób, które nie miały dotąd do czynienia z astronomią. Dlatego z powodzeniem posłuży ona wszystkim tym, którzy z pasją spoglądają w niebo i chcieliby umieć czytać z niego niczym z najciekawszej i powszechnie dostępnej książki. Na pewno da także wiele radości osobom potrafiącym czerpać przyjemność z odkrywania świata i obcowania z naturą.

            To, że prezentowana monografia ma charakter naukowy nie oznacza, że nie mogą korzystać z niej dzieci. Wręcz przeciwnie. Dzięki dużym, wyraźnym literom, czytelnym oznaczeniom, przejrzystym oznaczeniom jest ona świetnym przewodnikiem po niebie nocą. Dodatkowo, starannie wykonane rysunki, precyzyjne szkice, świetnie obrazujące tekst ilustracje, sprawiają, że najbardziej skomplikowane zależności i układy stają się jasne oraz – co najważniejsze – zrozumiałe. Piękna oprawa graficzna to nie jedyny walor książki. Trzeba wszak docenić, że za sprawą zagłębienia się w jej treść, uzyska odbiorca rzadkie już w dzisiejszych czasach, a w swej istocie imponujące kompetencje związane z obserwacją zjawisk na niebie, na przykład mniej lub bardziej znanych gwiazdozbiorów, faz Księżyca. Poza umiejętnościami natury praktycznej związanej z identyfikacją zjawisk czy ich poprawnym fotografowaniem torów gwiazd, uzyska także rzetelną wiedzę teoretyczną. Pozna najważniejsze dla astronomii pojęcia, nazwy i właściwości gwiazdozbiorów, dowie się na czym polega obrót Ziemi, geocentryczne drogi planet, pozna rozliczne ciekawostki dotyczące między innymi Słońca, gwiazd, komet, meteorów, poszczególnych gwiazd, jakich próżno szukać w czeluściach internetu, encyklopedii, podręczników szkolnych i akademickich oraz innych książek o takiej samej lub zbliżonej tematyce. Pod względem merytorycznym pozycja na znacząco – pozytywnie – wyróżnia się spośród nich.

            Ten podręcznik po niebie jawi się mianowicie jako rzecz niesłychanie fascynująca. Uświadamia, że to, co możemy dostrzec bez żadnych specjalistycznych przyrządów i urządzeń, a co dotychczas stanowiło dla nas jedynie komponent otoczenia może mieć znaczenie, dawać informacje o świecie, być wskazówką – czyli po prostu dać się rozumieć, a nie tylko obserwować. Każdy z nas może skorzystać z tej przyjemności poznania rzeczywistości, podzielić się nią z bliskimi, uczynić z niej element towarzyskiego spotkania ze znajomymi. To oryginalne i bez wątpienia spodoba się osobom ceniącym sobie kreatywność i nietuzinkowe w sferze organizacji spotkania oraz imprezy.

            Polecana publikacja ma także znaczącą wartość dydaktyczną. Stanowi bowiem owoc praktyki nauczycielskiej i bez wątpienia okaże się użyteczna dla mniej doświadczonych lub poszukujących inspiracji pedagogów. Wskazówki dla nauczycieli zamieszczone w książce – właściwie zrealizowane – uświetnią i urozmaicą niejedną lekcję fizyki czy astronomii. Wzbogacą zajęcia dodatkowe czy kółko zainteresowań w obszarze astronomii. Autor zaoferował w swej książce niemal gotowe scenariusze takich wieczornych zajęć – wykładów połączonych z obserwacją nieba. Warto zauważyć, że aby zorganizować taką inicjatywę nie potrzeba dodatkowych nakładów finansowych. Wszak wystarczy kawałek nieba i zarówno młodzież, jak i dorośli mają zagwarantowane atrakcje i świetną rozrywkę.

            Zachwycający przewodnik po niebie, podręcznik po tym co nieodmiennie fascynuje ludzkość, autorstwa Waltera Kraula, pod tytułem „Zjawiska na niebie gwiaździstym. Jak obserwować i rozumieć ruchy ciał niebieskich” dostarczy wszystkim czytelnikom wiele radości z możliwości lepszego poznania świata. Okaże się wszakże przydatnym kursem astronomii. Obserwowanie nieba – w zgodzie ze wskazówkami autora z kolei – będzie świetną okazją do integracji i umacniania więzi międzyludzkich. Jest to także lektura obowiązkowa dla tych, których pasjonuje spoglądanie w niebo, ponieważ rozszerza pole widzenia i wyostrza wzrok na to, co warto dostrzec.

Książka jest dostępna na stronie Oficyny Wydawniczej Impuls: http://impulsoficyna.pl/wyszukaj/zjawiska-na-niebie-gwiazdzistym,1483.html

Krzysztof Wróblewski

a.me.

           

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *