Wirus Ebola w Afryce

Wirus Ebola, który wywołuje rzadką i ciężką chorobę zwaną gorączką krwotoczną. Ebola w ostatnim czasie atakuje coraz więcej osób w Afryce Zachodniej. Przypadki śmiertelne notuje się w Liberii, Sierra Leone oraz Gwinei.

            Jak już pisałem wirus Ebola wywołuje gorączkę krwotoczną Ebola (Ebola hemorrhagic fever EHF) zwaną też chorobą wywołaną przez wirus Ebola (Ebola virus disease EVD). Sama choroba w wielu przypadkach kończy się śmiercią. Współczynnik śmiertelności wynosi nawet 90%. Przyjmuje się, że ogniska EVD występują głównie w odległych wioskach w Afryce Środkowej i Zachodniej, blisko lasów tropikalnych, lecz ostatnio przypadki stwierdzano w samych stolicach państw. Początkowo do zakażenia dochodzi poprzez kontakt ze zwierzętami a później już między chorymi – najbardziej zakaźne są płyny ustrojowe chorego, dlatego ważna jest higiena. Zwierzę, które uznaje się za naturalnego nosiciela wirusa Ebola to owocożerny nietoperz z rodziny Pteropodidae z podrządu Megachiroptera. Okres inkubacji trwa od 2 do 21 dni i jak do tej pory nie wynaleziono szczepionki ani lekarstwa. Główne objawy to wysoka gorączka, krwawienie oraz uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.

            Pierwsze przypadki choroby wywołanej przez wirus Ebola miały miejsce w 1976 r. w dwóch jednocześnie miejscach: niedaleko miasta Nzara w ówczesnym Sudanie (obecnie to Sudan Południowy, stan Zachodnia Ekwatoria) oraz w pobliżu małej wioski Yambuku w Zairze (obecnie Demokratyczny Republika Kongo) niedaleko rzeki Ebola. Wirus Ebola należy do rodzaju Ebolavirus i jednym z trzech z rodziny Filowirusów (Filoviridae) obok Marburgvirus i Cuevavirus.

            Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na dzień 23 lipca 2014 r. aż 814 przypadków wykrycia wirusa Ebola w Afryce Zachodniej potwierdzono, z czego 108 tylko między 21 a 23 lipca. Należy też pamiętać o chorych, u których ma miejsce podejrzenie zakażenia wirusem i trwa proces weryfikacji. W sumie może to być nawet 1 201 osób. Odpowiednio w trzech zachodnioafrykańskich państwach wygląda to następująco: Gwinea – 427; Liberia – 249; Sierra Leone – 525. Do dnia 23 lipca 2014 r. zmarło 672 chorych. Ostatnio BBC podało, że jeden Liberyjczyk zmarł w nigeryjskim szpitalu – konsultant ministerstwa finansów Liberii, Patrick Sawyer.

            Inną kwestią jest fakt niskiej świadomości społeczeństwa o zagrożeniu chorobą. W Sierra Leone rodziny zakażonych wirusem Ebola domagali się kontaktu, pomimo zagrożenia przeniesienia choroby na inne osoby. Pojawiały się przypadki „porwań” ze szpitala. Poza tym, w związku ze śmiercią kilku lekarzy, strajk zaczęły pielęgniarki. W Sierra Leone najwięcej przypadków zanotowano w dystryktach Kenema i Kailahun w Prowincji Wschodniej przy granicy z Gwineą. Przyjmuje się, że choroba wywołana wirusem Ebola wybuchła niedaleko miasta Guéckédougou/Guéckédou przy granicy z Sierra Leone i Liberią.

            Szybkość z jaką atakuje wirus Ebola powoduje, że wprost mówi się o epidemii i jest spory problem by nad nią zapanować. Pierwsze doniesienie WHO o nowym miejscu wystąpienia wirusa jest datowane na 23 marca 2014 r., ale uznaje się, że początki choroby to luty 2014 r. Jak do tej pory jest to największa epidemia gorączki krwotocznej. Wcześniej najwięcej zachorowań zanotowano w Ugandzie w 2000 r. – 425 przypadków, z których zmarło 224 chorych (53%).

            Dnia 29 lipca 2014 r. największa zachodnioafrykańska linia lotnicza Asky zawiesiła wszystkie loty do Liberii i Sierra Leone w związku z epidemią, dyktując to względami bezpieczeństwa. Wcześniej podobnie uczyniły nigeryjskie linie Arik Air. W samym Sierra Leone, główny lekarz, który prowadził zespół mający za zadanie powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby (Szejk Umar Khan) zmarł na gorączkę krwotoczną. Miał 39 lat. Wcześniej w Liberii zmarł inny znany lekarz: Samuel Brisbane. Liberia zamknęła wszystkie swoje granice oraz zawiesiła do odwołania wszelkie mecze piłkarskie. Władze obecnie skupiają się na polityce informacyjnej (doniesienie BBC).

Źródło: Deadly Marburg virus discovered in fruit bats, 21 sierpień 2008, http://www.nbcnews.com/id/20382188/#.U9f33UAwjLM, [dostęp dn. 29.07.2014]; Gorączka krwotoczna Ebola – informacje dla podróżnych, http://www.ecdc.europa.eu/en/healthtopics/ebola_marburg_fevers/information-travellers/documents/ebola-information-travellers-polish.pdf, [dostęp dn. 29.07.2014]; Sierra Leone hunts Ebola patient kidnapped in Freetown, 25 lipiec 2014, http://www.bbc.com/news/world-africa-28485041, [dostęp dn. 29.07.2014]; Ebola virus disease, http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs103/en/, [dostęp dn. 29.07.2014]; Ebola virus disease: background and summary, http://www.who.int/csr/don/2014_04_ebola/en/, [dostęp dn. 29.07.2014]; Ebola virus disease (EVD), http://www.who.int/csr/don/archive/disease/ebola/en/, [dostęp dn. 29.07.2014]; Ebola outbreak: Asky bans flights in West Africa, 29 lipiec 2014, http://www.bbc.com/news/world-africa-28550906, [dostęp dn. 29.07.2014].

dr Krystian Chołaszczyński

/ame/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *