„Wojna światów w popkulturze”. Recenzja książki

Łukasz Adamski, Wojna światów w popkulturze, Wydawnictwo Wektory, Toruń 2011, ss. 118

            Łukasz Adamski w swej książce pod tytułem „Wojna światów w popkulturze” obnaża. Obnaża i to bezlitośnie wszystko, co w sferze kultury, filmu, sztuki niszczy w ludziach przywiązanie do wartości. Ukazuje przy tym, do czego konserwatysta powinien dążyć, by ochronić się przez zatraceniem w otchłani popkultury. Skrupulatnie wyłapuje przejawy zbrodniczych działań celebrytów promowanych przez środki masowego przekazu. Otwiera oczy na to, co dzieje się wokół nas, a zasługuje na potępienie. Daje jednak nadzieję na lepsze „kiedyś”.

            Autora odznacza umiejętność pisania w sposób bardzo żywy o bolączkach współczesności, na przykład o holokauście nienarodzonych. Wyraźnie opowiada się on przeciwko popieraniu „Planned Parenthood” i piętnuje imiennie dokonania tych, których na co dzień podziwiamy jako artystów, między innymi Julianne Moore, Ala Pacino, Nicolasa Cage’a. Imponująca jest przy tym Łukasza Adamskiego doskonała znajomość kontekstu społeczno-politycznego wydarzeń ważnych dla przedmiotu rozważań.

            Z książki wyłania się smutna konstatacja, że media i celebryci są w stanie zniszczyć wszystko, co jest wartością samą w sobie. Ludzie z kolei naiwnie kopiują wzorce zaobserwowane w przekazie medialnym. Chcą być tacy, jacy są ci, którzy wyznaczają modę i trendy, na przykład Lady GaGa czy Oliver Stone. Łukasz Adamski nie daje się zwieść i bierze pod lupę ich twórczość i życiorysy. Na przykład odnośnie wskazanej artystki pisze tak: „Jest w tej chwili największą gwiazdą muzyki pop. Przyznaje się do wiary w Boga i utrzymuje, ze jest katoliczką. Jednak jej klipy muzyczne są pełne libertyńskiego seksu i bluźnierstwa wymierzonego w religię. Piosenkarka jest rzecznikiem praw homoseksualistów i sama przyznaje się do lesbijskich skłonności. W Anglii bukmacherzy przyjmują zakłady, czy jest w ogóle kobietą. Jej ostatni klip Alejandro wzburzył chrześcijan na całym świecie”. Autor nie stroni również od opisywania przejawów bolesnych upadków gwiazd dużego formatu, prezentując świetne studia przypadku.

            Koncentruje się na zagadnieniach, które pomimo to, że były wielokrotnie eksplorowane przez naukowców, nie doczekały się całościowych opracowań. Przygląda się między innymi fenomenowi MTV. Nazywa kanał ten „hedonistyczno-gejowskim fast-foodem w domach polskich nastolatków” z uwagi na to w jakiej formie i jak niebezpieczną wizję świata seksualnie wyzwolonych nastolatków promuje. Pokazuje także filtry, które powodują, iż odbiorca medialnego przekazu nie zobaczy przedstawicieli innych poglądów od mainstreamowych, rzuca światło na agenda settings dzisiejszych mediów, co wymaga ze strony czytelnika głębszej refleksji. Pomocne do tego będą interesujące przykłady przedstawione przez autora.    

            Wydźwięk książki nie jest jednak tak pesymistyczny, jak mogłoby się wydawać. Autor ukazuje również to, co stanowi szansę dla dzisiejszych mediów, sztuki i szeroko – kultury. Mówi o szansie dla konserwatystów w Hollywood i pokazuje, że prawdziwe wartości jeszcze istnieją, trzeba w nie wierzyć i być im wiernym.

            Łukasza Adamskiego publikacja pod tytułem „Wojna światów w popkulturze” to świetne studium popkultury, która zagraża światu nie tylko temu konserwatywnemu. Stanowi doskonale nakreślony obraz wynaturzeń i szans im przeciwstawienia się. Warto ją poznać, by dowiedzieć się na czym polega upadek moralny i nawrócenie, że zawsze człowiek ma szanse, tylko trzeba umieć je wykorzystać. I wreszcie o tym, że nie warto kopiować celebrytów, kiedy jest to wbrew człowiekowi. Warta polecenia książka!

Krzysztof Wróblewski

Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa Wektory: http://www.wydawnictwowektory.pl/product.php?id_product=53

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *