Zmarł Kenneth Waltz

Zmarł Kenneth Waltz (ur. 1924), twórca neorealistycznej teorii stosunków międzynarodowych, nauczyciel wielu wybitnych badaczy i autor takich dzieł jak „Man, the State, and War” (1959), „Foreign Policy and Democratic Politics” (1967), „Theory of International Politics” (1979).

W 1980 napisał słynną monografię pt. „Spread of Nuclear Weapons: More May Be Better”, w której argumentował z pozycji realizmu, że proliferacja broni nuklearnej sprzyja ładowi i równowadze na arenie międzynarodowej, co w kontekście histerii związanej z Iranem nabiera szczególnego znaczenia.

Nie cały rok temu na łamach „Foreign Affairs” opublikował artykuł pt. „Why Iran Should Get The Bomb” (tu link)

Napisał m.in, że „Most U.S., European, and Israeli commentators and policymakers warn that a nuclear-armed Iran would be the worst possible outcome of the current standoff. In fact, it would probably be the best possible result: the one most likely to restore stability to the Middle East.”

Nie trzeba było długo czekać na arcykrytyczne reakcje ze strony „the usual suspects”, tj. neokońskiego establiszmentu i miłośników partii Likud.

W moim doktoracie oparłem się w kilku miejscach na pracach Waltza, które podważają jedną z centralnych tez neokonserwatywnej wykładni stosunków międzynarodowych, a mianowicie, że demokracja generuje stabilność i zmniejsza radykalnie możliwość wybuchu konfliktu pomiędzy reżimami parlamentarnymi. Stąd, im więcej liberalnych demokracji na świecie, tym więcej pokoju. Waltz nie pozostawił na tych demoliberalnych mitach suchej nitki.

Podobnie jak „guru” realizmu, Hans Morgenthau, Waltz był przeciwnikiem liberalnego / neokonserwatynego paradygmatu eksportowania demokracji jako wyrazu „amerykańskiej wyjątkowości”, sprzeciwiając się wojnie w Wietnamie i idiotycznej inwazji na Irak w 2003 r.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki wieków. Amen.

Michał Krupa
aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *