Zmiana władzy w Nigerii

            Jednodniowe wybory w Nigerii, w związku z niestabilną sytuacją związaną z aktywnością organizacji Boko Haram, zostały przedłużone o 24 godziny i ostatecznie odbyły się 28 i 29 marca 2015 r. Dały one zwycięstwo dotychczasowej opozycji. Nowym prezydentem został Muhammadu Buhari a większość parlamentarną zdobyła jego polityczna formacja stworzona z koalicji partii opozycyjnych występujących pod nazwą All Progressives Congress (APC).

            Jak możemy przeczytać na stronie nigeryjskiej Niezależnej Państwowej Komisji Wyborczej (Independent National Electoral Commission) na 67 422 005 zarejestrowanych wyborców, głos oddało 29 432 083 obywateli. Zwyciężył Muhammadu Buhari, na którego zagłosowało 15 424 921 osób. Drugie miejsce zajął dotychczasowy prezydent Goodluck Ebele Jonathan z People’s Democratic Party (PDP) – zgromadził 12 853 162 głosy. Pozostali kandydaci, których było trzynastu, nie zdobyli więcej niż 55 000 głosów.

            Dwuizbowe nigeryjskie Zgromadzenie Narodowe składa się z Izby Reprezentantów oraz Senatu. Jak podaje agencja Reutera w izbie niższej partia APC zajęła 214 miejsc a PDP tylko 125. Na uwagę zasługuje fakt, że Izba Reprezentantów liczy 360 deputowanych. Natomiast w Senacie na 109 miejsc, APC ma ich już 62 a PDP 45. Wyniki nie są jeszcze ostateczne – wciąż trwa liczenie głosów w kilku okręgach.

            Ostatnie wybory powszechne w Nigerii już uważa się za historyczne. Pierwszy raz w historii kraju, urzędująca głowa państwa musi ustąpić pod wpływem demokratycznie przeprowadzonych wyborów. Od uzyskania niepodległości w 1960 r. Nigerię wielokrotnie dotykały przewroty i zamachy stanu. Wybory z 2011 r. były dość spokojne, lecz uznaje się, że zostały sfałszowane a część wyników unieważniło wojsko. Musimy jednak pamiętać o znaczących czynnikach destabilizujących. Z jednej strony chodzi oczywiście o silną organizację Boko Haram, która wciąż kontroluje spory obszar północno-wschodniej Nigerii. Z drugiej strony zakończone wybory pokazały silny podział polityczny wśród obywateli – Jonathan i PDP kontra Buhari i APC. Faktem jednak pozostaje, że obu stronom konfliktu zależało na wyborczym zwycięstwie a nie eskalacji sporu w żadnej formie. Jak sam prezydent Jonathan powiedział: Obiecałem kraju wolne i uczciwe wybory. Moje słowa dotrzymałem. Osobiście zadzwonił do zwycięzcy z gratulacjami.

            Zwycięzca w wyborach, Muhammadu Buhari ma teraz 72 lata. To jego czwarta z kolei kampania wyborcza i tylko ta zakończyła się sukcesem. Tym razem za jego zwycięstwem stała zjednoczona opozycja w APC, która przejęła władzę od PDP. Partia Jonathana rządziła nieprzerwanie od 1999 r., kiedy to zakończyły się rządy wojskowe. Według analityków Buhari zwyciężył głównie dzięki głosom biedniejszych obywateli ze stanów północnych, których z języka hausa określa się mianem talakawa. Poza tym, jego doświadczenie wojskowe miało przekonać wielu obywateli, że jest on w stanie poradzić sobie z rosnącym w siłę Boko Haram – zwłaszcza pamięta się w Nigerii jego ostrą postawę podczas konfliktu z Czadem o wyspy na jeziorze Czad w 1983 r. Nowy prezydent pochodzi ze stanu Katsina, gdzie obowiązuje prawo szariatu, lecz on sam wielokrotnie zaprzeczał by miał mieć radykalne poglądy religijne – jest muzułmaninem. Poza tym, w 2014 r. on sam stał się celem jednego z ataków Boko Haram, czym przekonał chrześcijan mieszkających na południu kraju, że kandydat z innej religii nie musi być zły. Poza tym, na uwagę zasługuje fakt, że od stycznia 1984 r. do sierpnia 1985 r. Buhari rządził Nigerią po zamachu stanu z grudnia 1983 r. Mimo okoliczności w społecznej pamięci określa się ten czas jako spokojny i bez przemocy. Czas pokaże jakim będzie prezydentem.

Nigeria podzielona jest na 36 stanów oraz jedno Federalne Terytorium Społeczne Abuja/Abudża (j. ang./ j. pol.). Nazwy stanów i ich stolic (w nawiasach) brzmią następująco: Abia (Umuahia); Adamawa (Yola); Akwa Ibom (Uyo); Anambra (Awka); Bauchi (Bauchi); Bayelsa (Yenagoa); Benue (Makurdi); Borno (Maiduguri); Cross River (Calabar); Delta (Asaba); Ebonyi (Abakaliki); Edo (Benin City); Ekiti (Ado-Ekiti); Enugu (Enugu); Gombe (Gombe); Imo (Owerri); Jigawa (Dutse); Kaduna (Kaduna); Kano (Kano); Katsina (Katsina); Kebbi (Birnin Kebbi); Kogi (Lokoja); Kwara (Ilorin); Lagos (Ikeja); Nassarawa (Lafia); Niger (Minna); Ogun (Abeokuta); Ondo (Akure); Osun (Oshogbo); Oyo (Ibadan); Plateau (Jos); Rivers (Port Harcourt); Sokoto (Sokoto); Taraba (Jalingo); Yobe (Damaturu); Zamfara (Gusau). Prawo szariatu obowiązuje w 12 stanach północnych Nigerii z 36 obecnie istniejących. Są to: Zamfara, Kano, Sokoto, Katsina, Bauchi, Borno, Jigawa, Kebbi, Yobe, Kaduna, Niger i Gombe.

Liczbę ludności w Nigerii oblicza się na 177 155 754 według szacunków za czerwiec 2014 r. Podział religijny w tymże państwie nie jest do końca sprecyzowany choć dwie religie dominują: Chrześcijaństwo oraz Islam. Według CIA Factbook: Islam 50%, Chrześcijaństwo 40%, lokalne wierzenia 10%; według Joshua Project: Islam 43,4%, Chrześcijaństwo 50,4%, lokalne wierzenia 5,9%; według Nigeria Business File: Islam 50,4%, Chrześcijaństwo 48,2%, lokalne wierzenia 1,4%. Podział etniczny jest bardzo duży i obejmuje od 250 do 529 wspólnot etnicznych. Do najważniejszych zalicza się: Hausa i Fulani 29%, Yoruba/Joruba 21%, Igbo (Ibo) 18%, Ijaw 10%, Kanuri 4%, Ibibio 3.5%, Tiv 2.5% – CIA Factbook.

            Organizacja Boko Haram została założona w 2002 r. a na jej czele stoi Abubakar Shekau – pogłoski o jego śmierci na początku października 2014 r. zostały zdementowane. Sama nazwa w języku hausa znaczy: zachodnia edukacja jest zakazana – pojawiają się też inne tłumaczenia. Od 2009 r. głównym celem organizacji jest stworzenie sunnickiego państwa islamskiego a ostatnio ogłosili wierność Państwu Islamskiemu. Oblicza się, że w wyniku działań Boko Haram mogło zginąć kilka tysięcy osób a około 3 milionów dotkniętych różnego rodzaju niedogodnościami. Od 2013 r. Stany Zjednoczone traktują wspomnianą grupę jak organizacje terrorystyczną.

Źródło: Results for 2015 Presidential General Elections, http://www.inecnigeria.org/?page_id=31, [dostęp dn. 10.04.2015]; TABLE-Nigerian parliamentary election results, 9 kwiecień 2015, http://af.reuters.com/article/nigeriaNews/idAFL5N0X645O20150409, [dostęp dn. 10.04.2015]; Nigeria’s Muhammadu Buhari in profile, 31 marzec 2015, http://www.bbc.com/news/world-africa-12890807, [dostęp dn. 10.04.2015]; W. Ross, Nigeria elections: Buhari scores historic win, 1 kwiecień 2015, http://www.bbc.com/news/world-africa-32141703, [dostęp dn. 10.04.2015].

Dr Krystian Chołaszczyński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *