Dr Jacob Teitelbaum, dr Deborah Kennedy, Cukier dzieci nie krzepi, Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2013, ss. 224
Na polskim rynku wydawniczym pojawiła się pionierska i niesłychanie ważna książka dotycząca negatywnych konsekwencji mody na spożywanie produktów o dużej zawartości cukru, które przywędrowały do nas głównie z Ameryki. Jak dowodzą jej autorzy – nie tylko amerykańska kultura ma na nas zgubny wpływ, ale i amerykańskie jedzenie. Dr Jacob Teitelbaum oraz dr Deborah Kennedy, w swym potrzebnym – także ostatnimi czasy w Polsce – dziele pod tytułem „Cukier dzieci nie krzepi” zwracają uwagę na to, czym z miłością w sercu i dobrym słowem na ustach zabijamy naszych bliskich – zwłaszcza dzieci oraz dają szereg rad, jak z tymi przypadłościami i przyzwyczajeniami walczyć.
Dzieci w polskich szkołach są najczęściej albo niedożywione, albo otyłe. Problem jednak tkwi w znacznej mierze w tym, iż tylko pomoc pierwszej ze wskazanych grup traktuje się jako priorytet. Nie dostrzega się bardzo często tego, z czym borykają się dzieci otyłe. Zła dieta nie determinuje tylko i wyłącznie wyglądu czy samopoczucia młodych ludzi. Składniki pożywienia na długo warunkują funkcjonowanie całego organizmu. Uzależniają. Powodują nieodwracalne szkody.
Autorzy podjęli się istotnej misji uświadomienia odbiorców – zwłaszcza rodziców, a przede wszystkim tych, którzy cenią oraz szanują własne zdrowie. Mianowicie wykazali spożycie których produktów i dlaczego – wbrew panującym stereotypom – wcale nie wychodzi nam na dobre. Przyjrzeli się między innymi płatkom śniadaniowym, różnym rodzajom mleka, bijącym ostatnio u nas rekordy popularności wodom smakowym czy niby świeżym sokom. Niemniej dowiedli, że i znana od lat i przez nas lubiana herbata także może mieć niebagatelny, negatywny wpływ na funkcjonowanie naszych dzieci. Róże produkty spożywcze – najczęściej spożywane przez dzieci – zostały bardzo dokładnie przez lekarzy omówione. Do tych niewskazanych zaproponowali oni alternatywy oraz uzasadnili słuszność takiego podejścia. Rozróżnili ich użycie o różnych porach dnia. Wyłaniają się z tego naprawdę zaskakujące wnioski!
Wiele uwagi dr Jacob Teitelbaum oraz dr Deborah Kennedy poświęcili również kwestii, z jakiej nierzadko w ogóle nie zdajemy sobie sprawy. Mianowicie to, że wybierając jeden rodzaj produktu, niejako z automatu rezygnujemy z innego jego odpowiednika, którego nasz organizm potrzebuje. Opisy tych mechanizmów są przekonujące i świetnie udokumentowane oraz zobrazowane. Nawet jeśli coś dotąd lubiliśmy, już nigdy – po zapoznaniu się z tym pogłębionym raportem z badań – nie będziemy na to patrzeć tak samo. Obyśmy zmienili nasze nawyki żywieniowe. W przeciwnym razie odstraszające widoki, jakie zarysowali w książce jej twórcy mogą w istocie się ziścić.
Poza wskazaniami o charakterze teoretycznym, poradnik ten daje wskazówki co do tego, w jaki sposób stać się praktykiem prawidłowego odżywiania. Otóż dr Jacob Teitelbaum i dr Deborah Kennedy zaproponowali przetestowany, sprawdzony program eliminacji lub ograniczenia cukru w diecie dzieci, ale nie tylko, albowiem każdy z nas może go wypróbować. Rozliczne, szczegółowe wskazówki czynią go przystępnym. Nie sprawia on też wrażenia radykalnego ani niemożliwego do zastosowania, co często zdarza się w przypadkach różnorakich diet-cudów. Autorzy – wykazując się sporą zapobiegliwością, co jest efektem ich długoletniej praktyki lekarskiej – odpowiedzieli na pytania, które – jak wynika z ich doświadczenia – często padają z ust rodziców przy okazji stosowania się do kolejnych kroków programu. Są one zrozumiałe i dobrze uzasadnione. Nie pozostawiają czytelnikowi żadnych wątpliwości.
Warto też, by czytelnik docenił niezwykle ciekawą część tej pracy dotyczącą problemu, na który uskarżają się nie tylko dzieci, ale i kobiety, to znaczy „ochoty na coś słodkiego” czy też zamiłowania do smakołyków. Dr Jacob Teitelbaum oraz dr Deborah Kennedy wyszli temu naprzeciw. Stworzyli wszak zestaw konkretnych, a nie abstrakcyjnych rad jak sobie z tym radzić. Wiele z nich jest całkiem nowych, autorskich, zaproponowanych po raz pierwszy przez tych uczonych. Warto je sprawdzić.
Co więcej, autorzy dali rodzicom narzędzia służące do diagnozowania diety, typów nawyków i przyzwyczajeń żywieniowych dziecka. Wyjaśnili w jaki sposób reagować na poszczególne ich odmiany, aby osiągnąć założony w programie cel. Odrzucili bardzo często stosowany przez rodziców system nagród i kar w sferze żywieniowej. Któż zwróciłby uwagę, że dając małemu dziecku w nagrodę lub z okazji święta słodycze, uczymy je, że to jest lepsze jedzenie, aniżeli inne, a to z kolei wywiera wpływ na rozwój jego świadomości oraz dalsze, dorosłe życie?
Książka autorstwa doktora Jacoba Teitelbauma i doktor Deborah Kennedy pod tytułem „Cukier dzieci nie krzepi” to obowiązkowa pozycja w domowej biblioteczce każdego rodzica, którego odznacza dbałość o wychowanie i zdrowie dziecka. To doskonały poradnik dla ludzi, którzy są gotowi być odpowiedzialnymi za własne – duszę oraz ciało. Ale przede wszystkim lektura niezastąpiona dla tych, którzy celują w zdrowie, zgrabną sylwetkę i dobre samopoczucie. Oni z pewnością na niej się nie zawiodą i im się ją bez wahania poleca.
Krzysztof Wróblewski
Książka jest dostępna na stronie Wydawnictwa MUZA S.A.: http://muza.com.pl/product.php?id_product=1401
a.me.