0 thoughts on “INDEKS KSIĄG ZAKAZANYCH NA 1948 ROK,”

  1. @MM To moim skromnym zdaniem wynika z nieco anarchicznego i malo metodycznego sposobu w jaki dziela wpisywano na index.Ale moge sie mylic.

  2. Nia ma marksa ale uwaga,… jest Maurras Charles.. czy to net slynny francuski mysliciel z ktorego „czerpie” Pan Wielomski? uuuuuuuuuuuuuuuuuu… nie dobrze.. katolik czytac dziel tego autora nie powinien 🙂

  3. Wygląda na to,że w Polsce raczej niedostępne są egzemplarze Indeksu Ksiąg Zakazanych (przynajmniej teraz na szybko nie udało mi się wyszukać nigdzie do kupienia), ale za to sporo na eBayu czy Amazonie. Gdyby ktoś zamawiał to na prezent już nie dotrze.

  4. @kat Tylko niektore dziela Maurrasa nie zostaly zdjete z Indexu. Caly autor jest zakazany tylko wtedy, gdy figuruje przy nazwisku uwaga: „opera omnia”.

  5. No pięknie, a gdzie Picatrix i Klucze Salomona? A dzieła Crowleya? A Necronomicon? 🙂 A w ogóle to niby czemu KK miałby zakazać czytania Marksa? Żeby praworządny katolik nie miał możliwości poznania choćby takiego Manifestu Komunistycznego, przez co nie mógłby stwierdzić, w jak wielkim stopniu jego postulaty zostały potajemnie wdrożone w świecie Zachodu? Bez sensu. To tak jak z UE i wyklęciem Mein Kampf. I jeszcze jedno: KK musi uważać swoich poddanych (sic) za niedorozwojów umysłowych, jeśli błaźni się zakazywaniem im czytania danych pozycji. Zakazywać czytać czegoś to można dzieciom, a nie dorosłym ludziom, posiadającym przecież rozum i – co ważniejsze – daną im przez samego Boga wolną wolę. Czyż nie?

  6. @AM Nie mysle, wpisywano do konca lat piecdziesiatych.np.”Sily Rozwoju” B.Piaseckiego. INDEXOWI mozna zarzucic, ze nie byl prowadzony inkwizycyjnie, tylko troche na chybil-trafil.

  7. Ad Arkadiusz Meller – bodajże ostatnie, z uzupełnieniem Piusa XII z 1959 (czyli jeśli wierzyć encyklopedii uzupełnienie pojawiło się po śmierci Piusa XII). Przestał ukazywać się poczynając od 1966. Przykre,że trzeba zamawiać to z zagranicy,a w Polsce tak kiepsko pod tym względem. Być może Pan Ratnik posiada jakiś lepszy materiał źródłowy w tej kwestii.

  8. Ad Jarosław A. Wiśniowski – tak jak napisał HuvKur. Kościół troszczył się o to by ktoś przypadkiem nie zboczył ze ścieżki prawości. I tak jak powiedział Pan Ratnik jedyny zarzut wobec Indexu może być taki,że brakowało tam niestety systematyczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *