Kasonta: The International Academy for Genealogical and Heraldic Studies (IAGHS)

 

Międzynarodowa Akademia Studiów nad Genealogią i Heraldyką jest pozarządową oraz autonomiczną organizacją badawczą powstałą w 2015 roku z inicjatywy Andrew Stourtona, który jest jej dyrektorem i który skupił w niej wiodących ekspertów w dziedzinie kurtuazji rycerskiej oraz prawa szlachackiego i heraldycznego. Honorowym vice dyrektorem akademii jest Lord Fulivai wywodzący się z rodu szlackiego Królestwa Tonga, którego ustanowiona w roku 1875 pisana konstytucja jest trzecią (zaraz po polskiej) najstarszą ustawą zasadniczą na świecie.

Herbem akademii jest tarcza o czerwonym tle, w której znajduje się krokiew w kolorze złotym, zaś na każdym z jej trzech rogów obłożona jest ona trzema wilczymi głowami
w kolorze złotym, które są skierowane w prawą stronę oraz posiadają języki w kolorze błękitnym.

Celem akademii jest sporządzenie genealogicznej bazy danych współczesnych rodów szlacheckich i publikacja corocznie aktualizowanego Złotego Rejestru Szlachty (Golden Registery of Nobility). Akademia aspiruje by stać się autorytatywnym źródłem danych dla specjalistów, naukowców, i funkcjonariuszy państwowych zajmujących się w swej działalności zawodowej tematyką będącą przedmiotem badań akademii.

Od końca XIX wieku wiele rzekomych orderów znalazło się w publicznym obiegu za sprawą instytucji nadających (a nawet często sprzedających) rycerskie i szlacheckie tytuły. W celu udzielenia pomocy w zakresie oceny ich autentyczności, akademia będzie publikować corocznie aktualizowany Złoty Rejestr Odznaczeń Rycerskich (Golden Register of Orders of Chivalry), który będzie autorytatywnym oraz objektywnym źródłem informacji w tej dziedzinie.

Co więcej, Międzynarodowa Akademia Studiów nad Genealogią i Heraldyką zajmuje się projektowaniem insygniów, gdzie jednymi z ostatnich są Krzyż Zasługi Malawijskiego Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża (Malawi Red Cross Society Medal of Merit) oraz Order imienia Omara Bin Awadha I-go (The Order of 'Omar Bin’ Awadh I).

Akademia oferuje trzy rodzaje członkostwa dzielące sie na te przyznawane współpracownikom badawczym, członkom stowarzyszonym, oraz te przyznawane członkom honorowym. Co więcej, raz na dwa miesiące, Zarząd akademii nadaje Medal za Chwalebną Służbę, zaś dwa razy do roku nadaje tytuł honorowy doktora honoris causa, dokonując wyboru sposród osób będacych członkami akademii.

Jednym z ostatnich wydarzeń zorganizowanych przez Międzynarodową Akademię Studiów nad Genealogią i Heraldyką była kolacja urodzinowa Jego Wysokości Kigeli
V Ndahindurwa, będącego władcą Rwandy, który w czerwcu ubiegłego roku skończył 80 lat.

Z uwagi na fakt, iż z dniem 13 stycznia roku Pańskiego 2017 zostałem przyjęty do zarządu owej akademii w roli redaktora naczelnego jej flagowego czasopisma (które będzie publikowane co dwa miesiące, zaś którego pierwszy numer ukaże się w drugim tygodniu lutego tego roku) oraz delegata akademii na Polskę, chciałbym w imieniu swoim oraz całej zarządu zachęcić tych z Państwa, którzy zajmują się zawodowo tematyką przedmiotu badań akademii, lub też dla których tematyka owa jest intelektualną pasją, do śledzenia, wspierania, oraz czynnego uczestnictwa w działaniach Międzynarodowej Akademii Studiów nad Genealogią i Heraldyką mieszczącej się w Wielkiej Brytanii.

 

Adriel Kasonta

06.02.2017

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *