Wołać w Europie o dramacie Nigerii

Dziś wpis kronikarski. W poprzedni czwartek (15 marca) odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Obrony Chrześcijan na Świecie. Jego gościem był nigeryjski biskup katolicki Hyacinth Oroko Egbebo z Wikariatu Apostolskiego Bomadi. Jego Wikariat leży w południowej – bogatej w surowce – części kraju. Nigeria jest w Afryce państwem strategicznym. Z racji właśnie owej zasobności surowcowej oraz liczby mieszkańców, których jest około 160 milionów.

Kraj ten nękany jest dwoma plagami. Z jednej strony to ekspansja wojowniczego islamu, który pragnie zapanować na całym terytorium Nigerii, a z drugiej wszechobecna korupcja, która sprawia, że zyski z obfitych bogactw naturalnych koncentrowane są w rękach nielicznej kasty politycznej.

Biskup Egbebo przyjechał prosić nie tylko o wsparcie materialne, chociaż takie również otrzyma. Fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaoferowała bowiem możliwość wykopania w Nigerii kilku studni, które zapewnią chociaż cząstce mieszkańców czystą wodę.

Ekumeniczna organizacja Open Doors, która zaprosiła do Polski biskupa Egbebo postawiał sobie jednak nieco inny cel. Cel, który jasno sprecyzował nasz nigeryjski gość. Chodzi więc po pierwsze o nagłośnienie sprawy prześladowanych przez islamistów nigeryjskich chrześcijan. Po drugie zaś o to aby informacje te spowodowały stosowny nacisk międzynarodowej opinii publicznej na nigeryjski rząd. W sposób szczególny biskup Egbebo podkreślał tutaj konieczność działań na rzecz nagłośnienia cierpień nigeryjskich chrześcijan na forum Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Pewnym symbolem w całym tym spotkaniu było mocne wsparcie jakiego naszemu gościowi udzielił polski parlamentarzysta nigeryjskiego pochodzenia pastor John Godson, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do spraw Afryki. Miejmy nadzieję że dzięki tak szerokiej koalicji i przy współpracy z polskimi europosłami uda nam się osiągnąć to, o co prosił nas podczas spotkania nasz dostojny gość. Uda nam się nagłośnić na europejskim forum dramat prześladowanych nigeryjskich chrześcijan.

Jan Filip Libicki

www.facebook.com/flibicki

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Wołać w Europie o dramacie Nigerii”

  1. Jak należy wnosić, Dostojny Gość i parlamentarzysta pochodzenia nigeryjskiego, pastor John Godson, nie są zbyt ekumenicznie nastawieni do islamu? Hmm. Zresztą ew. polska zbrojna krucjata przeciw islamowi w Nigerii mogłaby się opłacać nie tylko ze względów religijnych…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *