Powieść za którą autor stanie przed plutonem egzekucyjnym, gdy spięte i pozbawione humoru środowiska rusofobiczne przejmie władzę.
W alternatywnej historii Polski Wielopolski skrytobójczo mordując uczestników konspiracji narodowej i nie dopuszcza do Powstania Styczniowego. Dzięki takiemu śmiałemu posunięciu Polacy odnoszą na przestrzeni XIX i XX wieku sukces w imperium Rosyjskim. Mają nieproporcjonalnie duży udział we władzy i bogactwie imperialnej Rosji.
Dzięki śmiałym reformom cara w XIX, w XXI wieku Rosja jest bogatym, bogobojnym, nowoczesnym imperium które uniknęło tragedii komunizmu. Imperium opiera się na szlachetności i odwadze elit, w tym na bohaterstwie żołnierzy armii carskiej.
Bohaterem powieści jest Andrzej Czachowski, śmiały oficer armii rosyjskiej. Czachowski, za młodu polski terrorysta mordujący Rosjan, stał się lojalnym obrońcom caratu po poznaniu, dzięki rosyjskim superkomputerom, naszej alternatywnej wersji historii w której powstanie styczniowe wybuchło i historia potoczyła się tragicznym torem znanym z naszych dziejów.
Czachowski w trakcie swoich spektakularnych działań udaremnia kolejny polski spisek, uświadamia polskim spiskowcom konieczność lojalności wobec Rosji, walczy na pograniczu rosyjskim z sabotażystami komunistycznych Chin, i staje wobec ogromnego spisku, który zmieni losy Rosji i Polaków.
Autor „Gambitu Wielopolskiego” ma niewątpliwy talent prozatorski. Od kart powieści nie można się oderwać. Elementy historii polski zgrabnie łączą się klasycznymi cyberpunkowymi pomysłami science fiction – nowoczesnymi technologiami wzmacniającymi funkcje ludzkiego organizmu, bezpośrednim połączeniem mózgu z internetem, wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Nie da się jednak ukryć, że rusofilskie klimaty mogą zaszokować polskiego czytelnika. Warto jednak przełamać rusofobiczne uprzedzenia by cieszyć się przyjemnością z zajmującej lektury, i t być zaskoczonym bardzo pozytywnym dla Polski i Polaków zakończeniem.
Jan Bodakowski