Ahmed Rashid: jedynym sposobem na zakończenie wojny w Afganistanie są rozmowy z talibami

Jedynym sposobem na zakończenie wojny w Afganistanie są rozmowy pokojowe z talibami z udziałem Amerykanów – tak uważa jeden z najwybitniejszych znawców regionu, pakistański dziennikarz Ahmed Rashid. Podczas niedawnej wizyty w Polsce Ahmed Rashid udzielił specjalnego wywiadu reporterowi Polskiego Radia. Jest to zarazem jedyny wywiad, jakiego dziennikarz i publicysta udzielił polskim mediom w czasie pobytu w Polsce. Polskie Radio wyemituje rozmowę w Programie Pierwszym po 21.00 w magazynie „Polska i Świat”.

Ahmed Rashid podkreśla w wywiadzie, że zarówno Stany Zjednoczone jak i Europa popełniły w Afganistanie wiele błędów politycznych. Przekonywał, że talibowie nie są w stanie przejąć władzy w Afganistanie, ale równocześnie, że pokoju nie da się osiągnąć bez porozumienia z nimi. „Nie sądzę, aby talibowie chcieli przejąć władzę.

W latach 90. dostali już lekcję i wiedzą, że nie mogą rządzić krajem, bo gdy spróbują tego ponownie, będą izolowani na arenie międzynarodowej, nie dostaną pieniędzy, pomocy i wsparcia, bo to właśnie wydarzyło się w latach 2000-2001. Talibowie nie chcą powtórki i myślę, że właśnie dlatego pokazują wolę negocjacji. Bardzo ważne jest, aby przyspieszyć prawdziwy dialog między Amerykanami a talibami” – mówi Rashid.

Portal Spraw Zagranicznych

Od Redakcji: Dziennikarz ma rację. Talibowie są poważną siłą na arenie politycznej Afganistanu. Odbudowa państwa wymaga współpracy z nimi. /sn/ 

Całość na:http://www.psz.pl/tekst-39773/Ahmed-Rashid-jedynym-sposobem-na-zakonczenie-wojny-w-Afgansitanie-sa-rozmowy-z-talibami

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *