Andrzej Jarmakowski, „POMOST. W sprawie wolności 1978-1994”

Andrzej Jarmakowski, POMOST. W sprawie wolności 1978-1994, pod red. dra Janusza Subczyńskiego, Oficyna „Aurora” Sławomir M. Kozak, Warszawa 2013, ss. 525

Na rynku wydawniczym – nakładem znanej ze swojego bezkompromisowego podejścia do prawdy Oficyny „Aurora” – pojawiła się kolejna perełka. Ukazała się wbrew tym, którym odkłamywanie historii nie jest na rękę, a także pomimo świadomości, iż jej treść nie spodoba się ludziom obecnie wpływowym, którzy niegdyś współpracowali z komunistycznym reżimem. To obszerna, starannie wydana monografia autorstwa Andrzeja Jarmakowskiego pod tytułem „POMOST. W sprawie wolności 1978-1994” oraz pod redakcją doktora Janusza Subczyńskiego. Warto przy tym nadmienić, iż poprzedza ją znakomita przedmowa wybitnego historyka z The Institute of World Politics – profesora Marka Jana Chodakiewicza. Książka ta stanowi więc nie tylko ważny etap w odsłanianiu faktycznych dziejów naszego narodu, ale i nie lada gratkę intelektualną dla wszystkich miłośników historii najnowszej.

            Ta gorąco polecana monografia to owoc niebagatelnej w swym znaczeniu, ciężkiej pracy. To nie tylko niezwykle starannie i rzetelnie wykonane analizy oraz świetnie przeprowadzone interpretacje różnego typu przekazów, ale i morze fotokopii dokumentów, fotografii. Różnorodność oraz liczba źródeł, na których podstawie powstała książka jest naprawdę imponująca oraz godna podziwu. Trzeba przy tym wyraźnie zaznaczyć, że była to praca żmudna i prowadzona na podstawie źródeł właściwie od podstaw. Jest więc dziełem bezsprzecznie nowatorskim.

            Warto zwrócić uwagę również na to, że zagadnienie udziału Polonii amerykańskiej w walce narodu o niepodległość – będące w istocie przedmiotem badań autora – nie doczekało się wszak dotychczas pełnego czy zadowalającego czytelnika opracowania. Jednocześnie historia POMOSTU – pierwszej organizacji Polonii, która skupiała członków i aktywistów nie z uwagi na przynależność etniczną, lecz wspólnotę wyznawanych poglądów politycznych, niestety prawie w ogóle nie jest dzisiaj szerzej znana. Należy mieć nadzieję, że książka zmieni ten stan.

            Niestety nie pamięta się dzisiaj również, że właśnie w najistotniejszych latach walki narodu o niepodległość POMOST odegrał ważną historycznie, a przy tym niesłusznie dziś zapomnianą rolę. Jak przypomina książka, stanowił wszak jedną z głównych politycznych sił amerykańskiej Polonii. Warto pamiętać, iż byli to Amerykanie polskiego pochodzenia mający bardzo dokładnie wyklarowany sposób postrzegania rzeczywistości. Odznaczał się on konserwatyzmem i koncentrował na walce o niepodległość narodów zniewolonych przez Sowietów. Andrzej Jarmakowski z ogromną skrupulatnością oraz dbałością o najmniejsze detale opisał tą działalność. Warto tu podkreślić, iż nie sformułował zdania, które by nie miało podparcia w dobrze zbadanych pod względem wiarygodności dokumentach. Każdy argument wykorzystany w tekście, na temat zasięgu, rozmachu i charakterystyki działań, struktury politycznej czy wpływów politycznych miał odzwierciedlenie w faktach, o czym można się samodzielnie przekonać na podstawie doskonałej jakości źródeł umieszczonych w aneksie.

            Czytelnik słabiej znający historię powszechną czy nieorientujący się w kontekście opisywanych wydarzeń nie powinien mieć powodów do obaw przed przystąpieniem do lektury. Autor zatroszczył się wszak o to, aby każdorazowo nie tylko prezentować sytuację, jej bohaterów oraz przebieg ich procesów decyzyjnych, ale i o opatrzenie ich właściwymi informacjami, które umożliwią zrozumienie specyfiki oraz znaczenia faktów. Przykładowo opis prowadzenia akcji na rzecz utrzymania sankcji ekonomicznych nałożonych na ustrój Wojciecha Jaruzelskiego został wzbogacony o cenne wskazówki dotyczące charakteru ówczesnych stosunków polityczno-ekonomicznych i ich znaczenia dla polityki socjalnej. Jednocześnie Andrzej Jarmakowski nigdy nie dał się ponieść dygresji, albowiem nigdy nie stracił z pola widzenia tytułowego POMOSTU. Jego historia zamieszczona na kartach książki jest więc tak wielowymiarowa i wielopłaszczyznowa, jak tylko może być – w zgodzie z faktami.

            Ważnym dokonaniem autora jest i to, że zwrócił uwagę czytelników na kwestie, które są często fałszowane – nie tylko w dyskursie publicystycznym, ale również naukowym. Pokazał wszak w jaki sposób dokonuje się fałszerstw – pełnych i częściowych na dokonaniach Kongresu i Związku Narodowego Polskiego oraz POMOSTU. Dowiódł w czyim interesie jest zawłaszczanie dokonań oraz modyfikowanie kart historii, która żyje w pamięci współczesnych. Te cenne informacje pozwolą się wystrzec pomyłek oraz zapobiegną temu, że czytelnik zostanie zmanipulowany przez reprezentantów naturalnych interesów grup, które wciąż żerują na ludzkiej naiwności.

            Książka Andrzeja Jarmakowskiego pod tytułem „POMOST. W sprawie wolności 1978-1994”, zredagowana przez doktora Janusza Subczyńskiego wypełnia istotną lukę poznawczą, odkłamuje i prezentuje niesłusznie zapomniany fragment naszych dziejów. Co ważne, skłania nas również do refleksji nad pomijanym wątkiem pamięci historycznej naszego narodu. Tym samym budzi prawe uczucia dotyczące poczucia prawdy, sprawiedliwości, miłości do ojczyzny, honoru, patriotyzmu. Jest to więc monografia niezwykle istotna, która pomoże czytelnikowi mieć na uwadze wszystko to, czego nie może dzisiaj zapomnieć będąc mniej lub bardziej świadomie częścią karawany goniącej za nicością globalizacji.

Krzysztof Wróblewski

Książka jest do nabycia na stronie Oficyny Wydawniczej Aurora: http://www.oficyna-aurora.pl/index.php?a=ksiazki&c=46

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *