Antoine Ratnik laureatem I Edycji Konkursu „Szańce Europy”

Tłumaczenie dokonane przez Antoine Ratnika, tekstu „Testament pułkownika Jeana-Bastiena Thiry”, który w oryginale nosi tytuł „Déclaration du Colonel Bastien-Thiry ( 2 février 1963)” nagrodzone zostało przez redakcję zasłużonego periodyku „Templum Novum” w I Edycji Konkursu „Szańce Europy” za rok 2012, gdyż tłumacz rozpoczął prace translatorskie nad tym trudnym tekstem w roku 2012.

„Testament pułkownika Jeana Bastiena-Thiry” jest deklaracją złożoną 2 lutego 1963 roku przed nielegalnym sądem wojskowym przez pułkownika Jean Bastien-Thiry w zwiazku ze sprawą zorganizowanego przez niego zamachu na życie prezydenta Republiki Francuskiej Charlesa de Gaulle’a. Zamachu dokonano 22 sierpnia 1962 roku.

Nagrodzone tłumaczenie jest pierwszą częścią X tomu serii wydawniczej  „REKONKWISTA” i wydane zostało przez Agencję Wydawniczo-Reklamową”ARTE” Mariusza Bechty. Obszerne posłowie napisał prof. Jacek Bartyzel. Książkę można kupić m.in. tu: http://prus24.pl/bookstore,details,9788360673126,TESTAMENT-PULKOWNIKA-JEANA-BASTIEN-THIRY.html#promocja1.

Tłumacz  „Testamentu pułkownika Jeana Bastiena-Thiry”. Interesuje się historią Organizacji Tajnej Armii, tak samo jak postawą Roberta Brasillacha podczas II wojny światowej. Warto dodać, że Antoine Ratnik był konsultantem polskiego wydania biografii Roberta Brasillacha autorstwa Philippe d’Hugues (opublikowanej przez Agencję Wydawniczo-Reklamową”ARTE” Mariusza Bechty), gdyz pragnie dotrzec do korzeni substancjalnego napięcia rozdzierającego z pozoru tylko stabilne społeczeństwo francuskie. Tłumacz sądzi, że punktem wyjściowym tego napięcia była bitwa pod Bouvines z 27 lipca 1214 roku. Francja od tamtej chwili starała się stać, obok Papieża i Cesarza, trzecią władzą w Europie, za co póżniej drogo zapłaciła zarazem Francja jak i Europa!. Tłumacz uważa, iż następujące książki pomagają w zrozumieniu tej problematyki:

J. Bartyzel, „Umierać, ale powoli. O monarchistycznej i katolickiej kontrrewolucji w krajach romańskich 1815-2000”

A. Wielomski, „Teokracja papieska 1073-1378. Myśl polityczna papieży, papalistów i ich przeciwników”, którą można kupić w naszej księgarni: http://sklep.konserwatyzm.pl/teokracja-papieska-1073-1378.-mysl-polityczna-papiezy-papalistow-i-ich-przeciwnikow/.

Nagrodzonemu serdecznie gratulujemy!

a.me.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Antoine Ratnik laureatem I Edycji Konkursu „Szańce Europy””

  1. Dziekuje redakcji portalu konserwatyzm.pl za dobre slowa. A wszystko zaczelo sie od tego, iz pewnego 1 pazdziernika 2012 redaktor Meller opublikowal (i « podal dalej ») moje ogloszenie w sprawie wspolpracy ze Stowarzyszeniem Milosnikow Tworczosci Roberta Brasillacha, no i od tego zaczela sie polsko-francusko-szwajcarsko-brytjska przygoda, ktora jest daleka od swego konca. Wielkie dzieki Panie Arkadiuszu! Prosze rowniez Czytelnikow o uprzejme zauwazenie, ze dwie najnowsze pozycje Agencji Wydawniczo-Reklamowej « Arte » to pozycje poswiecone problematyce francuskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *