Armia brytyjska wycofuje się z Niemiec

Ponad 60 lat od pokonania Hitlera względy oszczędnościowe skłoniły brytyjskie ministerstwo obrony do wycofania żołnierzy z Niemiec. Utrzymanie brytyjskiej obecności wojskowej w Niemczech kosztuje 250 mln funtów rocznie.

Po wojnie Brytyjczycy byli jedną z czterech alianckich potęg okupujących Niemcy. Przypadła im strefa w północno-zachodnich Niemczech. Po podziale Niemiec na wschodnie i zachodnie Brytyjska Armia Renu (BAOR) pilnowała stabilizacji politycznej w Niemczech i broniła ich przed siłami Układu Warszawskiego.

Opozycyjna Partia Pracy podaje w wątpliwość sumę spodziewanych oszczędności wskazując, że wycofanie sił również będzie kosztowne. Nie da się też uniknąć wydatków na przygotowanie zastępczych miejsc, które ma objąć personel w Wielkiej Brytanii po powrocie z Niemiec.

Wycofywanie potrwa do 2020 roku i obejmie łącznie 20 tys. żołnierzy (wraz z rodzinami wojskowych – 43 tys. osób). Połowa z nich ma wrócić na stałe do 2015 roku. Ok. 1,8 tys. żołnierzy wycofanych z Niemiec w pierwszym rzucie już w styczniu 2012 roku zostanie rozlokowanych w Kinloss i Cottesmore w Szkocji. Są to głównie jednostki logistyczne.

Dziennik.pl

Całość na:http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/366207,armia-brytyjska-wycofuje-sie-z-niemiec.html

Dodał Stanisław A. Niewiński

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *