Benedykt XVI zachwycony Vaticanum Secundum

11 października 2012 r., w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II rozpocznie się Rok Wiary. Mówi o tym ogłoszony dziś w Watykanie przez Benedykta XVI List apostolski w formie motu proprio „Portam fidei”. Ojciec Święty podkreśla, że II Sobór Watykański należy ukazywać „jako wielką łaskę, która stała się dobrodziejstwem dla Kościoła w XX wieku”. Wskazuje ponadto, że do najważniejszych owoców Soboru należy Katechizm Kościoła Katolickiego, stanowiący narzędzie wspierania w wierze.

(…) Benedykt XVI podkreśla aktualność nauki II Soboru Watykańskiego, którego teksty „nie tracą wartości ani blasku. Muszą być one należycie odczytywane, poznawane i przyswajane „jako miarodajne i normatywne teksty Magisterium, należące do Tradycji Kościoła”. Dodaje, że istnieje dziś konieczność „ukazywania Soboru jako wielkiej łaski, która stała się dobrodziejstwem dla Kościoła w XX wieku: został on dany jako niezawodna busola, wskazująca nam drogę w stuleciu, które się rozpoczyna”. Nawiązuje do swej wypowiedzi z pierwszych miesięcy pontyfikatu, że Sobór, „jeśli go odczytujemy i przyjmujemy w świetle prawidłowej hermeneutyki, może być i coraz bardziej stawać się wielką mocą służącą zawsze potrzebnej odnowie Kościoła”

.http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/benedykt_xvi:_sobor_watykanski_nalezy_ukazywac_jako_wielka_laske,_ktora_stala_sie_dobrodziejstwem_dla_kosciola_w_xx_wieku_16206

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Benedykt XVI zachwycony Vaticanum Secundum”

  1. W któryms z numerów „Zawsze Wierni” była mowa o potrzebie „hermeneutyki hermeneutyki VC II”. Obawiam sie, że potrzebna bedzie nieskóńczona głebokośc rekurencji, aby, byc może, na granicy w nieskończonosci móc wykazać cudowne piekno tegoż Soboru. Ale do dzieła. Cała wiecznosc przed nami, :-).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *