Bernard-Henri Levy opisuje, jak „wywołał” wojnę z Kaddafim

W wydanej właśnie we Francji książce popularny filozof i publicysta Bernard-Henri Levy twierdzi, że to właśnie on przekonał prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego do dyplomatycznego i militarnego zaangażowania się Francji w konflikt libijski.

Książka pt. „La Guerre sans l’aimer” zaangażowanego intelektualisty, nad Sekwaną nazywanego w skrócie od inicjałów BHL, opowiada o kulisach podjęcia przez Francję i jej koalicjantów decyzji o interwencji przeciwMuammarowi Kaddafiemu.

Według relacji francuskich mediów, Levy, w nieoficjalnej roli dyplomaty, odegrał kluczową rolę w wystąpieniu Paryża przeciw libijskiemu dyktatorowi. Namawiał prezydenta Sarkozy’ego, aby ten uznał w marcu br. Narodową Radę Libijską za jedynego prawomocnego przedstawiciela tego państwa. Francja była pierwszym krajem, który podjął taką decyzję, co wywołało operację dyplomatyczną, a potem militarną państw zachodnich przeciw dyktatorowi.

W nowej książce, opublikowanej w tym miesiącu, Levy opowiada szczegółowo o swoich podróżach do Libii i o tym, jak był nieoficjalnym pośrednikiem w rozmowach między opozycją libijską a prezydentem Francji. Cytuje też swoje wielokrotne rozmowy z Sarkozym w gorącym okresie „arabskiej wiosny”.

Levy twierdzi, że po pierwszych rozmowach na własną rękę z przeciwnikami Kaddafiego zadzwonił do Sarkozy’ego, proponując mu „przywiezienie” do Francji delegacji Narodowej Rady Libijskiej.

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/arabskie-rewolucje-libia/bernard-henri-levy-opisuje-jak-wywolal-wojne-z-kad,1,4911720,wiadomosc.html

-asd

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *